HS Mielipide 30.8.2008

Mielipidepalstalla sivu C8 kirjoitti Merja Himanen mm. seuraavaa:
Myös Työterveyslaitos elää vielä 1980-lukua. Siellä osataan etsiä vain astmaa ja allergioita,
LAINAUS PÄÄTTYY

Koska tämä "Homesairaudet"-palsta nimestään huolimatta on hyvä keskustelufoorumi, niin vastaan tähän hänen kirjoitukseensa seuraavaa, joka on kaksoisviivan alapuolella.

Ystävällisin terveisin

Pekka Nikkola

===============================================

Merja Himanen kirjoitti mielipidepalstalla (HS 30.8.) herkistymisestään kosteusvauriolle. Hän mainitsee Työterveyslaitoksen (TTL) elävän yhä 1980-lukua. Ei TTL elä tietenkään enää 1980-lukua, vaan he ovat hyvin perillä siitä, miksi kosteusvaurio saattaa sairastuttaa. TTL sai jo 1987 selville ns. Puolustusvoimien luolastotutkimuksessa, että jos sairastuu kosteusvauriotilassa, niin kyse ei ole ainakaan astmasta, eikä sairautta aiheuta homeitiöt. Sen sijaan työntekijöillä todettiin normaalia enemmän allergista nuhaa, joka pahimmassa tapauksessa aiheuttaa sen, että äänikin katoaa kuten Himanen kertoo itsestään.

Olen itse ainakin 15 kertaa TTL:lla tutkimuksissa käyneenä hyvin perillä siitä, että TTL ei halua etsiä edes astmaa tai allergioita oikein, koska mitkään em. sairauksien kriteerit eivät täyty heidän tutkimuksissaan. TTL on vuodesta 1995 lähtien diagnosoinut valtavan määrän kosteusvauriomikrobeista johtuvia astmoja. Nuo astmat on diagnosoitu sellaisilla homeallergeeneilla, joilla ei ole mitään tekemistä kosteusvauriossa sairastumisen kanssa.

Ajankohtainen kakkonen esitti 26.8. ohjelman, jossa mikrobiologian professori Mirja Salkinoja-Salonen kertoi että sairastumisen aiheuttavat ns. super-myrkyt, joita määrätyt maaperästä peräisin olevat bakteerit alkavat tuottaa saadessaan ravinnokseen jostain proteiinia. Nuo myrkyt sitten vaurioittavat pahoin immuunipuolustusjärjestelmää, jonka jälkeen on mahdollista, että erittäin pienet pitoisuudet mitä tahansa ainetta tai hiukkasia päästessään keuhkorakkuloihin aiheuttavat tulehduksen ihmiskehon arimmassa paikassa. Tästä keuhkorakkulatulehduksesta sitten johtuu Himasen mainitsema hengenahdistus.

Minussa herätti kummastusta tuossa TV-ohjelmassa Kansanterveyslaitoksen (KTL) tutkimusprofessori Aino Nevalaisen esittämä kritiikki , koska hän sai ensimmäisenä tutkijana selville, että ongelmana kosteusvauriorakennuksessa ovat bakteerit (Streptomyces-sädesieni ja Bacillus cereus), eivätkä homeitiöt. Aino Nevalainen on myös itse minulle kertonut, että tätä syntynyttä sekasotkua ei selvitä enää kuin kansanedustajat. Otin neuvosta vaarin ja olen ongelmasta kertonut mm. jo useamman puolueen puheenjohtajalle. Minulle selvisi hyvin nopeasti, ettei edes kansanedustajista ole tämän sekasotkun selvittämiseksi. Ihmettelen tätä. Olen ollut myös yhteydessä Lääkelaitokseen ja toivonut, että he kieltäisivät TTL:n käyttämän homeallergeeniuutteen käytön, koska tuo uute on tarkoitettu vain homeallergian varmistamiseen. TTL tietää, että kosteusvaurio ei ole vielä koskaan aiheuttanut homeallergiaa, mutta silti he käyttävät sitä. Tuon uutteen käyttö on johtanut siihen, että moni altistetuista on tullut allergiseksi raikkaalle ulkoilmalle, koska tuota samaa allergeenia on väliin runsaastikin ulkoilmassa.

Terveyskeskuslääkäreidenkään ei tarvitse ryhtyä edes arvailemaan sitä mikä sairaus on mahdollisesti kyseessä. Nimittäin Suomen Lääkärilehti on antanut jo vuonna 1998 erinomaiset ohjeet lääkäreille. Näissä ohjeissa on kolme erilaista oirekuvausta, joiden mukaan sitten edetä. Niistä kaksi ensimmäistä koskee nimenomaan homeallergioita. Nuo sairauden kriteerit eivät täyty kellään. Ehkä allergisia nuhia on joillakin, mutta sen voi varmistaa helposti vasta-aineista. Siis ei tarvitse ryhtyä edes arvailemaan, koska jäljelle on jäänyt vain yksi oirekuvaus. Erinomaista tuossa jäljelle jääneessä oireilukuvauksessa on se, että se sopii erinomaisesti kosteusvauriokohteessa sairastuneelle. Tuo sairaus on tietysti keuhkorakkulatulehdus. Sen synty on tyystin erilainen kuin tunnetuimman keuhkorakkulatulehduksen eli maanviljelijöiden homepölykeuhkon.

Terveydenhuollon oikeusturvakeskuskaan Etelä-Suomen lääninhallituksen tavoin ei tee mitään näille laittomille altistuskokeille. Koska tähän salailuun on osallisena, niin moni valtion viranomainen, niin siitä tulee vääjäämättä mieleen, että tälle salailulle ja toiminnalle on annettu jossain vaiheessa sosiaali- ja terveysministeriön tai jopa Valtioneuvoston lupa. Koska kyseessä on ilmiselvästi lain vastainen teko, niin asia on ilman muuta poliisin selvitettävä. Altistuskoe ilman mitään luonnontieteellistä perustetta on törkeä pahoinpitely ja se on aina poliisiasia.

Pekka Nikkola
19847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Betonielementtirakennuksia on rakennettu maassamme sitten 1960-luvun.

NISUIISU-OPIN mukaan nuo rakennukset aiheuttavat noissa rakennuksissa käytettyjen betonitasotteiden sisältämän KASEIININ (MAITOPROTEIINI) kostuessa oivan kasvualustan TIETTYYN Streptomyces-sukuun (sädesieni) ja TIETTYYN Bacillius-bakteerisukuun kuuluvan lajin MYRKKYTUOTANNON.

Ja NISUIISU-OPIN MUKAAN kosteusvauriorakennuksen tuottamista monilajisssta home-, hiiva-, aktinomykeetti- ja bakteerialtistuksesta SEURAA AINOASTAAN JA VAIN NOIDEN PARIN LAJIN MYRKKYTYOTANNON AIHEUTTAMA YLIHERKKYYSKEUHKOKUUME (allerginen alveoliitti) ja vieläpä muotoa KROONINEN ja joka on betonialtistuksen päättymisen jälkeenkin hitaasti etenevä, ELI KUOLEMAAN JOHTAVA KROONINEN ALVEOLIITI.

Oletko ihan tosissasi?

Kuinkas sinun Forssankoulu-MYRKKYALTISTUKSEN aiheuttama KROONINEN ALVEOLIITTI on peuhannut omissa keuhkoissasi?
MYRKKYALTISTUKSESTASIHAN on jo SK:lle antamasi haastattelun mukaan sitten ENSIMMÄISEN OPETUSPÄIVÄN, eli 15.8.2000, jonka altistuksen takia JÄIT PYSYVÄSTI SAIRASLOMALLE 5.3 2001 SINULLA TODETUN VERENPAINETAUDIN takia, kulunut jo reilut 7 VUOTTA.
TTL:n tutimuksiinhan sinä PÄÄSIT vasta marraskuussa 2001, eikä keskussairaalasi keuhopoli todennut sinun edes sairastuneen allergiseen alveoliittiin.

Kertoisitko KOULULÄÄKETIEDEMITTATIKUISTA, JOILLA keuhkolääkärisi on todennut NISUIISU-OPPISI mukaisen kroonisen MYRKKYalveoliitin eteneminen keuhkoissasi näiden alstistuksesi päättymisen jälkeisten seitsemän vuoden aikana?

Äänestä
  • päättelemään ylipäätään yhtään mitään.

    Totta kai oli ihmettelyn aihe aikoinaan, kun ihmiset alkoivat sairastumaan oirein, jotka viittasivat alveoliittiin. Päivän selvää oli, että itiöinti sitä ei voinut aiheuttaa, kuten farmarinkeuhkoissa.

    Mikä asirauden sitten saattoi aiheuttaa. Onneksi KTL:n Aino Nevalainen selvitti, että kyseessä oli varmaankin määrätyt bakteerit eli Streptomyces-sädesieni ja Bacillus cereus, kuten on kirjoitettu Majvik-I juhlanumerossa.

    No sitten, missä ihmeessä oli näitä maaperäbakteereita? No niitä oli eniten betonissa, koska betonin hiekka on maaperää. Ei tuokaan vielä riitä, että betonissa kasvaa näitä sädesieniä ja ne itiöivät. Noista itiöistä immuunipuolustuksemme selviää helposti.

    Kyllä kaikki "tiedemiehet" Henkka ym. tiesivät, että bakteereiden erittämistä myrkyistä oli kyse ja nimenomaan edellä mainituista, koska Puolustusvoimien luolastotutkimuksessa oli betonilla päällystettyjä seiniä ja lattioita. Ei siellä puuta saanut käyttää.

    En tiedä oliko luolien seinissä proteiinipitoista tasoiteainetta? Tuskin oli, koska eihän seiniä tarvinnut tasoittaa millään. No entä lattiat? No totta kai lattiat tasoitettiin ja jos lattia kastui (kuten kastui), niin betonissa olevat bakteerit saivat ravinnokseen proteiineja. Ne pilkottiin ensin aminohapoiksi, joista sitten bakteeri valmisti ihan muuta kuin kaseiinia (toivottavasti et ole pudonnut kärryiltä). Bakteeri valmisti valinomysiinia, kereludia ja amylosiinia vielä tuntemattomia myrkkyjä.

    No niin nyt oli sitten valmistettu näitä myrkkyjä, jotka tietysti ilman epäpuhtauksiin sitoutuneena lensivät KEUHKORAKKULOIHIN ja tuhosivat immuunipuolustustamme mm. NK-lymfosyytit. Lensivät tietysti bakteeri-itiöidenkin mukana.

    Näin immuunipuolustuksemme ei ollutkaan enää yhtä tehokas, joten tämän jälkeen myös varmasti ihan ITIÖTKIN keuhkorakkuloihin joutuessaan pahensivat tulehdusta. Sitten jos kävi niin onnettomasti, että joutui jonkun tri Pillerin potilaaksi, niin hän saattoi määrätä jopa 7-8 erilaista pilleriä tai jopa 15 pitkää kortisonikuuria. Luulisi, että tiedät, mitä siitä jo seuraa?

    Tämä on aivan yksinkertainen asia. Ei TTL:n altistuskokeilla selviä minkään valtakunnan kosteusvaurion aiheuttama sairaus. Ne ovat huijausta alusta loppuun.

    Sairastumiseni Forssassa tapahtui yhden päivän aikana. SK:ssa on kuvakin siitä opetustilassa, jossa se tapahtui. Se tapahtui sinä päivänä, kun koulun ilmastointi laitettiin päälle. Se oli ollut pysäytyksissä koko ajan, koska siellä tehtiin koko ajan remonttia. Ihmettelin, kun pääni yläpuolella ollut ilmastointi toimitti raikasta ilmaa keuhkoihini. Minulla ei ollut tietoa siitä, että tuo ilmastointi otti osan ilmasta sisältä eli kierrätti myös vanhaa ilmaa. Tuon rakennuksen koko maavarainen lattia oli kauttaaltaan kostea ja se SISÄLSI mielettömät määrät Streptomyces-sädesientä. Ne oli analysoinut Kuopion aluetyöterveyslaitos.

    Totta kai tuon rakennuksen betonilattia oli tasoitettu jollain aineella, jonka on ollut pakko sisältää jotain proteiinia. Aivan varmasti minun vanha keuhkosairauteni joudutti sairastumistani, vaikka se oli ollut oireeton jo 15 vuotta. Tuo sairaus syntyi lämmenneen hakkeen luonnin vuoksi. Tunnettu asia on se, että puuhake sisältää Aspergillus fumigatusta.

    Sitten menin TTL:lle altistuskokeisiin, niin eikö Piipari perhana lykännyt heti keuhkoihini Aspergillus fumigatusta, vaikka minulla ei ollut edes sen IgG:tä. Siitä minulla oli kuitenkin hyvä muistijälki muisti-lymfosyytin muodossa, joten alveoliitti myös siitä puhkesi. Piipari ja "se toinen lääkäri" olivat ihmeissään, koska ei tuossa kokeessa pitänyt niin käydä, että joku reagoi sille KEUHKORAKKULATASOLLA. Sen tarkoitus oli vain aiheutta limaneritystä, jotta voitaisiin valehdella taudin olevan astmaa.

    Nimenomaan Streptomyces aiheuttaa kehossa sen, että imuunipuolustusjärjestelmä alkaa tuottamaan interleukiini-6, josta on seurauksena mm. veren paineen nousu. Eikö mene jo kaaliin tämä:
    http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/tulehdus_verisuonitaudit.html

    En tiedä, mitä sinä ajat oikein takaa. Nämä asiat on menty kanssasi jo aikoja sitten läpi, kun soittelimme väliin joka päivä. Sitten pillastuit, kun kerroin TUHOSAn poisotetusta julkilausumasta, jossa todettiin, että astmahan sieltä ennenpitkää tulee, kun käy tarpeeksi monta kertaa TTL:lla.

    Siis jos joku sairastuu kosteusvauriosta, niin kyllä se alkaa noiden bakteerimyrkkyjen vaikutuksesta. HUOM! ALKAA !

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola
    tutkiva TTL-KR-Af-allergikko

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    päättelemään ylipäätään yhtään mitään.

    Totta kai oli ihmettelyn aihe aikoinaan, kun ihmiset alkoivat sairastumaan oirein, jotka viittasivat alveoliittiin. Päivän selvää oli, että itiöinti sitä ei voinut aiheuttaa, kuten farmarinkeuhkoissa.

    Mikä asirauden sitten saattoi aiheuttaa. Onneksi KTL:n Aino Nevalainen selvitti, että kyseessä oli varmaankin määrätyt bakteerit eli Streptomyces-sädesieni ja Bacillus cereus, kuten on kirjoitettu Majvik-I juhlanumerossa.

    No sitten, missä ihmeessä oli näitä maaperäbakteereita? No niitä oli eniten betonissa, koska betonin hiekka on maaperää. Ei tuokaan vielä riitä, että betonissa kasvaa näitä sädesieniä ja ne itiöivät. Noista itiöistä immuunipuolustuksemme selviää helposti.

    Kyllä kaikki "tiedemiehet" Henkka ym. tiesivät, että bakteereiden erittämistä myrkyistä oli kyse ja nimenomaan edellä mainituista, koska Puolustusvoimien luolastotutkimuksessa oli betonilla päällystettyjä seiniä ja lattioita. Ei siellä puuta saanut käyttää.

    En tiedä oliko luolien seinissä proteiinipitoista tasoiteainetta? Tuskin oli, koska eihän seiniä tarvinnut tasoittaa millään. No entä lattiat? No totta kai lattiat tasoitettiin ja jos lattia kastui (kuten kastui), niin betonissa olevat bakteerit saivat ravinnokseen proteiineja. Ne pilkottiin ensin aminohapoiksi, joista sitten bakteeri valmisti ihan muuta kuin kaseiinia (toivottavasti et ole pudonnut kärryiltä). Bakteeri valmisti valinomysiinia, kereludia ja amylosiinia vielä tuntemattomia myrkkyjä.

    No niin nyt oli sitten valmistettu näitä myrkkyjä, jotka tietysti ilman epäpuhtauksiin sitoutuneena lensivät KEUHKORAKKULOIHIN ja tuhosivat immuunipuolustustamme mm. NK-lymfosyytit. Lensivät tietysti bakteeri-itiöidenkin mukana.

    Näin immuunipuolustuksemme ei ollutkaan enää yhtä tehokas, joten tämän jälkeen myös varmasti ihan ITIÖTKIN keuhkorakkuloihin joutuessaan pahensivat tulehdusta. Sitten jos kävi niin onnettomasti, että joutui jonkun tri Pillerin potilaaksi, niin hän saattoi määrätä jopa 7-8 erilaista pilleriä tai jopa 15 pitkää kortisonikuuria. Luulisi, että tiedät, mitä siitä jo seuraa?

    Tämä on aivan yksinkertainen asia. Ei TTL:n altistuskokeilla selviä minkään valtakunnan kosteusvaurion aiheuttama sairaus. Ne ovat huijausta alusta loppuun.

    Sairastumiseni Forssassa tapahtui yhden päivän aikana. SK:ssa on kuvakin siitä opetustilassa, jossa se tapahtui. Se tapahtui sinä päivänä, kun koulun ilmastointi laitettiin päälle. Se oli ollut pysäytyksissä koko ajan, koska siellä tehtiin koko ajan remonttia. Ihmettelin, kun pääni yläpuolella ollut ilmastointi toimitti raikasta ilmaa keuhkoihini. Minulla ei ollut tietoa siitä, että tuo ilmastointi otti osan ilmasta sisältä eli kierrätti myös vanhaa ilmaa. Tuon rakennuksen koko maavarainen lattia oli kauttaaltaan kostea ja se SISÄLSI mielettömät määrät Streptomyces-sädesientä. Ne oli analysoinut Kuopion aluetyöterveyslaitos.

    Totta kai tuon rakennuksen betonilattia oli tasoitettu jollain aineella, jonka on ollut pakko sisältää jotain proteiinia. Aivan varmasti minun vanha keuhkosairauteni joudutti sairastumistani, vaikka se oli ollut oireeton jo 15 vuotta. Tuo sairaus syntyi lämmenneen hakkeen luonnin vuoksi. Tunnettu asia on se, että puuhake sisältää Aspergillus fumigatusta.

    Sitten menin TTL:lle altistuskokeisiin, niin eikö Piipari perhana lykännyt heti keuhkoihini Aspergillus fumigatusta, vaikka minulla ei ollut edes sen IgG:tä. Siitä minulla oli kuitenkin hyvä muistijälki muisti-lymfosyytin muodossa, joten alveoliitti myös siitä puhkesi. Piipari ja "se toinen lääkäri" olivat ihmeissään, koska ei tuossa kokeessa pitänyt niin käydä, että joku reagoi sille KEUHKORAKKULATASOLLA. Sen tarkoitus oli vain aiheutta limaneritystä, jotta voitaisiin valehdella taudin olevan astmaa.

    Nimenomaan Streptomyces aiheuttaa kehossa sen, että imuunipuolustusjärjestelmä alkaa tuottamaan interleukiini-6, josta on seurauksena mm. veren paineen nousu. Eikö mene jo kaaliin tämä:
    http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/tulehdus_verisuonitaudit.html

    En tiedä, mitä sinä ajat oikein takaa. Nämä asiat on menty kanssasi jo aikoja sitten läpi, kun soittelimme väliin joka päivä. Sitten pillastuit, kun kerroin TUHOSAn poisotetusta julkilausumasta, jossa todettiin, että astmahan sieltä ennenpitkää tulee, kun käy tarpeeksi monta kertaa TTL:lla.

    Siis jos joku sairastuu kosteusvauriosta, niin kyllä se alkaa noiden bakteerimyrkkyjen vaikutuksesta. HUOM! ALKAA !

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola
    tutkiva TTL-KR-Af-allergikko

    Kirjoituksistasi PÄÄTELLEN kehittämässäsi NISUIISU-OPISSA on koko joukko yhtäläisyyksiä TTL:n, KTL:n ja HYKS:in Haahtelan välittämien HOMEallergisoitumisoppien kanssa.

    Olette täysin yksimielisiä siitä, että viiveellä reagoivat IMMUUNIJÄRJESTELMÄT, siis Coombs/Gell-immunologiset perustyypit II ja III (IgM/IgG-tyypit), allergisoituvat HOMEILLE vain MASSIVIALTISTUKSISSA.
    Ja toinen niin sinun kuin noiden gurujenkin väittämä on, että ALLERGIAA on vain I:s tyypin allergia. Siis vanhemmilta peritty ATOPIAIHO (aikamoinen kutina) johtaa IgE-allergisoitumiseen, joka allergia REAGOI ALLERGEENIALTISTUKSEEN jo muutamissa minuuteissa aiheuttamalla nenän tukkoisuutta, silmien punoitusta, ihotasolla KUTINAA ja IgE-astmaatikolla hengityksen vinkunaa.

    Ja kun sinunkin mielestäsi allergiaa on vain I:s-tyypin allergia, niin sinä panet paremmaksi toteamalla, että kostuneessa betonissa viihtyvät pari mikrobialjia TUOTTAVAT MYRKKYÄ, JOKA AIHEUTTAA HITAASTI ETENEVÄN KROONISEN ALVEOLIITIN.

    Ja tuo krooninen alveoliitti pitäisi MAAMME KEUHKOLÄÄKÄREIDEN TODETA NISUIISU-OPIN MUKAISIN MITTATIKUIN.

    Kun kirjoitit, että ihmiset alkoivat betonielementtirakennuksissa oireilla OIREIN, JOTKA VIITTASIVAT ALVEOLIITTIIN, niin lääketeidegurujen 1970-luvulla käyttöönottama termi SAIRASRAKENNUSSYNDROOMA tarkoitti ALLERGISTA, ASTMAATTISTA ja REUMAATTISTA OIREILUA. Ei siis pelkästään alveoliittista oireilua.
    Jo 1960-luvulla KEUHKOLÄÄKÄRIT LOPETTIVAT ammattitautitutkinnassa ALVEOLIITTISESTI OIREILEVIEN HOMEALTISTUKSET.
    Lähde: Itä-Suomen työterveyslääkärit ry:n 20-vuotisjuhlajulkaisu vuonna 1995.

    Mitä sinun kehittämääsi NISUIISU-OPPIIN tulee, niin soveltaisitko sitä ensin itseesi.
    Ja siksipä kysyinkin, kun olet ollut työpaikkasi MYRKKYaltistuksesta pois jo reilut kuusi vuotta, niin ONKO KEUHKOLÄÄKÄRIsi todennut sinulla HITAASTI ETENEVÄN KROONISEN ALVEOLIITIN?
    Tuon alveoliittimuodon toteaminenhan onnistuu Thorax-rtg:llä, koska sen aiheuttamien valkosolukertymien aikaansaamat vauriot näkyvät pikkuhiljaa etenevinä fibrooseina (sidekudos) ja jopa arpina keuhkorakkula-alueella KEUHKOJEN YLÄOSISSA.

    Totesit tuolla aikaisemmin eräälle kirjoittajalle, että SE ON MUUTEN MYÖS RIKOS JOS ESIM. VÄÄRÄLLÄ ASTMA-DIAGNOOSILLA SAA JOTAIN KORVAUKSIA. Tuonkin tajuaa jopa täysin taukki.

    MAALLIKKONA kehittäämäsi NISUIISU-OPPIISI turvautuen väität siis, että maamme keuhkolääkäreiden HOMEALTISTUKSILLA sitten 1960-luvun TODEAMAT AMMATTIASTMAT JA NUHAT OVATKIN TEHTY KOULULÄÄKETIEDEOPIN VASTAISESTI, koska vain murto-osalla heistä on todettu HOMEIgE-vasta-ainetta.

    Mitä TUTKINTAPYYNTÖÖSI POLIISILLE TULEE, niin SINUN MOTIIVISI näyttää olevan poistaa HOMEALTISTUKSIN TODETUT AMMATTITAUDIT koskien myös TTL:n HOMEaltistuksia sitten vuoden 1995, koska ne SINUN mielestäsi on tehty vastoin vasta muutaman vuoden aikana kehittämääsi NISUIISU-OPPIA.

    Vedonlyönnin paikka näyttää olevan.
    Eli mikäli NISUIISU-OPPI poliisitutkinnassa hakkaa KOULULÄÄKETIEDEOPIN, niin KOULULÄÄKETIEDEOPIN kannattajana lyön 100 eruroa pöytään KOULULÄÄKETIEDEopn puolesta ja sinä minulle oman oppisi puolesta.

    Kirjoitit myös, että et tunne YHTÄÄN OPPISI mukaista HOMEALLERGIKKOA.

    No OPPISI (IgE) MUKAINEN HOME-, ENKÄ MUUKAAN ALLERGIKKO ole.
    Coombs/Gell-mukainen IgM/IgG-mukainen HERKKÄ MONIALLERGIKKO kylläkin, koskien myös HOMEITA.

    Äänestä

liikkuu? Vastaa sinne palstalla äläkä tänne.

Aika sekoa kun sinun pitää tännekin kirjoittaa mitä vastaat Hesarin mielipidepalstalle.

Lopeta jo näiden typerien väittämiesi kirjoittelu.Toistat itseäsi aika pahasti ja saat itsesi näyttämään pelleltä homesairaiden joukossa. Onneksi sinua ei kannata kukaan.

Äänestä
  • niin?

    Äänestä

  • homesairaiden eli homeallergikkojen keskuudessa?

    Minä en vielä tiedä ketään sellaista, jolle olisi puhjennut homeallergia kosteusvauriosta johtuen. Et muuten tiedä sinäkään.

    Hyvin harvalle kosteusvauriokohteessa sairastuneelle tulee HS, joten tämä on paljon parempi foorumi.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    homesairaiden eli homeallergikkojen keskuudessa?

    Minä en vielä tiedä ketään sellaista, jolle olisi puhjennut homeallergia kosteusvauriosta johtuen. Et muuten tiedä sinäkään.

    Hyvin harvalle kosteusvauriokohteessa sairastuneelle tulee HS, joten tämä on paljon parempi foorumi.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    sekä lapsia, että aikuisia, joilla on vaikea homeastma. KTL:n mukaan homeallergia olisi jopa kolmasosalla astmaatikoista?

    Äläkä nyt laita tähän teoriaasi siitä, että he kaikki olisivat sairastuneet ihan ulkoilmasta suoraan. Kyllä tuntemillani henkilöillä on taustalla herkistyminen homekodissa tai -koulussa.

    "Homeiden aiheuttamista terveyshaitoista hankalimpia ovat allergiasairaudet, mutta nämä ovat onneksi suhteellisen harvinaisia. Allergiasairauksia ovat muun muassa allerginen nuha, allerginen silmätulehdus ja astma. Astma voi syntyä myös muulla kuin allergiamekanismilla, esimerkiksi rasitus-, infektio- tai sisäsyntyisenä astmana. Viimeksi mainitussa aiheuttajaa ei saada selville.


    Homealtistus pahentaa olemassa olevan astman oireita ja usein lisää lääkityksen tarvetta, vakka homeallergiaa ei olisikaan. Allergiasairaudet ovat yleisin lasten ja nuorten krooninen sairausryhmä. Hengitysteiden allergiasairaudet, allerginen nuha ja astma alkavat leikki-iässä yleistyä. Homeallergian esiintyvyydestä on vasta viime vuosina saatu täsmällisiä tietoja. Koululaisista n. 5%:lla on homeallergia ihotestillä (prick-testi) mitattuna. Aikuisista 6%:lla on merkittävä määrä herkistymistä osoittavia IgE-vasta-aineita homeille ja muille kosteusvauriomikrobeille.


    Allergisoitumisen tapahduttua oireita voi ilmaantua hyvin pienillä homeitiöpitoisuuksilla. Astmaatikoista noin joka kolmannella on homeallergia IgE-vasta-aineilla mitattuna. Lapsuudessa infektioiden yhteydessä esiintyvä hengenahdistus ja vinkuna voi kehittyä astmaksi. Lapsella yöyskä voi ennakoida astman puhkeamista. Pikkulasten astmaa on enemmän pojilla kuin tytöillä. Noin puolet lapsuusiällä astmaan sairastuneista oireilee aikuisena. Uusia astmatapauksia puhkeaa iän karttuessa. Keski-iän jälkeen astmaa on enemmän miehillä kuin naisilla. Hoito: Homealtistuksen aiheuttamia allergiasairauksia hodetaan lääkkeillä samaan tapaan kuin muitakin allergiaoireita ja -sairauksia. Tärkeintä on kuitenkin pyrkiä poistamaan oireita aiheuttava altistus ja välttää homealtistusta myös ulkona luonnossa"

    Äänestä

  • homeahdistus1 kirjoitti:

    sekä lapsia, että aikuisia, joilla on vaikea homeastma. KTL:n mukaan homeallergia olisi jopa kolmasosalla astmaatikoista?

    Äläkä nyt laita tähän teoriaasi siitä, että he kaikki olisivat sairastuneet ihan ulkoilmasta suoraan. Kyllä tuntemillani henkilöillä on taustalla herkistyminen homekodissa tai -koulussa.

    "Homeiden aiheuttamista terveyshaitoista hankalimpia ovat allergiasairaudet, mutta nämä ovat onneksi suhteellisen harvinaisia. Allergiasairauksia ovat muun muassa allerginen nuha, allerginen silmätulehdus ja astma. Astma voi syntyä myös muulla kuin allergiamekanismilla, esimerkiksi rasitus-, infektio- tai sisäsyntyisenä astmana. Viimeksi mainitussa aiheuttajaa ei saada selville.


    Homealtistus pahentaa olemassa olevan astman oireita ja usein lisää lääkityksen tarvetta, vakka homeallergiaa ei olisikaan. Allergiasairaudet ovat yleisin lasten ja nuorten krooninen sairausryhmä. Hengitysteiden allergiasairaudet, allerginen nuha ja astma alkavat leikki-iässä yleistyä. Homeallergian esiintyvyydestä on vasta viime vuosina saatu täsmällisiä tietoja. Koululaisista n. 5%:lla on homeallergia ihotestillä (prick-testi) mitattuna. Aikuisista 6%:lla on merkittävä määrä herkistymistä osoittavia IgE-vasta-aineita homeille ja muille kosteusvauriomikrobeille.


    Allergisoitumisen tapahduttua oireita voi ilmaantua hyvin pienillä homeitiöpitoisuuksilla. Astmaatikoista noin joka kolmannella on homeallergia IgE-vasta-aineilla mitattuna. Lapsuudessa infektioiden yhteydessä esiintyvä hengenahdistus ja vinkuna voi kehittyä astmaksi. Lapsella yöyskä voi ennakoida astman puhkeamista. Pikkulasten astmaa on enemmän pojilla kuin tytöillä. Noin puolet lapsuusiällä astmaan sairastuneista oireilee aikuisena. Uusia astmatapauksia puhkeaa iän karttuessa. Keski-iän jälkeen astmaa on enemmän miehillä kuin naisilla. Hoito: Homealtistuksen aiheuttamia allergiasairauksia hodetaan lääkkeillä samaan tapaan kuin muitakin allergiaoireita ja -sairauksia. Tärkeintä on kuitenkin pyrkiä poistamaan oireita aiheuttava altistus ja välttää homealtistusta myös ulkona luonnossa"

    syntymään, elleivät bakteerimyrkyt ole ensin vaurioittanut immuunipuolustusjärjestelmää. Immuunipuolustus, joka pääasiassa valvoo, ettei kehoon tule vieraita proteiineja, tekee niistä välittömästi välittömästi IgG-vasta-aineita ja muisti-lymfosyyttejä. Näiden kahden avulla sitten puolustuksemme pystyvät ne poistamaan kehostamme, kun ne tulevat seuraavan kerran.

    Usko nyt jo, että ei-IgE-välitteinen astma on saatu "selville" vain TTL:n huijaus-altistuskokeissa. Se on kerrottu TTL-duo Markku Seuri & Marjut Reimanin kirjassa "Rakennusten kosteusvauriot, home ja terveys", sivu 45.

    Niin kauan kun tämä ns. Th1-lymfosyyttijärjestelmä toimii moitteettomasti, niin se estää ns. perinteisten allergioiden synnyn (esim. homeallergian). Homeallergia syntyy Th2-lymfosyyttireittiä pitkin ja siihen liittyy AINA IgE ja eosinofiiliset valkosolut. Eikö perhana mene jo tämä KAALIIN (kuva 1, sivu 312) ?:
    http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/duo/duo92070.pdf

    Sieltä löytyy myös vastaus (sivu 313) siihen, että tässä kolmannessa KKO:n tapauksessa:
    http://www.kko.fi/42720.htm
    tällä pienellä lapsella oli IgE-vasta-ainetta veressään.

    Ei näiden asioiden pitäisi olla vaikeata ymmärtää.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    syntymään, elleivät bakteerimyrkyt ole ensin vaurioittanut immuunipuolustusjärjestelmää. Immuunipuolustus, joka pääasiassa valvoo, ettei kehoon tule vieraita proteiineja, tekee niistä välittömästi välittömästi IgG-vasta-aineita ja muisti-lymfosyyttejä. Näiden kahden avulla sitten puolustuksemme pystyvät ne poistamaan kehostamme, kun ne tulevat seuraavan kerran.

    Usko nyt jo, että ei-IgE-välitteinen astma on saatu "selville" vain TTL:n huijaus-altistuskokeissa. Se on kerrottu TTL-duo Markku Seuri & Marjut Reimanin kirjassa "Rakennusten kosteusvauriot, home ja terveys", sivu 45.

    Niin kauan kun tämä ns. Th1-lymfosyyttijärjestelmä toimii moitteettomasti, niin se estää ns. perinteisten allergioiden synnyn (esim. homeallergian). Homeallergia syntyy Th2-lymfosyyttireittiä pitkin ja siihen liittyy AINA IgE ja eosinofiiliset valkosolut. Eikö perhana mene jo tämä KAALIIN (kuva 1, sivu 312) ?:
    http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/duo/duo92070.pdf

    Sieltä löytyy myös vastaus (sivu 313) siihen, että tässä kolmannessa KKO:n tapauksessa:
    http://www.kko.fi/42720.htm
    tällä pienellä lapsella oli IgE-vasta-ainetta veressään.

    Ei näiden asioiden pitäisi olla vaikeata ymmärtää.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    " Eikö perhana mene jo tämä KAALIIN "

    Ensimmäinen askel oman hyvinvointisi edistämisessä olisi, että kykenisit tiedostamaan, että sinun todellisuutesi ei taida olla sitä todellisuutta, jossa koko muu maailma elää. Se, mikä sinun kaalissasi on ehdoton ja ainoa totuus, ei välttämättä ole lainkaan totta todellisessa maailmassa eikä siis myöskään meidän kaaleissamme.

    Näyttää siltä, että olet kehittänyt ikiomia teorioita ja käytät kaiken aikasi vain siihen, että löydät jostain lauseen tai puolikkaankin lauseen, jonka saisit näyttämään siltä, että se tukisi teoriaasi. Se on täysin turhaa ja käytät energiaasi siihen täysin hyödyttömästi. Ei tämä nykyinen touhusi johda yhtään mihinkään. Kyllä sinun pitäisi tehdä vähintään väitöskirja, jotta teorioillasi olisi merkitystä. Mutta, kuten itsekin varmaan ymmärrät, se ei taitaisi onnistua. Väitöstilaisuudessa on asiantuntija vastaväittäjänä. Täällä on paljon kivempaa väitellä maallikoiden kanssa. Vai mitä?

    Äänestä

  • kaali kirjoitti:

    " Eikö perhana mene jo tämä KAALIIN "

    Ensimmäinen askel oman hyvinvointisi edistämisessä olisi, että kykenisit tiedostamaan, että sinun todellisuutesi ei taida olla sitä todellisuutta, jossa koko muu maailma elää. Se, mikä sinun kaalissasi on ehdoton ja ainoa totuus, ei välttämättä ole lainkaan totta todellisessa maailmassa eikä siis myöskään meidän kaaleissamme.

    Näyttää siltä, että olet kehittänyt ikiomia teorioita ja käytät kaiken aikasi vain siihen, että löydät jostain lauseen tai puolikkaankin lauseen, jonka saisit näyttämään siltä, että se tukisi teoriaasi. Se on täysin turhaa ja käytät energiaasi siihen täysin hyödyttömästi. Ei tämä nykyinen touhusi johda yhtään mihinkään. Kyllä sinun pitäisi tehdä vähintään väitöskirja, jotta teorioillasi olisi merkitystä. Mutta, kuten itsekin varmaan ymmärrät, se ei taitaisi onnistua. Väitöstilaisuudessa on asiantuntija vastaväittäjänä. Täällä on paljon kivempaa väitellä maallikoiden kanssa. Vai mitä?

    hieman lukutaitoa:
    http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=kosteusvaurio&p_artikkeli=alg00313

    Taulukko 1:ssä Tari Haahtela antaa vaihtoehdot ja miten esim. astmaa kulluu, siis IgE.

    Väitäts siis, että Tari Haahtela on kehitellyt ihan ikiomia teorioita?

    Pekka Nikkola'

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    hieman lukutaitoa:
    http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=kosteusvaurio&p_artikkeli=alg00313

    Taulukko 1:ssä Tari Haahtela antaa vaihtoehdot ja miten esim. astmaa kulluu, siis IgE.

    Väitäts siis, että Tari Haahtela on kehitellyt ihan ikiomia teorioita?

    Pekka Nikkola'

    ei kukaan väittänyt että Haahtela on kehitellyt ikiomia teorioitaan VAAN SINÄ!!

    kirjoitusvirheistäsi päätellen käyt kierroksilla kun sinua arvostellaan. ota jotain rauhoittavaa!

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    homesairaiden eli homeallergikkojen keskuudessa?

    Minä en vielä tiedä ketään sellaista, jolle olisi puhjennut homeallergia kosteusvauriosta johtuen. Et muuten tiedä sinäkään.

    Hyvin harvalle kosteusvauriokohteessa sairastuneelle tulee HS, joten tämä on paljon parempi foorumi.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    niin vastaus on KYLLÄ NÄYTÄT PELLELTÄ tai paremminkin PUUPÄÄLTÄ.

    On sinulla otsaa väittää myös tietäväsi että "hyvin harvalle kosteusvauriokohteessa sairastuneelle tulee Hesari"

    samaa väittämä tasoa ovat kirjoituksesi NIMENOMAAN ILMAN MITÄÄN TODELLISUUTTA, kaikki kuvitelmat tapahtuvat vain sinun päässäsi, kuten tietosi siitä kenelle tulee Hesari:):):)

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    syntymään, elleivät bakteerimyrkyt ole ensin vaurioittanut immuunipuolustusjärjestelmää. Immuunipuolustus, joka pääasiassa valvoo, ettei kehoon tule vieraita proteiineja, tekee niistä välittömästi välittömästi IgG-vasta-aineita ja muisti-lymfosyyttejä. Näiden kahden avulla sitten puolustuksemme pystyvät ne poistamaan kehostamme, kun ne tulevat seuraavan kerran.

    Usko nyt jo, että ei-IgE-välitteinen astma on saatu "selville" vain TTL:n huijaus-altistuskokeissa. Se on kerrottu TTL-duo Markku Seuri & Marjut Reimanin kirjassa "Rakennusten kosteusvauriot, home ja terveys", sivu 45.

    Niin kauan kun tämä ns. Th1-lymfosyyttijärjestelmä toimii moitteettomasti, niin se estää ns. perinteisten allergioiden synnyn (esim. homeallergian). Homeallergia syntyy Th2-lymfosyyttireittiä pitkin ja siihen liittyy AINA IgE ja eosinofiiliset valkosolut. Eikö perhana mene jo tämä KAALIIN (kuva 1, sivu 312) ?:
    http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/duo/duo92070.pdf

    Sieltä löytyy myös vastaus (sivu 313) siihen, että tässä kolmannessa KKO:n tapauksessa:
    http://www.kko.fi/42720.htm
    tällä pienellä lapsella oli IgE-vasta-ainetta veressään.

    Ei näiden asioiden pitäisi olla vaikeata ymmärtää.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola

    "Usko nyt jo, että ei-IgE-välitteinen astma on saatu "selville" vain TTL:n huijaus-altistuskokeissa"

    Astmatyyppejähän oli useita. Yli puolet aikuisten astmoista on näitä ei-IgE välitteisiä astmoja. Itselläni on ollut tällainen astma jo vuosikymmeniä. Siitä ei saatu allergeenialtistuksilla selvää allergista astmaa edes lapsuudessani, kun puhallustehot eivät laskeneet keuhkoaltistuskokeissa tarpeeksi.

    Joo, ei mene kaaliin. Astma on ja pysyy, vaikka miten vääntäisit täällä, ettei minulla ole astmaa. Onneksi se on lievä astma ja lääkitykseen hyvin reagoiva.

    Äänestä

  • kun kerran kysyit kirjoitti:

    niin vastaus on KYLLÄ NÄYTÄT PELLELTÄ tai paremminkin PUUPÄÄLTÄ.

    On sinulla otsaa väittää myös tietäväsi että "hyvin harvalle kosteusvauriokohteessa sairastuneelle tulee Hesari"

    samaa väittämä tasoa ovat kirjoituksesi NIMENOMAAN ILMAN MITÄÄN TODELLISUUTTA, kaikki kuvitelmat tapahtuvat vain sinun päässäsi, kuten tietosi siitä kenelle tulee Hesari:):):)

    nämäkin tilastonsa ovat sellaisia, että jos hänelle ei tule Hesaria, niin sehän tarkoittaa hänen ajatusmaailmassaan, ettei homesairaille tule Hesaria.

    Todellinen syy, ettei hän kirjoita sinne on todennäköisesti, että Hesarin lukijakunnassa on alan asiantuntijoita ja siinä voi helposti joutua naurunalaiseksi, jos panee omiaan.

    Hesari on (tai on ainakin ollut) levikiltään Pohjoismaiden suurin. Tätä palstaa lukee vakituisesti ehkä parikymmentä ihmistä.

    Äänestä

  • hänen kirjoitti:

    nämäkin tilastonsa ovat sellaisia, että jos hänelle ei tule Hesaria, niin sehän tarkoittaa hänen ajatusmaailmassaan, ettei homesairaille tule Hesaria.

    Todellinen syy, ettei hän kirjoita sinne on todennäköisesti, että Hesarin lukijakunnassa on alan asiantuntijoita ja siinä voi helposti joutua naurunalaiseksi, jos panee omiaan.

    Hesari on (tai on ainakin ollut) levikiltään Pohjoismaiden suurin. Tätä palstaa lukee vakituisesti ehkä parikymmentä ihmistä.

    on taantumuksellinen ja asioita vääristelevä lehti. Ei paljon menetä, jos sitä ei luekkaan.

    Monet maakuntalehdet ovat paljon edistyksellisempiä.

    Äänestä

  • ottaen Hesari kirjoitti:

    on taantumuksellinen ja asioita vääristelevä lehti. Ei paljon menetä, jos sitä ei luekkaan.

    Monet maakuntalehdet ovat paljon edistyksellisempiä.

    Miten se vanha sanonta menikää "se koira älähtää.."
    Sivusta seuranneena.. taitaa tuo Pekka olla liiankin oikeilla jäljillä, kun noin voimakkaasti pitää hyökätä vastaan. Sitkeäkin vielä on ja ajaa sairastuneiden asiaa.

    Minusta on hyvä että löytyy ihmisiä jotka tietävät myös itse jotain tästä sairaudesta ja pitävät asiaa esillä. Kiitos Pekka ja tsemppiä!

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Miten se vanha sanonta menikää "se koira älähtää.."
    Sivusta seuranneena.. taitaa tuo Pekka olla liiankin oikeilla jäljillä, kun noin voimakkaasti pitää hyökätä vastaan. Sitkeäkin vielä on ja ajaa sairastuneiden asiaa.

    Minusta on hyvä että löytyy ihmisiä jotka tietävät myös itse jotain tästä sairaudesta ja pitävät asiaa esillä. Kiitos Pekka ja tsemppiä!

    tarkoitat:


    " Minusta on hyvä että löytyy ihmisiä jotka tietävät myös itse jotain tästä sairaudesta."

    ? ? ? ? ? ?

    Vai unohtuiko nimimerkki?

    Äänestä

  • tuolla kirjoitti:

    tarkoitat:


    " Minusta on hyvä että löytyy ihmisiä jotka tietävät myös itse jotain tästä sairaudesta."

    ? ? ? ? ? ?

    Vai unohtuiko nimimerkki?

    tuo kirjoittajan kohdalla, mutta itseni kohdalla ymmärrän asian oikein hyvin. Ilmeisesti sinulla on vaikeuksia ymmärtää kirjoitettua suomenkieltä. Oletkohan lukenut liikaa "munkkilatinaa"?

    Tiedän itseni lisäksi monia ei-lääkäri ihmisiä, jotka tietävät myös itse jotain tästä sairaudesta eli ei tarvitse olla se mainitsemasi henkilö tietääkseen. Eikä siihen tarvita kuin omakohtainen kokemus sairaudesta ja riittävästi kiinnostusta ja ei-sponsoroidut aivot.

    Äänestä

vai keskusteletko homesairaudetpalstan kautta Hesarin mielipidepalstalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nisuiisu kirjoitti:

Mielipidepalstalla sivu C8 kirjoitti Merja Himanen mm. seuraavaa:
Myös Työterveyslaitos elää vielä 1980-lukua. Siellä osataan etsiä vain astmaa ja allergioita,
LAINAUS PÄÄTTYY

Koska tämä "Homesairaudet"-palsta nimestään huolimatta on hyvä keskustelufoorumi, niin vastaan tähän hänen kirjoitukseensa seuraavaa, joka on kaksoisviivan alapuolella.

Ystävällisin terveisin

Pekka Nikkola

===============================================

Merja Himanen kirjoitti mielipidepalstalla (HS 30.8.) herkistymisestään kosteusvauriolle. Hän mainitsee Työterveyslaitoksen (TTL) elävän yhä 1980-lukua. Ei TTL elä tietenkään enää 1980-lukua, vaan he ovat hyvin perillä siitä, miksi kosteusvaurio saattaa sairastuttaa. TTL sai jo 1987 selville ns. Puolustusvoimien luolastotutkimuksessa, että jos sairastuu kosteusvauriotilassa, niin kyse ei ole ainakaan astmasta, eikä sairautta aiheuta homeitiöt. Sen sijaan työntekijöillä todettiin normaalia enemmän allergista nuhaa, joka pahimmassa tapauksessa aiheuttaa sen, että äänikin katoaa kuten Himanen kertoo itsestään.

Olen itse ainakin 15 kertaa TTL:lla tutkimuksissa käyneenä hyvin perillä siitä, että TTL ei halua etsiä edes astmaa tai allergioita oikein, koska mitkään em. sairauksien kriteerit eivät täyty heidän tutkimuksissaan. TTL on vuodesta 1995 lähtien diagnosoinut valtavan määrän kosteusvauriomikrobeista johtuvia astmoja. Nuo astmat on diagnosoitu sellaisilla homeallergeeneilla, joilla ei ole mitään tekemistä kosteusvauriossa sairastumisen kanssa.

Ajankohtainen kakkonen esitti 26.8. ohjelman, jossa mikrobiologian professori Mirja Salkinoja-Salonen kertoi että sairastumisen aiheuttavat ns. super-myrkyt, joita määrätyt maaperästä peräisin olevat bakteerit alkavat tuottaa saadessaan ravinnokseen jostain proteiinia. Nuo myrkyt sitten vaurioittavat pahoin immuunipuolustusjärjestelmää, jonka jälkeen on mahdollista, että erittäin pienet pitoisuudet mitä tahansa ainetta tai hiukkasia päästessään keuhkorakkuloihin aiheuttavat tulehduksen ihmiskehon arimmassa paikassa. Tästä keuhkorakkulatulehduksesta sitten johtuu Himasen mainitsema hengenahdistus.

Minussa herätti kummastusta tuossa TV-ohjelmassa Kansanterveyslaitoksen (KTL) tutkimusprofessori Aino Nevalaisen esittämä kritiikki , koska hän sai ensimmäisenä tutkijana selville, että ongelmana kosteusvauriorakennuksessa ovat bakteerit (Streptomyces-sädesieni ja Bacillus cereus), eivätkä homeitiöt. Aino Nevalainen on myös itse minulle kertonut, että tätä syntynyttä sekasotkua ei selvitä enää kuin kansanedustajat. Otin neuvosta vaarin ja olen ongelmasta kertonut mm. jo useamman puolueen puheenjohtajalle. Minulle selvisi hyvin nopeasti, ettei edes kansanedustajista ole tämän sekasotkun selvittämiseksi. Ihmettelen tätä. Olen ollut myös yhteydessä Lääkelaitokseen ja toivonut, että he kieltäisivät TTL:n käyttämän homeallergeeniuutteen käytön, koska tuo uute on tarkoitettu vain homeallergian varmistamiseen. TTL tietää, että kosteusvaurio ei ole vielä koskaan aiheuttanut homeallergiaa, mutta silti he käyttävät sitä. Tuon uutteen käyttö on johtanut siihen, että moni altistetuista on tullut allergiseksi raikkaalle ulkoilmalle, koska tuota samaa allergeenia on väliin runsaastikin ulkoilmassa.

Terveyskeskuslääkäreidenkään ei tarvitse ryhtyä edes arvailemaan sitä mikä sairaus on mahdollisesti kyseessä. Nimittäin Suomen Lääkärilehti on antanut jo vuonna 1998 erinomaiset ohjeet lääkäreille. Näissä ohjeissa on kolme erilaista oirekuvausta, joiden mukaan sitten edetä. Niistä kaksi ensimmäistä koskee nimenomaan homeallergioita. Nuo sairauden kriteerit eivät täyty kellään. Ehkä allergisia nuhia on joillakin, mutta sen voi varmistaa helposti vasta-aineista. Siis ei tarvitse ryhtyä edes arvailemaan, koska jäljelle on jäänyt vain yksi oirekuvaus. Erinomaista tuossa jäljelle jääneessä oireilukuvauksessa on se, että se sopii erinomaisesti kosteusvauriokohteessa sairastuneelle. Tuo sairaus on tietysti keuhkorakkulatulehdus. Sen synty on tyystin erilainen kuin tunnetuimman keuhkorakkulatulehduksen eli maanviljelijöiden homepölykeuhkon.

Terveydenhuollon oikeusturvakeskuskaan Etelä-Suomen lääninhallituksen tavoin ei tee mitään näille laittomille altistuskokeille. Koska tähän salailuun on osallisena, niin moni valtion viranomainen, niin siitä tulee vääjäämättä mieleen, että tälle salailulle ja toiminnalle on annettu jossain vaiheessa sosiaali- ja terveysministeriön tai jopa Valtioneuvoston lupa. Koska kyseessä on ilmiselvästi lain vastainen teko, niin asia on ilman muuta poliisin selvitettävä. Altistuskoe ilman mitään luonnontieteellistä perustetta on törkeä pahoinpitely ja se on aina poliisiasia.

Pekka Nikkola

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu