Finnmaster 520 clx:n kiinteä polttoainetankki pitäisi tyhjentää. Olisiko teillä vinkkejä tällaiseen hommaan?
Vastaukset 6
- meinaat..
..tyhjentää, niin täytä mieluummin ääriään myöten täyteen, niin ei kondensoi vettä sekaan.
- tai öljynvaihtopumpulla
Itse olen käyttänyt tehtävään hyvällä menestyksellä halpaa Bilteman öljynvaihtopumppua ( 12 V sähkökäyttöinen) - toimii ainakin polttoöljyllä, sekä Facet:in sähköistä polttoaineen siirtopumppua 12V ( n. 100 L /h) joka maksaa n. 20 € , esim. Motonetistä.
Jos vene on pukeilla, niin lappokin toimii, ja siihen lappoletkuun kun laittaa väliin sellasen perämoottoreiden kanssa käytettävien irtotankkien käsin puristeltavan kumitissipumpun, niin sillä saa lappovirtauksen aikaan ilman imeskelyä letkun päästä.
Ellei lappo ole tuttu asia, niin homma perustuu painovoimaan; kun ylempänä olevaan astiaan laittaa letkun, jonka toinen pää astiassa nesteen alla, ja toinen pää nesteen pintaa alempana, alkaa neste virrata astiasta painovoiman vaikutuksesta pois astiasta ; kunhan letku on ensin ilmattu, eli täytetty sillä imettävällä nesteellä. - tai öljynvaihtopumpulla
Itse olen käyttänyt tehtävään hyvällä menestyksellä halpaa Bilteman öljynvaihtopumppua ( 12 V sähkökäyttöinen) - toimii ainakin polttoöljyllä, sekä Facet:in sähköistä polttoaineen siirtopumppua 12V ( n. 100 L /h) joka maksaa n. 20 € , esim. Motonetistä.
Jos vene on pukeilla, niin lappokin toimii, ja siihen lappoletkuun kun laittaa väliin sellasen perämoottoreiden kanssa käytettävien irtotankkien käsin puristeltavan kumitissipumpun, niin sillä saa lappovirtauksen aikaan ilman imeskelyä letkun päästä.
Ellei lappo ole tuttu asia, niin homma perustuu painovoimaan; kun ylempänä olevaan astiaan laittaa letkun, jonka toinen pää astiassa nesteen alla, ja toinen pää nesteen pintaa alempana, alkaa neste virrata astiasta painovoiman vaikutuksesta pois astiasta ; kunhan letku on ensin ilmattu, eli täytetty sillä imettävällä nesteellä. - Joakim
Venettä lainkaan tuntematta tankin tyhjennys onnistuu täyttöhelasta työnnetyllä lapolla tai pumpulla. Jos polttoainetta ei ole hirveästi, alipaineöljynvaihtopumppu Biltemasta voisi olla näppärä.
Juuri tänään tyhjensin oman tankkini näin: Laitoin 4m pitkän letkun kiinni veneen bensaletkuun (vene trailerilla). Alhaalla maan tasolla imin letkusta, kunnes bensa alkoi maistua suussa. Sitten laitoin letkun kanisteriin ja näin sain 30 L bensaa. On mulla imupumppujakin olemassa , mutta kun ei sattunut olemaan sopivaa letkua niihin niin meni imemiseksi.
- letku pumpusta
Ota koneesta irti bensaletku ja pumppaa letkupumpulla, jos sellainen on letkussa (kuten aika useasti on). Ei mene hirveän pitkään ja sitten rätillä mitä saat pois. Sitten tuuletan sitä muutaman päivän ja annat bensan haihtua pois, ja imuroit tankista kaikki roskat pois. Ja tarkastus luukku kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551085- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459