Yleisiä vinkkejä sämpylä-saappien omistajille

-öljyropun saa parhaiten avattua kun kun kippaat saapin traktorilla kyljelleen

-luistavan kytkimen korjaat helposti melassilla

-vaihdelaatikon keskimääräinen ikä on noin 200km

-kulutus: 10 litraa jäähdytysnestettä peninkulmalle

-ota myös huomioon ratin herkkä homehtuminen ja yleinen saapin tuoksu

-myös satunnaiset ampiaispesät ovat yleisiä moottoritilassa

-hermosi/rahasi säilytät parhaiten kun et sekaannu tähän ajoneuvoon ollenkaan

nimimerkillä: kokemusta on
2312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Heh, muistuu ihan oma "öljynvaihto" mieleen. Tein aikanaan ensimmäisen öljynvaihon omaan kuuppaani. Tapahtui syyspakkasilla piemeässä pihassa eturengas hiekkakasan päälle ajettuna, jotta alle mahtuu. Kylmissäni aukaisin ensimmäisen propun mikä alta löytyi, prkl piti ettiä sopiva nelikulmainen hylsysarjan jatkovarren pää. Oli pirun tiukassa. No, aukesihan se ja sain valutettua öljyt pihalle. Hetken päästä proppu kiinni ja 4 litraa öljyä venttiilikopan reijästä sisään ja hyvä tuli - tosin näytti, että sitä öljyä olisi ollut mittatikun mukaan aika reilunlaisesti, mutta kokemuksen mukaan se kyllä "tasottuisi" ajan mittaa :) Hyvin tuntui kulkevan jonkun aikaa, mutta kakkosvaihteen kanssa alkoi tulla pikkuhiljaa ongelmia ja lopulta se ei mennyt enää päälle lainkaan. Hitsin hitsi. No joku kerta auton alla tiiraillessa löytyi semmonen kuusikulmainen mutteri öljypohjan reunasta. Siinä vaiheessa viimeistään selvisi, että oli tullut sitten tyhjennettyä vaihdelaatikko ja laittua öljyä tuplasti koneeseen. Selvisi myös, että tupla öljy koneessa ei haitannut, mutta ilman öljyjä ei vaihdelaatikko kauaa kestä. Kaikkea sitä oppii kun vanhaks elää?

No tulipahan taas kavereillekin illoiksi tekemistä kun otettiin kaikki irti lokarien välitä ja rintapellistä eteenpäin. Rintapellin alareunassa vaihdelaatikon päässä ollut pulttikin tuotti harmaita hiuksia: Se oli tietystikin se 12mm ja 13mm välissä oleva 1/2" oleva, jota ei sitten tietystikään ollut.No hermo oli tiukalla myös kun ei pysynyt kytkin nesteet sisällä uudessa työsylinterissä, syynä pieni naarmu sylinterin puolella liitoksessa.
Tuli tuolla vielä pari vuotta ajeltua, mutta sittemmin piti pistää vahinko kiertämään kaasuttimen jatkuvan tulvimisen takia, sitä ei kertakaikkiaan saanut kuntoon.

Täytyy kyllä myöntää, että hyvät hermot on kuupan harrastajilla, tai siten se on vaan sitä "sokeaa rakkautta" :)

Mitenkähän muuten on, onko kettujeeppikuskit alias kuupistit vaan niin letkeitä etteivät hermostu mistään vai onko pinna viimeiseen asti kiristetty? :)

Äänestä

tuosta peinun tekstistähän ei voi muuta todeta ku tyhmästä päästä kärsii sekä auto että hermot. osta toyota! siinä sulle riisikippo..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuppurainen kirjoitti:

-öljyropun saa parhaiten avattua kun kun kippaat saapin traktorilla kyljelleen

-luistavan kytkimen korjaat helposti melassilla

-vaihdelaatikon keskimääräinen ikä on noin 200km

-kulutus: 10 litraa jäähdytysnestettä peninkulmalle

-ota myös huomioon ratin herkkä homehtuminen ja yleinen saapin tuoksu

-myös satunnaiset ampiaispesät ovat yleisiä moottoritilassa

-hermosi/rahasi säilytät parhaiten kun et sekaannu tähän ajoneuvoon ollenkaan

nimimerkillä: kokemusta on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu