Lagunan huollot, onko kalliita?

miksu1

Harkinnassa lagunan osto vm. -97. Onko huollot kalliita? Itsellä kun ei ole taitoa noiden autojen kanssa... Onko jotain muuta mitä pitäisi ottaa huomioon tässä vuosimallissa?

2

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laguna!!!

      Korjaukset tulee kalliiksi. Tuskin ehdit huoltamaan.

    • juha123

      Lanuna I:nen on halvempi huoltaa kuin uudemmat -- helpompaa tekniikkaa... Sitä ei tarvitse viedä "valtuutetulle huollolle", jos ei niin halua eli huoltojen tuntihinnat on sitä mitä paikkakunnalla sattuu olemaan.

      Mulla autossa on dTi-kone (ja Laguna I-kori), että sen koneen huollot on hivenen kalliimpia kuin bensakoneiden, mutta toisaalta jakohihnan säännöllisellä vaihdolla pärjää pitkälle (olen ajanut vasta yhden jakohihnan vaihtovälin).

      Tuon ikäisessä autossa tulee yksilölliset viat eniten esille. Jos ei ole viimeisen 50..100tkm aikana juuri mitään huollettu, niin... saattaa jotain olla edessä tai sitten on muuten vain hyvin pidetty yksilö.

      Vie auto kuntotestiin ennen ostamista. Voi sitä kurkkia joku lähellä oleva luotettava huolto (ei siis katsastusasemalle), jos ja kun varaa ajan. Osaa ne siellä katsoa, kun _ostaja_ maksaa & pyytää etsimään seuraavia korjauskohteita. Myyjän maksamana ei löydy mitään vikaa, eikä myyjää tarvitse ottaa mukaan? Kustannus voi olla 60e/h, mutta itse olisin sen valmis maksamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe