Terve
Haluan Iisalmen keskustassa olevaan toimistooni kiinteän IP-osoitteen laajakaistaliittymän. IPY sen toki haluaa myydä, mutta onko muita vaihtoehtoja?
Haluan Iisalmen keskustassa olevaan toimistooni kiinteän IP-osoitteen laajakaistaliittymän. IPY sen toki haluaa myydä, mutta onko muita vaihtoehtoja?
Vastaukset 7
Vanhimmat
ADSL -laajakaista
2 Mbit/s
Kiinteällä kuukausihinnalla käytät nettiä niin paljon kuin haluat. 29 e / kk
http://saunalahti.fi/koti/
Kiinteällä IP-osoitteella ja kiinteällä kuukausihinnalla ei ole mitään tekemistä keskenään.
SE KANNATTAA OTTAA,EIKÄ MUILTA KYSELLÄKKÄÄN.PARAS ON.
Paras, Lähettää aiheettomia laskuja yms.
Soneralla on dynaaminen IP käytössä, mutta se tosin kuitenkin määritetään ADSL modeemin MAC osoitteen mukaan, mikä taasen tarkoittaa sitä että IP pysyy samana niin kauan kuin käytät samaa ADSL modeemia.
Ja aina voit käyttää dynaamista hostia jos sinulla on palvelin jolle pitää päästä. Esimerkiksi www.dyndns.org
Alkuperäisellä kysyjällä oli varmaan joku syy haluta kiinteä IP-osoite.
Esim. Soneran käyttöehdot (yksityishenkilöiden ADSL-liittymissä) kieltävät palvelun tarjoamisen kolmannelle osapuolelle. Ja jos esim. MACia joudutaan muuttamaan (verkkokortti poksahtaa tms. eikä viitsitä jekkuilla käyttääkseen entistä MAC-osoitetta (esim. changemac Linuxissa)), sähköpostit sun muut voi mennä naapurille ainakin jonkin aikaa.
Ja noissa dyndns virityksissä on omat lisäongelmansa, vaivansa, ja säätämisensä.
Ainakin Soneralta saat liitymän kiinteällä IP:llä myös Iisalmeen. Hinta on tietysti pari-kolmekertaa korkeampi kuin normaalilla adsl-liittymällä, mutta senhän varmaan tiedätkin, kun kiinteää olet vailla.