Terve
Onko diesel subarussa alennusvaihdetta ? tietääkö kukaan millaiset vaihdevälitykset niissä on siis esim 80km/h nopeudella koneen kierrokset vaikkapa 3 suurimmalla vaihteella?
Onko diesel subarussa alennusvaihdetta ? tietääkö kukaan millaiset vaihdevälitykset niissä on siis esim 80km/h nopeudella koneen kierrokset vaikkapa 3 suurimmalla vaihteella?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuolla jotakin tietoja
http://www.subaruclubfinland.net/bbs/viewtopic.php?t=18968&start=50
No onkos ihan oikasti tulosa automaatti 6 pykäläisenä? Nyt joutuu odottelemaan sitten lisää kun on tarjousmenossa ja en edes ymmärtänyt kysyä uutta automaatti lootaa.
Kehnoksi on haukuttu 4 v automaattia niin onko se ihan oikasti kehno? käyttö on aikuisten ajamista rauhallisesti ja itse nautin koneiden väännöstä ilman turhia vaihtamisia.
varmaan aika oikea tieto on että jos automaatti tulee joskus ensivuoden loppupuolella, se olisi 5 vaihteinen, eikä se 4 vaihteinen mikään huono ole, mutta vähän hitaasti reakoiva, ja kun välityksiä on vain neljä, on niiden erokin vähän liian suuri, ei siis mikään sporttinen. Aloittajalle voi vain valitella alennusvaihteen puuttumista, eikä mistään ole viellä löytynyt kaipaamiasi välityssuhteita, uskoakseni ovat paremmat kuin legacyn viisi vaihteisessa manuaalissa.
vaihteiston saa puoleen hintaan.
Onko jonkinlainen vaihteiden puolitus systeemi?
perän välityksen 1,4 :llä.
Ei ole alennus vaihteistoa Foresterissa ( Diesel)
Olisiko sitten niin, että dieselin vääntö yhdistettynä alennusvaihteistoon olisi jo liikaa voimansiirron mitoituksille, vai mikähän tuossa on syynä? Harmi sinänsä.
Vaikea uskoa, että kyseessä olisi kestävyysasiasta, vaikka alennusvaihde voisi olla suuran väännön yhteydessä ongelma. Ehkä kuitenkin kyseessä on ajatus, että jätetään optio parempaan varusteluun seuraaville vuosimalleille.
syy arvuuttelut on vain turhia veikkauksia, joten minäkin voin veikata että kyse on tavallaan kestävyydestä, koska dieseliin on tarvinnut tehdä vahvempi laatikko, mukaan ei ole enään "mahtunut" alennusvaihde, syynä sitten hinta, tai tekninen syy, tai niiden yhdistelmä, onhan d. forester hinnoiteltu todella kilpailukykyiseksi, muuta ei kannata edes harkita.
haluavan kannattaa odottaa edelleen 2.5 XT:tä turbomoottorilla. Julkistetaan lähikuukausina euroopassa tämä versio.