eli siis : Annetteko vauvan huutaa hetken ja sit vasta menette vai menettekö salamana samantien kun lapsi hieman inahtaa? ja toinen on että annatteko joka inahdukseen maitoa vai yritättekö keksiä muuta syytä vauvan inahduksiin?
en ole ennen huomannut tälläistä
GALUBBIA
8628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä sen siitä äänestä kuulee, meillä tosin on sellain että turhaan harvoin huutelee.
me mentiin tai jompikumpi HETI ku alkoi kitinä. Jo pelkkä syliinnosto lopetti kitinän. Vauva teki myös pitkään nälkäviestejä ennenkuin alkoi nälkäkitinä. Huomattiin, että ku nopeasti ja niin pian kuin pystyi vastaa vauvan kitinään, niin huutoa ja itkua ei juurikaan tullut. Meillä oli erittäin vähän itkevä vauva ja oli tosi paljon sylissä ja nukkui vieressä, joten näitä seuraitkuja ei ollut. Nyt jo reipas taapero. Eli mä kannatan kyllä suoraan vauvan itkuun ja kitinäänkin vastaamista. Meillä se toimi niin, että vauvan ei tarvinnut HETI alkaa kurkkusuorana huutamaan, ku oppi, että
vähemmälläki kitinällä hänet huomioitiin.
En mieti kummemmin, teen vaan niinkun vaisto sanoo.
Pyrin vastaamaan itkuun heti. Mutta koska on muitakin lapsia, ei se käytännössä ihan aina onnistu. Yleensä meillä isommat kyllä odottaa tai toisaaltaa auttaa vauvan kanssa (antaa tutin, ottaa syliin, lykkii rattaita tms.). Jos vauvalla vaippatilanne ok, annan itkuun tissiä, aina, tai siis heti kun kerkeen :D
Yritettiin vastata vastasyntyneen itkuun ja siitä muutama kuuakusi eteenpäin aikalailla heti! Nyt neiti on 4kk ja täytyy vähän kuunnella, että mitä itkua on. Meillä välillä kiukkuaa lattialla, kun näkee mun tai mieheni olevan lähellä eikä me silloin aina häntä syliin oteta! Kun selkeästi käyttää rääkäisyä keinona, että ottakaa mut pois täältä (vaikka olisi 1 imn. ollut siinä). Tätä rääkäisyä ei tapahdu, jos olemme kauempana ettei näe meitä.
EN TODELLAKAAN anna maitoa joka inahdukseen!! Eihän sillä voi koko aika nälkä olla!! Kokeilen ensin aina muita vaihtoehtoja...tarkistan vaipan ja mietin onko milloin nukkunut viimeksi eli onko väsy tai vaihdan "leikki"paikkaa...ja jos sitten vielä kitisee, annan rintaa.
Meillä tosin vauva hyvin harvoin itkee! Se on lähinnä sellaista tyytymätöntä kitinää tai sitten temperamenttisia rääkäisyjä.
Tarkemmin ajateltuna niin kunnon itkuun reagoin vieläkin heti, mutten tähän kitinään. =)
Meillä jos neiti herää kesken unien, niin paljon vähemmällä uudelleennukuttamisella pääsee, kun on tikkana paikalla heti ensimmäisten inahdusten jälkeen; Uni tulee helpommin ja nopeammin uudestaan, kun ei kerkeä ihan kunnolla herätä. On huomattu, että jos oppaiden mukaan antaa olla vaan ja odottaa itkua, niin neiti piristyy ja uni on sitten siltä osin ohi.
Meillä on sitä paitsi nuori neiti (9kk), joka ei turhia itkeskele, eli aina on itkuun hyvä syy. Siksi on muutenkin vastattu itkuun heti vaan, kun voidaan. Miksi turhaan itkettää, kun kerran aihe on asiallinen ja pienellä ihmisellä ei muuta kieltä ole murheen ilmaisuun. :)
... Ja maitoa ei ole annettu enää pitkään aikaan jos uniltaan herää kesken kaiken; Silittely ja rauhallinen puhe useimmiten auttaa. Pienemmällä vauvalla tietysti nälkä on useammin itkun syy, mutta siinäkin on meillä alusta saakka pidetty kiinni jonkinlaisesta rytmistä, ettei koko ajan oltu rintaa tarjoamassa. Neiti kyllä aika pian itsekin jämähti minuutintarkkaan kahden tunnin ruookarytmiin, eli vielä tissiaikana nälkäitkusta saattoi kellonsa tarkistaa :).
Opit varmaan sinäkin myös aika pian tuntemaan vauvan eri itkut niiden sävystä; Nälkäitku on esim. ihan eri kuuloinen, kuin väsy- tai kipuitku.
Minä olen ihan syntymästä asti koittanut pitää vauvan kanssa sellaista linjaa, että pyrin olemaan vauvan luona heti, kun itku tulee. Meillä on todella "helppo" vauva - ei turhasta itkeskele ja siksi minusta tuntuisikin ihan järjettömältä, että lasta pitäisi tahallaan itketyttää, jos asia voi kerta olla toisinkin. Minulle sanottiin synnärillä ja vauvateholla, että minusta tulee vauvalle vain huvitutti, jos olen heti tarjoamassa rintaa vauvalle, kun on levoton ja nälissään ja että minun pitäisi odottaa, että vauva alkaa kunnolla itkeä ennen, kuin annan rintaa. Olin aivan järkyttynyt tästä - ei kävisi mielessäkään toimia noin! Tuo on niiiiiiin vanhaa tietoa, eikä ole millään tavalla hyväksi lapselle. Minulla on ollut mahdollsuus kuulla kasvatusteiteiden ammattilaisia tässä asiassa ja erästäkin heistä oikein pisti vihaksi se, että nykyään vielä tuollaista "tietoa" ihmisille jaetaan.
Nyt meidän muksu on 7kk ja ei ole käyttänyt minua todellakaan huvituttina, vaan on ihana vauva ja selvästi hyvin luottavainen. Hän ei koskaan herää unilta itkien, vaan odottaa sängyssä ja pienellä äänellä ilmoittaa, että on herännyt ja odottaa kärsivällisesti, että hänet tullaan hakemaan. Eihän sellainen turha huudattaminen saa lapsessa aikaan mitään muuta, kuin sen, että lapsi kokee olonsa turvattomaksi. Tämä vaikuttaa sitten myöhemmin mm. persoonallisuuden kehittymiseen..