Mitä se on se vapaus? Luultavasti jokaiselle vähän erilainen juttu?
Vapaus mistä - vapaus mihin?
Se voi olla myös haaste.
Miten "käyttää" vapautta....
Tommy Tabermann kiteyttää asian:
Vapaus on parhaimmillaan sitä, että odotat kärsivällisesti kunnes neitoperho istahtaa kämmenelle. Ja annat lähteä, kun sitä haluttaa ja huvittaa. Sitä se on vapaus, ettei edes yritä vangita, ottaa omaksi.
Hyvää yötä kaikille!!!
Vapaus -haave vai aave
5
500
Vastaukset 5
- naisellinen nainen
- kaunis, kiitos, silema.
Olen täysin vapaa.
Minun vapauteni on se, että saan lähteä ulos ovesta kävellen milloin tahansa, mihin tahansa. Teen mitä minua huvittaa.
En ole sänkyyn kiinni sidottuna, enkä lukkojen takan eristyksessä. Minuun ei satu ja pystyn hengittämään itse.aikuisen ihmisen jokapäiväistä todellisuutta. Kun perusasiat ja -toimeentulo ovat jollain tapaa järjestyksessä, koen olevani vapaa tekemään omat valintani.
Mielestäni ihminen on kaikkein vapaimmillaan eläessään sitoutuneessa parisuhteessa rakkaan kumppaninsa kanssa. Läheisteni kanssa yritän toteuttaa ajatusta: Ota ilomielin vastaan kaikki se hyvä, mitä vapaaehtoisesti sinulle tarjotaan ja ole valmis omasta puolestasi antamaan, mutta älä tuputa.
Kiitos, Silema, että toit Tommyn kauniin ajatuksen esille muistutukseksi meille kaikille. Ensimmäisellä kertaa tekstiä lukiessani tuli mieleeni aika, jolloin nuorina opettelimme aviomieheni kanssa omia yhteispelin sääntöjämme. Huomasimme, että tuntuu aina hyvä palata rakkaan ihmisen luo, kun tämä ei yritä murskata siipiä tai yritä muuten väkisin estää lentämästä.selventää muutamalla lauseella, olen yrittänyt sitä ennenkin.
Olen sitä mieltä ettei ihminen ole täysin vapaa koskaan, aina sitä rajoittaa niin omat sisäiset arvomaailmat ja tuomarit kuin ne ulkoisetkin.
Ja mitä jos ihminen olisi täysin vapaa kaikesta, eikö se olisi ajatusten sammumista?
Eli minulle vapaus on haave ja tavallaan aavekin.- hyvä asia
jos sen oikein oivaltaa mutta liiallinen vapaus ei ole hyväksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39655
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?37513- 34502
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49501Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68469