Nyt ensimmäinen kysymys heräsi elokuvan katsottuani että mistä ihmeestä suomennos Cubic on lähtöisin; en ainakaan itse löytänyt elokuvasta mitään kovin Kuutiomaista. No ehkäpä joku viisaampi, tai joku joka edes jaksoi katsoa tämän väsyttävän klisekasan ilman satunnaista nukahtelua, voisi kertoa mistä on kyse.
Lähdin katsomaan leffaa sillä asenteella että nyt on kyseessä joku uusi matrixi tai vastaava, sen verran tätäkin oltiin kehuttu erinäisissä arvosteluissa. Pettymys oli kuitenkin melkoinen, sillä ko. tekele oli suorastaan uuvuttava katsomiskokemus. Ja näin puhuu henkilö joka yleisesti ottaen on toimintaelokuvien ystävä.
* / *****
Lähdin katsomaan leffaa sillä asenteella että nyt on kyseessä joku uusi matrixi tai vastaava, sen verran tätäkin oltiin kehuttu erinäisissä arvosteluissa. Pettymys oli kuitenkin melkoinen, sillä ko. tekele oli suorastaan uuvuttava katsomiskokemus. Ja näin puhuu henkilö joka yleisesti ottaen on toimintaelokuvien ystävä.
* / *****
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole suomennos.Mikäli et sattunut huomaamaan,niin sana on aika kaukana suomenkielestä.
Filmien nimet tuntuvat useimmiten aika kaukaa haetuilta tai muuten vaan typeriltä,joten lienee parasta jättää ne omaan arvoonsa.
Itse filmistä:Laadukkaan oloinen muuten,mutta täysin typerä juoni.Liekö istuttu hiekkalaatikolla ja päätetty,että tehdäämpä tällainen,jospa se menee kaupaksi.
No joka tapauksessa leffan nimi on muutettu alkuperäisestä, ja sen takana ON suomentaja, tai ainakin joku Suomen päässä asusteleva henkilö, jonka vastuulla on elokuvien nimien muuttaminen. Se miksi leffa muutettiin Cubiksiksi, on täysi mysteeri edelleenkin minulle. Löytyisikö jasulta vastauksia ?
tarkempaa tietoa,leffan nimi on cubic myös ruotsissa.
Jaa vai yksi tähti, makunsa kullakin. Tämä on mielestäni aivan sairaan loistava elokuva. Ainakin neljä tähteä, siis ainakin.
Niin, 3 ja puoli - 4 tähteä on sopiva Cubicille. Perustelut:
- ei tyhjäkäyntiä tarinassa, vaikka yksinkertainen olikin
- loistavan sähäkät taistelu/toimintakohtaukset
- ennen kaikkea niitä ei oltu pitkitetty turhaan
- TARPEEKSI toimintaa toimintaleffaan
- Gun-kata-kohtaukset toimi käytännössä erittäin näyttävästi
- C. Bale mainio näyttelijä: raamit, karisma ja eleettömät ilmeet sopivat loistavasti rooliin
- ihastuttavan nihilistinen maailmankuva
- perusajatusta (tunteiden estäminen) ei kannata lähteä leffanautinnon varjolla pohtimaan, se nimittäin ei toiminut juuri missään kohtauksessa, ja söi itse itsensä.
- Mitä sitten, koska leffa toimi kuitenkin.
loppu taistelu - tai siis sen puute. Kaikkihan odottivat sitä viimeistä kuolemaan asti käytävää taistelua päähenkilön ja sen uranousijan välillä. Tylysti kävi. Siitä lisäpojoja. ****
Mä en tajuu? Mikä leffa toi o?Ma asun muute Raumal jos kiinnostaa!!!
Kyllä nyt Expertin arvostelu yllätti aivan täysin. Yleensä hänen makuunsa on pystynyt luottamaan, mutta nyt. Aivan ihmeellistä.
Uuvuttava katselukokemus? Mistä moinen johtui? Oliko liian suuret ennakko-odotukset?
En nyt sano, että elokuva oli loistava, mutta tuo yksi tähti oli kyllä aika ala-arvoinen. Minä annan pari tähteä jo pelkästä maailmasta, joka on hyvin samanlainen kuin kirjassa fahrenheit 451.
Näyttelijä Bane tekee ihan hyvän roolisuorituksen. Lapsinäyttelijät ovat myös onnistuneet.
Parista yllättävyydestä tulee myös hyvä maku suuhun. Niitä en kuitenkaan aio paljastaa.
Kolme tähteä, ehkä neljä jos maailma olisi vielä omaperäisempi ja juoni jaksaisi yllättävyydessä loppuun saakka.
.. olin kyllä leffaa katsoessa joka tapauksessa hieman väsyneessä ja uupuneessa tilassa sekä henkisesti että fyysisesti, jolloin leffakin seuraaminen kärsi joissain määrin, mutta en usko että antaisin edes puolta tähteä enempää sille vaikka olisinkin täysissä ruumiin ja sielun voimissa sitä katsoessani. Kaikkia ei voi miellyttää, kuten sanotaankin.