Mazda 3 plussat miinukset

Hei. Olen suunnitellut mazda 3:n ostoa, toivoisin asiallisia vastauksia, mitä plussaa taikka miinusta kolmosessa on tullut esiin. GT-malli kyseessä. Kiitos.
101602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

http://www.mazdago.net/index.php?action=forum
tuolla asiallista keskustelua uudet mallit osiossa ainakin.
Itsellä tilattuna perus 3 20v tojo uran jälkeen.
Itsellä vaihdon syynä ajotuntuma kokoluokkaa isompiin verrattava. moottori on mikä on mutta näin 40v:nä pärjää jo vähemmälläkin..
(niille jotka herneitä vetää nenään niin mazdan 1.6L on noin 20-30hepoa vähemmin kuin kilpailijoilla, tosin minua se ei häiritse ollenkaan kun auto on hiljainen ja ajettava!)

Äänestä
  • miten arviot vaihtelee. Itse koeajoin 1,6 kolmosen ja se tuntui aivan kauhealta. Meteli oli korvia huumaavaa ja ohjaamo liian pieni, muovinen, ahdas. Ei tullut mieleenkään ostaa, valitsin euron ja oon ollut tyytyväinen. Mutta yksi tykkää äidistä, toinen tyttärestä.

    Äänestä

  • jännä kirjoitti:

    miten arviot vaihtelee. Itse koeajoin 1,6 kolmosen ja se tuntui aivan kauhealta. Meteli oli korvia huumaavaa ja ohjaamo liian pieni, muovinen, ahdas. Ei tullut mieleenkään ostaa, valitsin euron ja oon ollut tyytyväinen. Mutta yksi tykkää äidistä, toinen tyttärestä.

    itse kun en euroa huoli vaikka ilmaiseksi saisin.
    eli tapansa kullakin. onhan tuo tojonikin englannissa tehty ja tilavakin farkuksi (taxissa oli aikanaan monia) mutta en tarvitse enää rattaita takaluukussa ja arvostan pienempää kulutusta sekä toimintavarmuutta.
    Duunin sakut swedut on ihan yhtä meluisia ja muovi laatikkomaisia kuin nipponitkin, joten jokainen taaplaa tyylillänsä!

    Äänestä

Entisenä mazda 3 Gt omistajana en suosittelisi, osta jokin muu merkkinen. Ajoin kolme vuotta GT mallia ja vikoja oli vaikka muille jakaa. Onneksi ne meni takuuseen melkein kaikki.

Plussat:

Hyvä ajaa, sedan mallina suht hyvän näköinen pirssi, kahdelle aikuiselle sopivat tilat kaiken kaikkiaan. Ei ilmaantunut ruostetta kolmen vuoden aikana, mistä mazdojen kohdalla paljon puhuttu. Sisustusmateriaali hyvä.

Miinukset:

Paljon pikkuvikaa, jotkin kuluvaa osaa, mutta kuitenkin liian nopeasti kuluivat mielestäni. Sisämelu kauhea ainakin -04 mallissa, naarmuherkkä maalipinta (takaluukun kansi aivan naarmuilla), Gt mallissa ovien alahelmat kiveniskemille herkät, takuuseen maalasivat muutamasti.

muita ilmenneitä vikoja:
airbag-tunnistin, takaluukun sähkölukko, kaasuttimen läppä takerteli, takajarrut kitisivät, kytkin alle 100tkm ihmeellisen luistattava, renkaiden laakerit edestä ja takaa heikkolaatuiset. Takalaakeri meni vaihtoon jo alle 60tkm:ssa ja edestä 90tkm:ssa!! Lisäksi kalliit vaihtaa, koska laakeri kuului kiinteästi "napaan" ei koko paketti vaihdettava ja esim etulaakerin vaihto maksoi n. 500 euroa merkkiliikeessä!! Siis onneksi takuuseen.

Lisäksi imusarjasta alkoi kuulua ihme sirinää, joka paljastui imusarjan läppäviaksi, kuulemma kuluva osa?!? eikä sitä voinut korjata ja olla vaihtamatta. Vika siis ilmeni pienenä sirinä tietyillä kierroksilla, joka sinänsä ei olisi haitannut, mutta huollossa olivat sitä mieltä, että se pitää vaihtaa, koska muuten läppä saattaa irrota ja aiheuttaa isomman vian. Ja korjata ei voinut, koska se läppäsysteemi oli tietenkin yhtä "valua". Läpät olivat jotenkin kuluneet alta aikayksikön, eivät auenneet niinkuin piti ja aiheuttivat siten sirinän, ihme vika!! Bmw:ssä joissakin malleissa samaa vikaa. Niin ja imusarjan vaihtamiselle tuli hintaa n. 900 euroa ja se ei mennyt takuuseen, koska takuuaika oli mennnyt muutama kk sitä ennen umpeen. Huolto ja maahantuoja katsoivat, ettei sitä korvata, tuumasivat vain, että se on kuluvaa osaa! Ei voinut "kuluttaja-asiamieskään" mitään asialle. Ajattelin, että ei kannata enää pitää mazdaa, joten vaihdoin mazdan pois vähän yli kolmen vuoden ajon jälkeen. Ja uutena autona minulla on vähän käytetty avensis, johon olen ollut hyvin tyytyväinen mazdan vikojen jälkeen.

Äänestä
  • ajelet sillä vähän ajetulla VVt:i avella, niin ilot alkaa. Öljysyöppö konevikainen venkura! Onnea vaan toivotan, pelkään pahinta. Itselläni remontit kahdesti alle 60000km.n. Ei enää englantilaisia! Vaan kunnon JAPANILAISIA kestäviä (muka riisikuppeja) kestäviä siitä huolimatta!

    Äänestä

  • Näinhän se rupee olemaan että joak laitteessa on vikoja ja mitään ei saa enää nykyisin helpolla kuntoon!
    Oma aveni vie reilun litran öljyä huoltovälillä. Takuuseen vaihdettu vaihdelaatikko, vetarit, levyt 2 kertaan paljon muuta "pikku" vikaa.
    2 autona on vieläkin 03 corolla 70t ajettu. Ohjaustehostin kolisee (syy rasvat kovettunu) lisätä ei voi ja uusi maksaa 1800€ joten koliskoon. Pintamaalit putoilee niin puskureista kun konepellistä ja katosta, eikä johdu kiveniskemistä pelkästään. Eli kaikissa autoissa on vikoja mutta siltikin on valintoja tehtävä, onko ne sitten oikeita vaiko vääriä selviää myöhemmin.
    kaikesta huolimatta Hyvää Syksyä kaikille & huolettomia kilometrejä!

    Äänestä

Hyvä kuulla, et muillakin ongelmia autojen kanssa. Kun mazda 3:sta käytin 20tkm huollossa oululaisessa merkkiliikkeessä, ni sen huollon hinta oli noin 180euroa. Mutta kun kyselin etukäteen 40-60-80 huoltojen hintoja, ni johan repesi! Siis 40tkm huolto olisi ollut n. 270eur ja 60:n n. 370 eur!! Ei prkle!! Siis vanhassa rahassa 2000mk. Ja kun kyselin, että mitä noin kalliit huollot pitää sisällään, ni perushuollot vaan, eli nesteiden vaihdot ja suodattimet sekä valohoidon. Silloin päätin, et en enää vie mazdaa merkkihuoltoon, jonka sikakalliilla huoltohinnoilla pidetään yllä uutta huoltorakennusta. Ei ne leimat noin kallita voi olla, kun ei niillä sitä takuuta sen enempää saa. Siitä lähtien olen käyttänyt autoani kaupungin ulkopuolella yhdessä lähikunnassa, mistä löytyy asiansa osaava pikkukorjaamo. Sieltä saa leimat ja hyvän palvelun sekä aikavaraukset samalle vkolle. Ja hinnat ovat kolmenneksen Oulun merkkiliikkeen hinnoista, n. 120-150 euroa. Ja on auto pelittänyt. Tietenkin jos sattuis, että tulee sellanen vika, et se vaatii jotain vikakooderia, ni sitten kai se on pakko viedä merkkihuoltoon.

Äänestä

Valitettavasti melu on kamala sisällä! :(
Itsellä oli masa3 -05 mallia. Muuten aika näppärä.

Äänestä
  • omaan -08 kolmosen 10tkm on ajettu ja mietin ku luen näitä melu juttuja kolmosesta että kyllä mahtaa olla sitte hiljasia ne kaikki muun merkkiset vastaavat autot aivan liiottelua nuo melu jutut en sitte tiedä aikasemmista vuosimalleista mutta -08 ei ainakaan mitenkää ole äänekäs sisällä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jole kirjoitti:

Hei. Olen suunnitellut mazda 3:n ostoa, toivoisin asiallisia vastauksia, mitä plussaa taikka miinusta kolmosessa on tullut esiin. GT-malli kyseessä. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu