Täässä on paljon keskusteltu tuosta luovimisen "vaarallisuudesta" väylien tuntumassa. Sehän ei nyt ole kuin sen väyläviivan ylitys ja käännökset tehdään siellä reunoilla niin kaukana kun turvallinen kulku mahdollistaa. Mutta huomattavasti vaarallisemmalta tuntuu kun myötätuulessa laskettelee spinaakkerilla väylää, siinä ei niin suurille korjausliikkeille ole sijaa, varsinkin jos tuuli on navakka. Siinä pitää tosiaan ennekoida tuota kulkureittiä tosissaan kun veneen nopeus on vähintäänkin hyvä. Luoviessa suunnanmuutokset ja väistämiset onnistuvat hienosti mutta tuossa myötätuuliajossa huonosti. Ja kun sääntö vielä edellyttää tuulen yläpuolella olevan väistämään, eikä se edessä oleva vene kylläkään havaitse sen spinaakkerin/genaakkerin takana olevan ison puolta (onko stuura/baara halssi) joten väistettävä on.
Onko tälläisiä kokemuksia muilla.
Onko tälläisiä kokemuksia muilla.
Vastaukset 32
Vanhimmat
kryssivältä veneeltä on valita vendan paikka niin ettei pakota spinnulla vastaantulevaa venettä purjemanöövereihin.
Kisassa tietysti eri asia.
"Ja kun sääntö vielä edellyttää tuulen yläpuolella olevan väistämään, eikä se edessä oleva vene kylläkään havaitse sen spinaakkerin/genaakkerin takana olevan ison puolta (onko stuura/baara halssi) joten väistettävä on."
Onkohan nyt väistämissäännöissä tarkistettavaa? Cruisaillessa väistät sitä edessä olevaa riippumatta halssistasi!
Eikö tuo yläpuolinen vene väistä vasta siinä tapauksessa että molemmilla on tuuli samalla puolella. Mutta ensin ovat nuo "tuuli vasemmalla ja oikealla säännöt".
ole ollut vaikeuksia nähdä spinnuilevan, vastaantulevan veneen halssia.
Koen kohteliaasti ajoitetun vendan niin pieneksi vaivaksi että väistämisvelvollisuudesta riippumatta annan tilaa.
Säännössä sinällään ei mielestäni ole mitään vikaa mutta vaikka toisella veneellä onkin velvollisuus väistää en tällaisessa tilanteessa lähde sitä vaatimaan.
Olen huomannut että purjeveneet ovat yleensä vesillä hyvin kohteliaita ja toivottavasti myös tulevaisuudessa.
Ohittava vene väistää, oli tuuli missä vaan.
Sama käytäntö minulla, eli luoviessa on helpompi tehdä väistöliike pois "alta". Olen kyllä itse monesti arvaillut tuota halssia kun lähestyvässä veneessä on spinaakkeri. Ja toiset ajaa spinulla isopurje laskettuna, niin missä sitten on tuo tuulenpuoli ? Eikä tuo arvailu mitään ole muuttanut mitenkään toimintaani, otan vendan ja siirryn alta pois. Tuta säntöä vaan olen aprikoinut, että miksi näin ?
EI! Onko tullut liikaa kilpailtua? Kilpailussa styyra-paara on ensisijainen. Cruisaillessa ohittava väistää AINA, oli halssit miten tahansa ja purjevene väistää vaikka moottorivenettä. Tämä on ainoa oleellinen ero kilpasäännöissä ja meriteiden säännöissä.
Tarkennataan siis, että käsitin että tilanteessa molemmat veneet ajavat suunnilleen samaan suuntaan. Jos kyseessä on kohtaamistilanne, silloin tietysti styyra-paara ratkaisee, koska kumpikaan ei ole ohittava vene.
ohituksesta, vaan toinen laskettelee myötäiseen spinaakkerilla ja toinen luovii vastaan tai viistosti vastaan tai sivuttain.
Sanoi että edessä oleva vene, ei vastaantuleva vene.
Ohitettava on edessä, vastaantuleva tulee vastaan
lähestyy joko oikealta tai vasemmalta tai loittonee ellei ole paikallaan juu
...mihinkäs sääntöpykälään sinä tuon väitteesi perustat "cruisaillessa väistät riippumatta halssista"? Mitä ensinnäkin tarkoitat "cruisailulla"?
Purjealusten keskinäinen väistämissäännöstöhän määritellään Colregin 12. säännössä. Saat selittää tuota lausettasi melko perusteellisesti, jotta se sopisi ko. säännön määräyksiin.
ja menisit änkyttämään sinne moottorivene puolelle
nimimimerkillä: vältetään aggressioita.
Välillä perustelet naurettavia mielipiteitäsi jollain ihme päättömillä perusteluilla, ja välillä taas olet niin tiukasti lain kirjaimessa kiinni.
cruisailu=retkipurjehdus=>meriteiden säännöt
erotuksena kilpapurjehdukseen=>kilpailusäännöt
"Väistät riippumatta halssista" perustuu sääntöpykälään 13:
Ohitus
a) Sen estämättä, mitä tämän osaston säännöissä muutoin on määrätty, jokaisen aluksen, joka ohittaa toista alusta, on väistettävä ohitettavaa alusta.
Väitettä "väistät riippumatta halssista" ei pidä erottaa asiayhteydestä. Tulkinta alkuperäisestä viestistä oli, että kyseessä oli ohitustilanne. Jos kyseessä onkin jonkin muu tilanne, sääntö 13 ei tietenkään päde.
Oliko tämä selitys herra satamakapteenille riittävän perusteellinen?
Pidin tuota jrxxxn kommenttia ihan oikeana. Olinihmetellyt minäkin, mistä tempaisit väistövelvollisuuden. Selityksesi on kyllä oikea muuten, mutta aloittaja ei puhunut selvästi ohitustilanteesta. Hänhän sanoi, ettei toinen näe spinnulla tulevan puomia. sillähän ei ole väliä jos on ohitettava. Joten kuse ei varmaan ollut pelkistä ohitustilanteista.
...siis siitä kryssivästä viimeviikonlopulta:
Olen tulossa hyvässä tuulessa käärmesaaren ohi lounaistuulella kohti Kytöltä tulevan väylän käännöstä (vihreä keppi Ståra Ådholmenin pohj. puolella).
Kyseistä väylää tulee kolme spinnulla ajavaa venettä. Katson, että en ehdi kahden ensimmäisen edestä/välistä, joten nostan kurssia lähes piihin, kunnes voin ajaa selkeästi niiden välistä reilusti ennen kolmatta spinnuilijaa. AJan sopivasti yli ja vendaan niin kaukana, etten häiritse myöskään sitä kolmatta. Mulla ei ollut kiire, iso ekassa reivissä ja kolmonen keulalla...
Säännöt ei kiellä kohteliaisuutta, ja on kohteliasta myös selkeästo näyttää poikkeavansa säännöistä toisen eduksi...
"Väistettävän on pidettävä suuntansa ja nopeutensa". Tietysti aina voi kinata siitä, milloin sen väistötilanteen pitää katsoa syntyneen, tokihan kurssia saa muuttaa ollessaan vielä niin kaukana, ettei "tilanne ole päällä".
...astuvat voimaan, kun yhteentörmäämisen vaara on olemassa. Tekemällä suunnan- tai nopeudenmuutoksen ajoissa, välttää koko tilanteen, eikä tarvitse edes ajatella, kuka väistää. Tällä tekniikalla pärjää aika pitkälle.
Kyllä spinnullakin voi väistää ja pitää, koska säännöt on niin tehty. Kurssia voi laskea tai nostaa, kovalla tuulella ei tosin niin paljon kuin kevyellä. Veneen voi aina jiipata, jolloin väistövelvollisuus voi siirtyä toiselle. Spinnun voi laskea tarvittaessa alas.
Jiippejä, purjeen laskuja/ nostoja voi joutua tekemään, mutta sitähän purjehdus on. Sitä paitsi purjevenettä voi ohjata senttimtrin tarkkuudella, jos vain halua on.
Kyllä näitä kaikkia tehdäänkin ja pitääkin tehdä. Mutta halusin avata keskustelun siitä, että on muitakin, mielestäni hankalampia tilanteita, kuin tuo ainaisen keskustelun aihe "onko styyra/paara" oikeassa.
Olosuhteet voivat tehdä tarkan ohjauksen hyvinkin vaikeaksi. Puuskassa kipparista tulee äkkiä matkustaja ja kunnon puuskassa uimari tai meripelastaja. Eikä tarvitse välttämättä olla edes spinnua.
Purjehtijoillakin veneen käsittelytaidot vaihtelevat. Paljon on myös aloittelijoita liikkeellä, joka positiivisena asiana huomattakoon. Kokemalla näitä juttuja niitä pikku hiljaa sitten oppii.
Minä olen huomannut että usein hiukan hämmennystä ja ehkäpä pientä sekoilua aiheuttaa kun purjehdin monirunkoveneellä 15 solmun vauhdilla väylää pitkin styyrpuurin halssilla . Näyttää kuin monetkaan purjehtijat eivät ymmärtäisi millä vauhdilla lähestyn heitä ja tämä nähdäkseni aiheuttaa silloin tällöin nopeita toimenpitetä kohdattavassa aluksessa.
Itse olen tähän vuosien varrella tottunut ja yritän ennakoida mahdollisia ongelmatilanteita.
Kyllä minulle ainakin usein tulee kohtaamistilanteessa melkein "blackoutteja" säännöistä, jos on esim tiiviisti seurattu karttaa, kompassia, reimareita ja vielä vanhaa gps:ääkin. Ensimmäiseksi tulee mieleen tuuli vasemmalta. Onko tässä jotain muitakin pääsääntöjä sen lisäksi että samaan suuntaan ohittava väistää?
Valitettavasti en ole päässyt katin kyytiin. Miten sillä purjehtiminen eroaa enimmillään yksirunkoisesta noin niinkuin purjehduksen osalta.
ehkä tuntumassa iso ero on ettei katti kallistu. Samalla se myös tekee sen että ei tule tunnetta olla lähellä vettä - isommassa katissa ainakin.
Purjeiden trimmauksessa on ero ehkä siinä että apparentin tuulen ja todellisen tuulen ero on paljon suurempi kuin yksirunko veneessä joten todelliseen tuuleen nähden purjeita skuutataan kireämmälle - tietysti apparenttiin nähden samalla tavalla.
Plattista ei monirunkoveneellä kannata purjehtia vaan leikata sen verran että apparentti syntyy - tietysti joskus laiskottaa eikä jaksa jiipata. :-)))
Ollessani purjehtimassa (vuokravene) tuolla Kroatian rannikolla, jossa oli paljon katteja. Se meno näytti aika hurjalta kun tuuli yltyi navakaksi ja he menivät sivuaallokossa satamaa kohden. Jotenkin näytti sivusta seuraten, että keinunta oli aika rajua.
1: ohittava väistää (aika obvious)
2: onko _kahdella_ veneellä tuuli samalta vai eri puolelta -> jos eri puolelta, se jolla tuuli vasemmalta väistää, muuten kohta 3)
3: tuulen puoleinen vene väistää kun veneillä tuuli samalta puolelta
Tuossa ne keskeisimmät onkin purjeveneiden kesken, mutta erityisesti täytyy muistaa, että ne tulevat juuri tuossa järjestyksessä.
Mitä tarkoittaa apparentti ja tosi tuuli?
Tosituuli on se tuulen suunta johon paikallaan oleva tuuliviiri osoittaa (esim talon katolla oleva tai laiturissa olevan veneen vindexi).
Apparenttituuli on se tuulen suunta joka osuu purjeeseen ja johon kulussa olevan veneen vindexi osoittaa (veneen kulkutuulen ja tosituulen välinen kulma "hypotenuusa").
Kulkutuuli = veneen liikkuessa eteenpäin kohdistuu sitä vastaan vauhtituuli, tai oikeammin vene liikkuu ilmamassassa ja siitä aiheutuu "asoviima" kuten mussakin liikkuvissa kulkuneuvoissa. Tyyni ilma niin aina kannella tuulee kun vene kulkee.
1: ohittava väistää (aika obvious)
2: onko _kahdella_ veneellä tuuli samalta vai eri puolelta -> jos eri puolelta, se jolla tuuli vasemmalta väistää, muuten kohta 3)
3: tuulen puoleinen vene väistää kun veneillä tuuli samalta puolelta
Tuossa ne keskeisimmät onkin purjeveneiden kesken, mutta erityisesti täytyy muistaa, että ne tulevat juuri tuossa järjestyksessä.
Selkeesti sanottu, entäs kun on hidas moottorivene ja purjevene? Itsellä aloittelevana fiskarilla matkaavana hiukan tukka pystyssä aina kun ei oikein tiedä minne karkaisi ettei olisi jaloissa. Nopeutta ei ole eikä purjeveneiden manoovereistä ymmärrä...
Juu, on alkanut ja osallistuttu on eli saaristolaivurikurssilla jos siitä apua olisi. Myöskään tämä ei ole trolli eli tosissani kysyn.
on ohittava vene ja lähestyy sinua perävalon sekstorissa niin säilytä vaan suunta ja nopeus, purjella kulkeva väistää. Ja kaikki muut tapaukset sinä väistät, edellyttää, että purjevene kulkee purjeella. Ymmärrän ongelman kyllä, hitaalla moottoriveneellä ei ole kovin montaa mahdollisuutta väistää varsinkin jos se purjehtija ei sitä ymmärrä.