Tietääkö kukaan mistä päin tältä puolen Atlantia saa kuulua Maker's Mark bourbonia? Alko ei sitä myy, mutta lötyykö mistään lähialueilta tai netistä edes jotenkin siedettävään hintaan?
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jep, ei Alko enää myy. Muistaakseni oli joku halpismerkki eli tuskin löytyy ainakaan laivoilta. Virostakin voi olla tiukkaa saada tuollaista vähemmän tunnettua halpa-viskiä.
.....Virallinen merkki Makers Mark tuskin kuuluu kategoriaan "halpaViski".
Ja ainakin Kaubamajan osastolla oli ko. pullote menneenä kesänä myynnissä.
alkuvuodesta ko tuotetta sai Arkadian Alkosta, tätä punahattuista. Aika kohtuu hinnalla jos oikein muistan noin 37€/pullo. Tämä tosin taisi olla yksittäinen erä joka myytiin eikä uutta ole käsittääkseni tullut.
Kyseessä on aivan laatu bourbon. Jos kovasti tekee mieli - tuote löytyy monen nettikaupan valikoimasta, Saksassa hinta noin 30-35€/litra.
Kyseistä bourbonia käytetään aika monessa klasikko viskidrinkissä, mikäli on mitä käyttää...
Ai-jaa. No se taisi sitten olla Kentucky Gentleman johon mä sen sekotin. KG oli ensimmäinen ja toistaiseksi viimeinen kosketukseni pourponiin - niin syvä oli kulinaristinen järkytys.
..löytyy. 349SEK = 36,74€
http://www.systembolaget.se/SokDrycker/Produkt?VaruNr=558&Butik=0&SokStrangar=SPRITDRYCKER:USA:Alla storlekar:::::: Ruotsistahan saat tuoda niinpaljon kuin jaksat kantaa:)
suosinut heidän erittäin kattavia mallasviski valikoimiaan. Kateeksi käy kun astelee heidän ykkös systeemin hyllyjen välissä - siellä on mistä valita. Jos heitän, että viskejä löytyy noin 250 eri nimikettä en ainakaan liioittele, suomessa ei päästä edes Arkadiassa sataan.
Varsinkin IB-pullotteiden määrä on ihailtavan korkea, eikä hintataso juuri poikkea briteistä, ehkä hieman kalliimpia ovat.
Kiitos kaikille vinkeistä. Pitää kai ruveta ulkomailta ostaan. Se että Arkadian alkossa joskus olisi joku erä ei paljon auta, sillä pitäisi tietää milloin se on myy, ja alkohan ei saa väkeviä "mainostaa", ts. edes tiedottaa mitä on saatavilla. On järkee juu...