eli pitäisi tehdä näyttötaulu jossa on selain näyttämässä sivua ja päivittää sen silloin kun dokumenttiin on tullut muutoksia.
sivu muuttuu toisinaan parin sekunnin välein, toisinaan voi mennä tuntejakin ettei päivitystä tarvita.
eli voisiko ajaxilla homman toteuttaa niin että palvelin lähettää selaimelle käskyn päivittää sivu tai vielä mieluummin vain tietty kehys.
html:n meta refresh ei kelpaa siksi että en turhaan halua ruutua vilkuttaa jos informaatio ei ole mihinkään muuttunut.
pystyykö tämän ongelman ratkaisemaan ajaxilla tai millään muullakaan tavalla?
en keksinyt millä hakusanoilla alkaisin googlesta hommaa selvittämään.
sivun automaattinen
3
1433
Vastaukset
- juhakorkeapudas
Tässä voi käyttää joko selaimen sivunpäivitystä ("meta refresh") tai sitten koodata jokin activex-kikkare joka tarkkailee taustalla milloin sisiältö on muuttunut ja ohjaa selainta päivittämään sivun. Ensimmäinen vaihtoehto on useissa uutissivuilla, GMailissa yms. käytössä oleva tapa, joten suosittelen sen käyttämistä. Haittaahan siitä ei ole vaikka sivu päivittyykin vaikkei sisältö olekaan muuttunut.
- fidel1
Älä nyt ainakaan mitään activex:ää ala tommosta varten koodaamaan, typerin idea ikinä. Jos meta refresh ei kelpaa, tee ajax:lla HEAD-pyyntö, jolla saat tietää, onko sivu päivittynyt. Jos on, javascriptillä vain refresh. Tarvitsee ehkä noin kymmenen riviä javascriptiä..
- lähdetään!
fidel1 kirjoitti:
Älä nyt ainakaan mitään activex:ää ala tommosta varten koodaamaan, typerin idea ikinä. Jos meta refresh ei kelpaa, tee ajax:lla HEAD-pyyntö, jolla saat tietää, onko sivu päivittynyt. Jos on, javascriptillä vain refresh. Tarvitsee ehkä noin kymmenen riviä javascriptiä..
kiitti vinkistä. pitää perehtyä tuohon HEAD-pyynnön käyttöön.
eikä tosiaan tullut mieleenkään mitään activex-kikkaretta alkaa tekemään kun linuxin selaimissa ne vähän heikommin toimisikin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3083158Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun182041Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151840Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141585Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3991451Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t351351Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2191240- 171134
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631046Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin20980