Keuhkot rikki

Altistuin homeille, ties mille lajeille, useita vuosia. Altistus pääpiirteissään loppui vuosi sitten. Oireita on yhä. Eivätkö ne koskaan lopu? Keuhkoja puristaa, lääkkeet ei auta. Happi loppuu, hengästyttää, liikunta ei lisää kuntoa eikä hapenottokykyä. Pääätä särkee ja rintakehää kolottaa. Flunssat ovat kamalia, menevät keuhkoihin aina. Hajut, etenkin homeen saavat huonon olon ja puristuksen pintaan.
Vuosi mennyt ilman altistumista, mutta olo ei ole kohentunut. Ikuistako?
4259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla on sama tilanne - altistusta, mittausten perusteella erittäin vahvaa sellaista, kesti useita vuosia. Olin pitkään todella heikossa kunnossa puhtaaseen tilaan muuttamisen jälkeen: en kyennyt kävelemään pitkiä matkoja, eikä Flixotidestäkään tuntunut olevan apua. Kuumetta oli koko ajan...

Altistumisesta on kulunut aikaa kuutisen vuotta. Oloni on pikku hiljaa tullut huomattavasti paremmaksi, vaikka sairastun yhä normaalia herkemmin - immuunijärjestelmä ei ole kunnossa. Mutta silti - eteenpäin on menty ja paljon.

Uskoisin että tilanteesi helpottuu kyllä, mutta aikaa se vie, ikävä kyllä.

En kerro tätä nyt mainostusmielessä, mutta olen ollut muun muassa homeopaattisessa hoidossa, se ajoi homemyrkkyjä kehostani. Otan myös "melkoisen määrän" vastustuskykyä nostattavia luontaistuotteita päivittäin - kuten villityrnimehua ja sen sellaista.

Äänestä

tässä sairaudessa? Itse olen parantunut vain osittain pahimman altistuksen jälkeen, mutta sairauksia on tullut myös lisää. Toisaalta olen altistunut edelleen homeille, tosin vähemmässä määrin. En millään voi parantua enää näistä kaikista taudeista, mutta elättelen toivoa, että vointi edes vähän kohenisi jossain vaiheessa.

Oireilu homeista taitaa olla meillä sairailla ikuista ja homeita on niin vaikea välttää. Pelkkä ulkoilma tekee pahaa juuri nyt.

Tuohon hapenottokykyyn en ole minäkään saanut mitään parannusta aikaan, tila taisi jäädä pysyväksi? Yritä selvittää itseltäsi, mikä siellä keuhkoissa oikein puristaa, hrct-kuvaus, spirometria, kliininen rasituskoe esimerkiksi voisivat selvittää asiaa. Vaikka joskus tieto lisää tuskaa, eivätkä homesairaiden keuhko-oireet yleensä tunnu olevan niitä hoidettavissa olevia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huono tuuri kirjoitti:

Altistuin homeille, ties mille lajeille, useita vuosia. Altistus pääpiirteissään loppui vuosi sitten. Oireita on yhä. Eivätkö ne koskaan lopu? Keuhkoja puristaa, lääkkeet ei auta. Happi loppuu, hengästyttää, liikunta ei lisää kuntoa eikä hapenottokykyä. Pääätä särkee ja rintakehää kolottaa. Flunssat ovat kamalia, menevät keuhkoihin aina. Hajut, etenkin homeen saavat huonon olon ja puristuksen pintaan.
Vuosi mennyt ilman altistumista, mutta olo ei ole kohentunut. Ikuistako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu