viljiksen ylipaino

johu3

olisin kysynyt kun saimme viljanaaraan ikä5v pituus 150cm paino 1100g.yli paino ongelma suomuista ja peräpäästä näkee tämän.syönyt 2 viikon välein 60g rottaa.epäilen kyllä että syötetty useammin.kuinka paljon ruokaa pitää ruveta vähentämään ja harventamaan?jotta käärmeen saisi sopusuhtaisemmmaksi.

3

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse..

      rupea antamaan yksinkertaisesti pienempää ruokaa kahdenviikon välillä.

      aikuinen käärme ei kärsi vaikka saisi harvemminkin ruokansa esim 3 viikkoa väliä ruokinnassa.

    • minua kiinnostaa tietää mikä on käärmen ylipaino raja? tiedän ettei mun käärme ole vielä ylipainoinen. se painaa 500g. ja on 2v.

    • Käärmemies

      Käärmeen ikä ei välttämättä sano sopivasta painosta mitään, koska vaihtolämpöiset, ja käärmeet muutenkin, voivat kasvaa hyvin eri tahtiin. Ja tietenkin lajikin vaikuttaa... oletettavasti 2-vuotiaasi on viljakäärme?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      71
      4831
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3326
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2813
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2728
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2169
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2061
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1970
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1581
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe