yliopistosta....

Heips!

Olisin tosi kiitollinen, jos joku voisi "valaista"minua muutamasta yliopisto-opiskeluun liittyväst jutust.....

1) kuinka vaikea yliopistoon on päästä sisälle?

2) millaiset ja kuinka moni vaiheiset pääsykokeet ovat

A) kasvatustieteelliseen
B) teologiseen tai
C)humanistiseen tiedekuntaan psykologiaa opiskelemaan pyrkiessä?
3889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu yliopistosta ja haun kohteesta. Riippuu siitä miten motivoitunut olet hakemaan.
Monilla yliopiston sivuilla on tilastotietoa hakijoista / päässeistä. Tosin tilastoista ei voi päätellä aina mihin olisi "helppo" päästä ja mihin ei, koska se riippuu(!) hyvin pitkälti omasta itsestään.
Itselläni lukiotodistus oli heikko, mutta ankaralla lukemisella pääsin yliopistoon.
Sen neuvon voisin vielä antaa, että jos todella tiedät mitä haluat ja yrität tosissaan niin älä luovuta vaikka tilastot kertoisivatkin että vain muutama prosentti pääsee sisään. Yhtä hyvin voit itse olla siinä muutaman prosentin joukossa!! (itse kokemuksia...)

Äänestä
  • Minä pääsin aikanani sisään vuotuisen 6:n pelkän pääsykoetuloksen perusteella valittavan hakijan joukossa. Eli kun saa rittävän hyvän tuloksen pääsykokeesta niin sitten onnistuu.

    Äänestä

Siis psykologia ei kuulu humanistisen tiedekunnan aineisiin, vaan yhteiskuntatieteellisen. Aloille pääsy vaihtelee yliopistoittain, kaikki mainitsemasi alat (kasv.tieteellinen, teologinen ja psykologia) ovat varsin suosittuja, mutta ainahan niihin joka vuosi tietty määrä sisään otetaan, eli aina sinne voi päästä kun vaan yrittää.

Yksi hyvä vaihtoehto (josta lukiossa ei niin hirveästi kuuluteta) on sekin, että pyrkii sisään MYÖS jollekin "helpommalle" alalle, eli aineeseen johon tunku ei ole niin hirveä. Ainakin Joensuussa tällaisia aloja tuntuvat olevan mm. matematiikka ja tietojenkäsittely. Lisäksi joillekin aloille saatetaan ottaa pelkkien papereiden perusteella. Sitten jos saa opiskelupaikan, niin EI OLE MIKÄÄN PAKKO opiskella yhtään tuntia omaa pääainettaan, vaan voi saman tien aloittaa sivuaineopinnot siitä aineesta jota haluaa opiskella (tosin kielissä sivuaineoikeuden saa vain valintakokeella). Sitten myöhemmin kun on tarpeeksi opintoviikkoja (yleensä 35 ov eli aineopinnot) voi monissa aineissa vaihtaa suoraan sivuaineen pääaineeksi. Joissain aineissa, esim. juuri psykologiassa, pitää sivuaineoikeutta tosin hakea perusopintojen (15 ov) jälkeen.

Ja yksi väylä sisään yliopistoon on tietenkin myös avoin yliopisto, jossa opiskelemalla voi suorittaa osan yliopisto-opinnoista ja alasta riippuen päästä yliopistoon jopa suoraan tietyn ov-määrän jälkeen.

Eli vaihtoehtoja kyllä on. Parhaiten tietoa löytää varmaan yliopistojen verkkosivuilta ja valintaoppaista, sitten kun sisään jotenkin pääsee niin käytäntö opettaa nopeasti mitä voi ja kannattaa tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen kirjoitti:

Heips!

Olisin tosi kiitollinen, jos joku voisi "valaista"minua muutamasta yliopisto-opiskeluun liittyväst jutust.....

1) kuinka vaikea yliopistoon on päästä sisälle?

2) millaiset ja kuinka moni vaiheiset pääsykokeet ovat

A) kasvatustieteelliseen
B) teologiseen tai
C)humanistiseen tiedekuntaan psykologiaa opiskelemaan pyrkiessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu