Daewoo kokoonpannaan valtaosin kiinasta tuotetuista osista. Kaikki muoviosat, penkit, voimansiirto ym. kiinalaista. Muotoilu ja tekniikkaosaaminen on toki eurooppalaista. Siitä vaan ostamaan esim. Matiz, kiinalainen kottikärry.
Osat valtaosin kiinasta
7
1312
Vastaukset
- Kalle
Niin, mistähän tämä "fakta-tietosi" on peräisin?? Essoltako?
- faktatieto
GM:n vuosittain julkaisema "Automotive Division Report 2003" sisältää taulukon jossa selostetaan tuotantolaitokset ja niiden tärkeimmät alihankinta ja kumppanuusyhtiöt, tässä tapauksessa monen kohdalla lukee Chin Woo Indrustry, China. Eikä siinä mitään ihmeellistä ole, Nokian akut ja laturit on kaikki kiinalaisia ja hyvin pelaa.
- Kim Jong Daewoo
Työväen Bensiinillä kävin itsekin tuopposella ja kuulin, että Daewoon osat tehdään Kiinassa lapsityövoimalla kulttuurivallankumouksen aikaisten maatilamasuunien halvimmasta teräksestä ja japanilaisten kierrätysmuovikasseista. Kokoonpanon tekevät orjat Pohjois-Koreassa ja kuljettajan penkin alle asennetaan säteilylähde, joka aiheuttaa eturauhassyövän kolmessa vuodessa. TB:n nurkkapöydän parhaiten asiat tunteva kaveri oli lukenut tämän kaiken pornolehdestä, joten sen täytyy olla totta.
- Tsian Kai-Tsek
päivän parhaista nauruista. Tuohon on enää paha lisätä mitään. Aivan täydellinen vastaus!
- Heksi
en tajuu tätä daewoon pilkkausta. tuskin on yhtään huonompi auto kun esim lada!? paitsi et on tullu kiinasta, luuletteko tosiaan et joku alkais tuomaa toiselta puolelta planeettaa huonoja autoja tänne!! mä tiiän asioista ja aion ite hankkii daewoon koska siihen on varaakin.
- Nokia ja Daewoo
Muistaakseni Nokia tuottaa nykyään aika paljon kännyjä ja niiden osis Kiinassa. Mersu ja VW valmistavat autoja Kiinassa. Voisko olla niin, että laatu ja tuottavuus on siellä jotenkin parempi kuin degeneroituneissa Euroopassa ja Jenkeissä?
- mopo
Onhan se niin, että valtaosa meidänkin tuntemista
länsimaisista ja japanilaisista sähkötyökalu merkeistä valmistetaan Kiinassa, niin ja valmistetaanhan Bemaria myös Venäjällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708