VL-foorumilla lapsettomuudesta kärsivä kirjoittaja pohtii tilannettaan ja kyseli, olisiko palstalla kohtalotovereita. Palstan moderaattori Taavetti vastaa hänelle:
"Lähipiiristäni tunnen kyllä useitakin lapsettomia pariskuntia, mutta en halua tähän julkisesti kirjoittaa heidän nimiään, saati osoitteitaan."
Mielenkiintoista on, että Taavetti ylipäätään harkitsi lapsettomuudesta kärsivien NIMIEN JULKISTAMISTA.
Taavetin vahvuudet ja kyvyt ovat jossain muualla, mutta nettikeskustelun moderointiin hänestä ei ole.
"Lähipiiristäni tunnen kyllä useitakin lapsettomia pariskuntia, mutta en halua tähän julkisesti kirjoittaa heidän nimiään, saati osoitteitaan."
Mielenkiintoista on, että Taavetti ylipäätään harkitsi lapsettomuudesta kärsivien NIMIEN JULKISTAMISTA.
Taavetin vahvuudet ja kyvyt ovat jossain muualla, mutta nettikeskustelun moderointiin hänestä ei ole.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kovan riitelyn vuoksi täältä on annettu banneja.
Jos parin kohdalle osuu lapsettomuus tai saavat vain 1-2 lasta, se on suuri onnettomuus vl:lle. Biologinen lisääntyminen maksimaalisesti on normi.
en näe tekstissä, jossa olet Taavettia lainannut mitään asiatonta. Toki molempien luvalla voi auttaa vertaistukea tarvitsevat yhteen.
Olen ehdottomasti eri mieltä! Sen mahdollisuudenkin esiin nostaminen, että palstalla julkaisisi lapsettomuudesta kärsivien NIMIÄ, on käsittämättmän harkitsematon. osoittaa ettei henkilö ole tehtäviensä tasalla. Eikä ymmärrä millainen kova kohtalo on lapsettomuus. Siitä leimautuu jo ilman nimien julkistamistan!
Millaisten asioiden yhteydessä moderaattorilla on lupa julksitaa anonyymipalstalla liikkuvien henkilöiden nimiä palstalla? Mikä "rikos"sen oikeuttaisi? Ei kai sentään lapsettomuus?
TÄYSIN SAMAA MIELTÄ. Sillä palstalla riidellään muuten tosi paljon.
Kyllä, se palsta on vl-palstojen "7 päivää".
Mopin palsta taas on Suomen kuvalehden ja Me Naiset -lehden yhdistelmä.
Hakomaja on lähinnä Siionin lähetyslehden ja Vapaa-ajattelijan yhdistelmä.
Vain Hakomajassa tuulahtevat puoliksi Hengelliset tuulet, vl-palstoilla pelkästään maalliset? En allekirjoita. Molemmilla vl-palstoilla käydään opillista keskustelua ja Mopin palstalla keskustelun taso kestää kriittisenkin tarkastelun. Vl-foorumia vaivaa välillä läpinäkyvä uskonnollinen propaganda, joka on tyypillistä myös esimerkiksi jehovalaisille ja mormoneille. Eli saatetaan väittää ilmiselvää asiaa ihan muuksi jos se sopii omaan etuun.
Mikä anonyymi palsta se semmonen on, jossa voidaan paljastaa kirjoittajien nimet?
Samaa mieltä VL-foorumista. Ehkä se on 7 päivää -tyylin ja Vartiotornin yhdistelmä.
Ei näe lainauksessa mitään viiteettä, että kyseinen Taavetti edes sitä harkitsisi vaan päinvastoin. En ole tutustunut kyseiseen sivustoon muuta kautta kuin tänne hänen persoonaansa heitetyin viestein. Tuollainen asiayhteydestään otettu lainaus ilman linkkiä muistuttaa jotenkin asiayhteydestään otettujen Raamatun paikkojen heittelyä koko totuutena.
"Lähipiiristäni tunnen kyllä useitakin lapsettomia pariskuntia, mutta en halua tähän julkisesti kirjoittaa heidän nimiään, saati osoitteitaan."
Olen työskennellyt vertaistukiasioissa uskonnollisesti sitotumattomassa paikassa aikoinaan. Myöskin ollut moderaattorina keskustelupalstalla. Hyväntavan mukasesti saadaan henkilöt jotka tarvitsevat toistensa tukea yhteen kysymällä haluavatko he, että heistä kerrotaan toisilleen. Mutta ei yleisesti netissä.
Hyvin sanottu!
Etkö mitenkään voinut ymmärtää, että halusin viestilläni kertoa, etten ole edes harkinnut nimien julkistamista? Jos sellainen mahdollisuus ei mieleesi juolahtanut, nyt vihdoin on tullut aika se sellaiseksi ymmärtää, sillä sellaiseksi se oli tarkoitettu, ja vain nimenomaan sellaiseksi. Vaikka minua ei liene paljolla ymmärryksellä siunattu, totta kai sentään ainakin tuollaisen asian tajuan.
Taisi sinulla ottaa enemmänkin päähän se, että havaitsit minulla olevan jonkin verran auttamisen halua, sillä vain auttamisen halusta sen siihen kirjoitin, ajatellen että kysyjä yksityisellä viestillä yrittää kaipaamaansa yhteyttä. Sitäkään en häneltä vaatinut, enkä vaadi, kunhan annoin vain mahdollisuuden, jota voi käyttää tai olla käyttäjättä.
Toivottavasti minun ei tarvitse palata aiheeseen uudelleen ainakaan täällä. Admatalle lausun vielä kauniit kiitoksen sanat, sillä ainakin tämän asian hän tuntuu tajuavan.
Kiitos sinullekin siitä, että ymmärrät sen, että halusin ja haluan vain auttaa. Minulle oli melkoinen yllätys, että viestini oli noin nurin niskaisesti tulkittu täällä palstalla. Kun kerroin etten halua julkistaa, tarkoitin sillä tosiaan vain sitä, mitä kirjoitin, etten halua julkistaa.
Tietysti olisin voinut jättää sen kertomattakin, mutta tuntui jotenkin aiheelliselta korostaa, etten pidä sellaista julkistamista sopivana.
Vieläkin kiitos sinulle ja toisillekin, jotka ovat viestini oikein ymmärtäneet ja sen julki kertoneet. Taavetti/pakkula
PS, Oikeastaan tulin tänne katsomaan, kun sain vihiä, että minun nimissäni feikataan tällä palstalla erilaisin viestein, en sentään tällaista arvannut odottaa.
Minäkään en pidä VL-Foorumien pääpäsmäreistä, MUTTA olisi asiallista että heitäkin kritisoitaisiin vain silloin kun on selkeää ja perusteltua aihetta.
Minäkään kun en huomannut lainauksessasi lainkaan perustetta väittämällesi:
lainaus:
-----------------------------------
"Lähipiiristäni tunnen kyllä useitakin lapsettomia pariskuntia, mutta en halua tähän julkisesti kirjoittaa heidän nimiään, saati osoitteitaan."
Mielenkiintoista on, että Taavetti ylipäätään harkitsi lapsettomuudesta kärsivien NIMIEN JULKISTAMISTA.
-----------------------------------
Olisin voinut vastata Hakomajassa täysin samoin ilman että olisin hetkeäkään harkinnut asiaa. Tosin en itse juurikaan tunne lapsettomia vl-pariskuntia.
Ei ole monella palstalla niin riiteleviä sieluja kuin VL-foorumilla. Toraisaa ja rumaa kirjoittelua.
palstalla
Karmea paikka. Onneksi on kohtalokavereita jotka eivät pidä siitä palstasta.
VL-foorumi on samanlainen kuin rauhanyhdistys.
Kyllä ainakin minun nimeni saa julkistaa. Ei se siitä kulu.
VL-foorumilla on niin hyvä henki että siellä ovat kaikki rakkaudessa sisaria ja veljiä.