akvaario haisee

avuton aatu

Töissä on n. 200 l akvaario. Akvaariossa on 8 kultakalaa ja kaksi (oikein pientä) partaimumonnia ja yksi iso levänsyöjäkala lajia en tiedä. Suodatin puhdistettiin pari viikkoa sitten jolloin suodattimeen lisättiin ainetta joka ammoniaa. Samalla vaihdettiin osa vedestä.
Nyt akvaario haisee selvästi.
Kalat näyttävät terveiltä, ainoastaan kultakalat jahtaavat välillä yhtä kultakalaa.
Kalat ovat monesti paikallaan ja haukkovat henkeä (ongelma on ollut pitkään).
Akvaario perustettiin helmikuussa 2008 silloin oli vielä kymmenen kultakalaa ja kaksi levänsyöjäkalaa. Kesän aikana kuollut kolme kalaa.

2

2619

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Kultakalat ovat AIVAN LIIAN pienessä akvaariossa. Tuollaiselle parvelle 500-litraa vähintään. Kultakala voi kasvaa jopa 30 senttiseksi!
      Kuikkaas tuo kuva;
      http://www.suprmchaos.com/big-fish_bruce_060602.jpg

      Onhan akvaariossa edes hyvin tehokas ulkosuodatin ja lisäksi sisäsuodatin keräämään likaa?
      Kuinka usein vaihdatte vettä?

      Luultavasti kalat ovat kasvaneet poikaskoosta, kun ne hankittiin, lähes aikuisiksi(kasvavat toki yhä!), syövät nyt todella runsaasti ja kakkivatkin hirveästi. Vettä pitäisi vaihtaa vähintään kerran viikkoon sen 50%. Mieluusti vaikka kaksi kertaa viikossa, sen verran sottainen tämä laji on!

      Mitä tarkoitat "ammonia-aineella"?
      Suodattimen puhdistus on voinut aiheuttaa sen sen että bakteerikanta on heilahtanut, eikä kanta jaksa hajottaa isojen rohmujen jätöksiä ja siksi vesi haisee. Jätökset/bakteerit syövät vedestä hapen ja kalat haukkovat.
      Hapenpuutetta voidaan helpottaa vedenvaihdoilla ja tehokkaalla sisäsuodattimella, johon voidaan laittaa ilmastin, joka suunnataan hyvin lähele pintaa(Että pinta liikkuu).

      Toimisin radikaalisti niin että luovuttaisin kultakalat pois ja valitsisin jonkun akvaarioon SOPIVAN kalaston tai hankkisin hetimiten isomman akvaarion tuon 200-litraisen tilalle.

    • fish KING

      - mädältä kananmunalta
      - maatuneelta mullalta
      - tiukalta ydinpommilaskeumalta
      - paskalta

      Rihma tuossa jo kertoikin asian laidan, liian suuria kaloja on liian pienessä akvariossa liian paljon.

      Kalaston muutos tai viisikertaa suuremman akvaarion hankinta ovat siis ainoat vaihtoehdot tässä kohtaa.

      Monneja EI saa pitää kultakalojen kanssa samassa akvariossa, ne himoitsevat kultakalojen rasvaista suomuston pintakerrosta ja kun kultakala ei huomaa, yleensä yöllä, monnit käyvät imuttamassa kultakalojen kylkiä, seurauksena on yleensä sairastuminen sekä lopulta kalan kuolema.

      Tuskin tuo akvan perustaminenkaan on mennyt kaiken taiteen sääntöjen mukaan muttei tällä kertaa siitä enempää, nyt kalanne tarvitsevat uuden kodin ja akavarionne sopivan kalaston, miten mennään?

      Tuon kokoisessa akvassa täytyy jo ehdottomasti ja toivottavasti olla riittävän tehokas ulkosuodatin, 600l/h vettä kierrättävä sekä massatilavuutta ainakin nelisen litraa.

      ... ei nyt enää tapeta lemmikkejä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1364
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      696
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      604
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      186
      523
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      517
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      510
    Aihe