Auto alkoi pitkän matkan ajossa tekemään sellaista että "kaasu ei mene perille" eli kaasua joutui ajoittain painamaan reippaasti enemmän mitä normaalisti jotta vauhti säilyisi. Bensaa kuluu siis näin tuplaten. Mikä kumma siinä voi olla?
"kaasu ei mene perille"
Ymmällään
5549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
millainen sytytysjärjestelmä...mutta siis veikkaisin sytytyksen ajoituksen olevan pielessä.
Kiitos vinkistä. Talvella siinä on tulppaongelmia, eli tulpat menee tosi nopeasti, muutamassa kuukaudessa (nykii, veto menee ja lopulta sammuu kunnes saa uudet tulpat). Tähän ei ole löytynyt syytä. Liittyneekö tämä samaan? Tähän kaasun perillemenoon tuntui auttavan pysähtyminen ja auton sammuttaminen muutamaksi minuutiksi -auttaako se vai oliko sattumaa?
tosiaan, jos autossa on kärjellinen sytytys (esim. uno fire tms.) niin epäilisin myös virranjakajan kopan alta löytyvän katkojan kärkivälin pienuutta / sen säätötarvetta. Ja sitten tuon sytytyksen ajoituksen säätötarvetta. Jos vika ei löydy sähköpuolelta, niin menee kaasuttaja/bensa -juttujen tutkimiseksi. Itse aikanaan metsästelin vastaavia probleemia panda fire koneesta.
niin ja tietty kannattaa tarkistaa, että pyörijä ja virranjakajan kansi on ok / kontaktipinnat kunnossa. Tuli viel mieleen, että jos alipainesäädin vuotaa, niin voi saada aikaa tuota "kaasun toimimattomuutta". Alipainesäätimen voi testata imemällä - vuotaako ilmaa. Ok, testaile.
Mites ton alipainesäätimen saa testattua???