Onko muraateille olemassa omia lannotteita tai jotain, millä ne saisi elämään talven yli? Onko jollain hyviä hoitovinkkejä?
Omistan tuollaisen kolmisen vuotta vanhan yksilön, joka aina talvisin muuttuu muutamaksi rangaksi, joissa vain pari lehteä. Aina tähän asti on piristynyt kesällä, kun pääsee ulos sateeseen ja kasteeseen, mutta olisi mukavaa, mikäli se ei keikkuisi niin kuoleman rajalla joka talvi.
Omistan tuollaisen kolmisen vuotta vanhan yksilön, joka aina talvisin muuttuu muutamaksi rangaksi, joissa vain pari lehteä. Aina tähän asti on piristynyt kesällä, kun pääsee ulos sateeseen ja kasteeseen, mutta olisi mukavaa, mikäli se ei keikkuisi niin kuoleman rajalla joka talvi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jo googletat muratti, voit löytää vastauksen.
Ei kannata lannoittaa talvella, koska talvella huonekasvit on lepokaudella. Kasvi aloittaa lepokauden syksyllä, päivät pitenee (valo vähenee), ilmat viilenee(varsinkin ikkuna laudalla). Syksyllä lannoitus lopetetaan ja kastelua vähennetään.
Muratti talvella:
-Talveksi ikkunan eteen, niin että se saa mahdollisimman paljon valoa.
- Sumuta vettä säännällisesti, se esää punkit, lehtien kellastumisen ja varisemisen.
- älä anna mullan kuivahtaa liikaa, tasainen kastelu ( vältä liika kastelua, ledet varisee).
-Keväällä vaihda multa ja tarvittaessa isompaan ruukkuun. Aloita lannoitus vähitellen. Siirrä suojaan suoralta auringon paahteelta. Lisää kastelun määrää tarvittaessa.
Muista! sumutta murattia ympärivuoden.
Ulkomuratti? Sellaisiakin on. Niissä on hieman suuremmat, tummanvihreät lehdet.
Viime talvena sain muratin menemään talven läpi melko samoilla ohjeilla. Keväällä vein sen ulos, kun oli ollut jo kauan lämpimiä päaiviä ja öitä. Ei olsi pitänyt, sillä tuli vain yksi pakkasyö, joka tappoi mun aika reippaan muratin.
Nyt olen viisaampi. Teen ohjeen mukaan, enkä vie ennen kesäkuuta kasvia ulos. Joka tapauksessa koin onnistumisen iloa, kun se selvisi. Oma vikani, kun luotin Suomen kesän jo tulleen, ja vielä tulikin yllätyksenä takatalvi.
Yritä, saatat hyvin onnistua. Ehkä viilein huone olisi paras, ei olisi haihtumista niin paljon. Nyt aion sitä yrittää, kun sain valmiiksi pienen vierashuoneen, jossa ei tarvita paljon lämpöä. Se on harvoin käytössä, ja valoakin riittää.
Kokeilkaapa sammalta kosteutta vaativien kasvien ruukunpinnalle. Kun sen pitää kosteana, siitä hyötyy kasvikin. Toimii ainakin muratilla. Ja onhan se kivan näköinenkin ruukussa, jos löytää sellaisen kunnon sammalmättään, ei siis mitään rahkasammalta...