Jälleen kerran: Windows ei käynnisty

Netistä kyllä löytyy runsaasti eritasoisia ohjeita kyseiseen ongelmaan, mutta voisiko joku yrittää antaa täsmälliset ohjeet tähän tapaukseen:
PC: Packard Bell WIN XP Home, valmiiksi asennettuna, mukaan ei tullut asennusmediaa.

Vika: Käynnistettäessä kovalevyn merkkivalo vilkku pari sekuntia ja jää sen jälkeen palamaan, Windowsin "latausääniä" ei kuulu, näytölle ei tule mitään ilmoitusta, sammuu vain virtajohto irroittamalla.
Kyseinen vika oli koneessa aikaisemminkin, mutta korjaantui tilapäisesti itsestään parin käynnistysyrityksen jälkeen. Nyt kone ei kuitenkaan enää tunnu käynnistyvän.

Minulla on XP Prof. asennuslevy, mutta ei käynnisty siltäkään. Ei varmaan ole CD ensisijainen käynnistyslähde??? En ole onnistunut pääsemään BIOS asetuksiin...millä näppäimellä sinne tässä koneessa pääsisi?

Onko yleensäkään muuta tehtävissä kuin hankkia uusi kovalevy?

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitiih5154845

      kovalevy ei välttämättä ole hajonnut vaan emolevy tai suoritin saman tapainen ongelma oli minulla ja syy oli että emolevy hajonnut.

    • Jjjjjjjj

      Löytykö vika? Mulla tekee tota samaa.

      • Vika ei sitten ollut kuitenkaan kovalevyssä. Uusin sekä emolevy että prossun (kun oli eri kanta)ja nyt toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      75
      3056
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      64
      2633
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      131
      2538
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      90
      1510
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1316
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1043
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      193
      1004
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      974
    9. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      76
      909
    10. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      899
    Aihe