Minä valitsin sitikan (jo monetta kertaa) siksi, että se vaan on ylivertaisen Mukava auto ajaa ja matkustaa.
Lisäksi arvostan autossani edustusautoluokan hiljaisuutta, turvallisuutta, hyvää varustelua ja kuormattunakin vakiona pysyvää tarpeen mukaan mökkitiellä nostettavaa maavaraa.
Auto on hdi136 aut Confort break, kilsoja tulee 40tkm/vuosi. Tällä hetkellä mittarissa reilu 8tkm.
Lisäksi arvostan autossani edustusautoluokan hiljaisuutta, turvallisuutta, hyvää varustelua ja kuormattunakin vakiona pysyvää tarpeen mukaan mökkitiellä nostettavaa maavaraa.
Auto on hdi136 aut Confort break, kilsoja tulee 40tkm/vuosi. Tällä hetkellä mittarissa reilu 8tkm.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja lisäksi saa luotettavan menopelin...
C5 Hdi aut.
Mukavin kyyti, on äärimmäisen hiljainen. Kattava vakiovarustus ja paljon hyviä lisukketa saatavilla. Korkein turvapistemäärä törmäystestissä. Ulkonäkökin miellyttää, että päitä on kääntynyt kun ajelee. Tai en välitä mitä muut C5 autosta pitävät, kokeilin muitakin ja tämä Citroen ominaisuuksineen miellytti eniten. Maavaraa on huonoillekin teille ja lumessakulku ominaisuudet varmaan hyvät kun 64 % painosta vetävillä pyörillä.
Mulla on 2 Sitikkaa. -99 mallin Xara ja 01 mallin C5
Mää olen ajatellut pysyä merkissä,jatkossa:C5 uusi malli pikkudieselillä ja mikäs olis parempi 2- auto kuin C2.
Valitsin monista autoista C5 Exclusiven melkein kaikilla kotkottimilla. Oli koeajossa hiljaisin, mukavin jousitus, suuntavakaa, hyvä kuskinistuin,
rattikeskiön nappulat helppoja käyttää pienen totuttelun jälkeen, 6 vaihteinen automaatti toimii kuin unelma, jotkut eivät ole uskoneet, että moottorina on diesel, lämpiää sisätilat nopeasti nyt ensimmäisillä syysviileillä, joten talviautona varmaan hyvä lämmityksen suhteen. Talvella varmaakin liikkuu hyvin kun vetävillä pyörillä on 64 % painosta. Autossa monia hyviä yksityiskohtia joita kaikissa ei ole.
Valintaperusteesi ja huomiosi ovat uskottavat sillä valitsin edeltävän mallin samoin perustein (pl rattikeskiö ja automaatti).
Todella lämmin talvella (webasto telestartilla), hiljainen ja mukava. Erittäin vaikea kuvitella haluavansa enää rautajousia alleen, kun on yli 170.000 mukavaa kilometriä jo takanaan.