niin, huomasitteko mitään erikoista "tunnetta" ennen raskaustestin tekoa? millä viikoilla tuli ensi oireet, tuliko jo ennen plussausta? :)
ekat raskaus oireet
"gallup"
7752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ennen plussausta olin ollut hyvin itkuinen.. en tiedä sitten onko tämä sitä oireilua,mutta pienemmätkin asiat saivat itkemään,ja välillä ei edes tiennyt miksi itkee...
pientä ällötystä oli,mutta en osanut kyll ajatella että raskaana olisin,toki menkatkin myöhästyivät...nyt ei sen koomisempia oireit oo ollut kuin väsymystä ja vessas hieman useemmin...ja nämä ihme kivut..argh..
Noin viikko ennen kuin menkkojen olis pitänyt alkaa rinnat alkoivat aristaa ja hajuaisti terävöityi. Nämä molemmat oireet olivat siinä määrin selkeitä ettei testin tulos ollut yllätys.
Ensimmäinen raskausoire tuli viikolla 19 , kun aloin tuntea liikkeitä. Ennen sitä ei ollut kerrassaan mitään, paitsi testi oli positiivinen. Testasin kun menkat myöhästyi, ovat aina olleet hyvin säännölliset. Noille viikoille saakka olin täysin oireeton.
Oli minulla jo viikkoa ennen menkkamaisia kipuja ja ajattelin, että onpa ne nyt etuajassa. Juoksin vähän väliä vessassa katsomassa oliko ne alkaneet, mutta viikon tätä oireilua kestettyäni ei menkkoja kuulunut ja tein testin päivänä, jolloin menkkojen olisi pitänyt alkaa. Testi näytti positiivista. Siitä muutama viikko eteenpäin ja alkoi kamala oksentaminen. Rinnat on kasvaneet pikkuhiljaa ja nyt ei mahdu enää kuin yhdet vanhoista rintsikoista päälle. Pahaolo on helpottanut onneksi.
Minulla alkoi 6. raskausviikolla pahoinvointi, melkeinpä jatkuvaa kuvotusta aamusta iltaan ja alavatsa turvonnut. Ja sitten hajuaisti terävöityi niin että likaisten rasvaisten paistinpannujen peseminen ja roskien vieminen on kyllä ollut yhtä tuskaa!
Raskaustestin tein vasta kun oli alkamaisillaan 8. raskausviikko, jälkikäteen vasta tajusin nuo oireet, että olisihan niistäkin voinut jotain aavistaa!:)
Hei, voisiko joku ystävällisesti vastata minulle :) Miten teillä on tuntunut tai mitä tarkoitatte vatsan turvotuksella? Kertokaas lisää oireitanne..
Minulla se tuntui vaan että alavatsa jotenkin "pömpötti" ja housutkin tuntui kireämmiltä. Ennen kuin sain tietää olevani raskaana se sitten ihmetytti kun en ollut mitenkään erityisesti syöpötellytkään!;)