Taas kerran ilotulituskilpailupäivänä Ytv näytti, miten homma hoidetaan. Tuhansia perheellisiä oli liikkeellä ja 22 jälkeen Kampissa kaaos, tuhansia ihmisiä, perheitä halusi kotiin vaan vain yksi asia oli unohtunut, mikähän se on?????
Miksei ytv pistänyt lisäautoja lähdöille? Kaikki bussit täyttyivät hetkessä ja samanverran mitä mahtui, jäi Kampin aulaan odottamaan seuraavaa bussia.
Koska ytv oppii antamaan sitä, mistä matkustajat maksavat.
Miksei ytv pistänyt lisäautoja lähdöille? Kaikki bussit täyttyivät hetkessä ja samanverran mitä mahtui, jäi Kampin aulaan odottamaan seuraavaa bussia.
Koska ytv oppii antamaan sitä, mistä matkustajat maksavat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pahempi ongelma oli se saakutin kaljalla lotraaminen, kun pussin venaaminen. Hirmuset riskit tuli viranomasille. Jos olis tapahtunut vakava onnettomuus, niin apu ei välttämättä olisi päässyt helposti paikalle.
No metrossa olis pitännyt olla lisä vaunuja ja siivoojia putsaamassa sotkut. Onneksi luvattiin liikenteen jatkuvan 2 tuntii pidempään.
Autoilijana en olis halunnut olla jonottamassa, kun junasta kattoessa keskustan tiet olivat aivan tukossa.
Ensss vuonna uusiksi sitten!
Kylläpä oli bussiliikenteen esteetön kulkeminen hanurista Elielinaukiolla ja töölönlahdenkadulla perjantai-iltana kello kymmenen molemminpuolin.Ensiksikin busseille tarjoitettu pysäköintialue oli täynnä henkilöautoja.Kun lähtölaiturista pääsi pystykuormalla liikkeelle,matkan etenemimen oli lähes mahdotonta,koska ihmiset olivat vallanneet kadut.400 metriä pitkän töölönlahdenkadun ajaminen kesti n.20 min kun ihmismassa rynni kadulla eivätkä väistä bussia.Töölönlahdenkadun ja Mannerheimintien risteyksessä ihmiset valtavana laumana kävelivät punaistaliikennevaloa vasten estäen bussin kääntymisen oikealle.Sitten kun lopulta pääsi Mannerheimintielle,bussikaistaa ei voinut käyttää ,kun ihmiset olivat vallanneet senkin Finlandiatalon paikeilla.Vaikka niitä vara-autoja olisi paljonkin,ei niistä ole hyötyä jos tiet tukitaan.Sama ongelma myös kun bussit ovat tulossa Elielinaukiolle.Voisi kieltää koko rakettihömpötys turhuuden,jos bussien kulkua ei pystytä turvaamaan.
"Ensiksikin busseille tarjoitettu pysäköintialue oli täynnä henkilöautoja."
Toivottavasti jokainen Elielinaukiota käyttänyt linja-autonkuljettaja soitti asiasta poliisille ja vaati tätä sakottamaan väärin pysäköineitä. Väärin pysäköivät muumi-autoilijat leviävät kuin syöpä jos hommaa ei laiteta kuriin ajoissa.
en kyllä tule ajamaan ylityönä teitä tyhmiä matkustajia
Siitäs sait. Osta auto.
Automäärä on mitoitettu normaaliin liikennöintiin. Samaten kuljettajamäärä. Jos johonkin lisävuoroon tulee kuljettaja, on kyseinen kuljettaja ylitöissä = maksaa. Ja vielä kerran, YTV on liikenteen tilaaja, ei liikennöitsijä. YTV:llä ei ole busseja.
vaan sitä meinasinkin, että miksei ytv tilannut lisää autoja ajamaan, ei se liikennöitsijä sitä päätä tarvitaanko lisää kalustoa erikois tapahtumiin vaan ytv sen päättää ja tilaa.
Eikös se homma mene kuitenkin niin, että YTV tilaa linja-autoliikennöitsijöiltä palvelun vuosiksi etukäteen tietylle kalustomäärälle, eikä yhdeksi päiväksi erikseen jonkun turhanpäiväisen tapahtuman kuljetuksiin?
Liikennöitsijä ei puolestaan laita ylimääräistä kalustoa liikenteeseen, koska tästä aiheutuu pelkkiä kuluja - lippumyyntitulot tilitetään suoraan YTV:lle. Matkusta on siis bussiyrityksen kannalta pelkkä riesa: lisää painollaan polttoaineen kulutusta; kuluttaa, sotkee ja hajottaa kalustoa.
olet oikeassa, noin se marssijärjestys menee vaan on poikkeuksia olemassa, muutama vuosi takaperin, taiteiden yönä esim ja muistaakseni joskus juuri ilotulituksen sm kisoissa oli varaautoja, mutta tuokin tilaus tosiaan tuli ytv kautta.
Matkustajat tosin pistävät syytökset aina kuskille ja haukkuvat talon kun ei hoksattu laittaa ylimääräisiä autoja lähdölle, koita siinä sitten sanoa että valittavat ytv:lle.
Aikaisemmin YTV maksoi mukisematta lisäautoista korvauksia laskun mukaan ja luulen ettei käytäntö ole mihinkään muuttunut.
Se edellyttää liikennöitsijältä vain lehtien ilmotusten seurantaa.
Autojen ei tatvitse tulla edes täyteen, jotta niistä saa täyden korvauksen, mutta näyttää siltä ettei liikennöitsijöiden vuorossa olevia esimiehiä kiinnostaa lisätyön tekeminen, kuten kuljettajien hankkiminen ja autojen nimeäminen tukivuoroihin.
Nyt eletään nykypäivää, ei aikaisempaa elämääsi.
Vain tilattu liikenne maksetaan, ei yhtään mitään muuta.