Niin, ollaan menossa kamujen kanssa Lappiin tässä syksyllä. Meillä on majapaikka Ivalossa. Mistään varsinaisesta valellusretkestä ei ole kyse, mutta olis tietty mukava käydä maisemiin tutustumassa vaeltelun merkeissä. Meitä on neljä joista kahdella on ihan vähän kokemusta. Toiset ovat Lapissa ekaa kertaa. Urho Kekkosen Kansallispuistoon ois mahdollisesti tarkotus mennä. Eli osaako joku aavistella kuinka hyvin siellä pärjää 4 alle 18v. kaupunkilaistyttöä, jos vähän karttoja ja kompassin käyttöä opiskellaan? (Saattaa kuulostaa hölmöltä idealta mutta ihan tosissaan tässä ollaan.) Onko merkityt reitit niin varmoja ettei tyhmäkään niiltä eksyisi? Yöpymisestä ei vielä tiedetä, mutta teltassa olisi kai sitten tarkoitus nukkua tai autiotuvassa. Jos ollaan yötä ollenkaan siis. Mutta päivä ei taida välttämättä riittää jos maastoon haluaa tutustua ihan kunnolla?
Kaupunkilaistytöt menossa Lappiin
5
1210
Vastaukset
- Kairafotari
Erämaissa liikkuminen on hieno juttu mutta teidän kokemuksellanne on aluksi turvallisinta pysyä ohjatuilla retkillä ja merkityillä reiteillä. Kyllä tutustumismatkanne onnistuu kun vain teette realistisen suunnitelman.
Ei päivä riitä. UKK puisto on laaja erämaa alue.
Ottakaa yhteys paikallisiin Luontokeskuksiin niin saatte teille sopivat ohjeet. Netistä löytyy yhteystietoja. Majoituspaikastanne saanette lisää opastusta.
Esim. Saariselällä on hyvin merkittyjä luontopolkuja. Varsinainen UKK alue on vaativa vaellusalue ja merkityt reitit eivät ole itsestään selvyys. Kokematon eksyy hyvin helposti erämaahan, kartan ja kompassin käytön hyvä hallitseminen on vain yksi perusvaatimus. Yöpakkasia on jo ollut joten yöpyminenkin on suunniteltava sen mukaan.
Tämä kaikki kuitenkin kannustukseksi.- ruska oli tänä syksynä?
Onko enää lehtiä puissa? Kahden viikon päästä ollaan niillä tienoilla.
- kohtalainen
ruska oli tänä syksynä? kirjoitti:
Onko enää lehtiä puissa? Kahden viikon päästä ollaan niillä tienoilla.
ja kahden viikon päästä lehdet on jo maassa mutta maaruskaa voi olla.
- hesarikin vahvistaa
kohtalainen kirjoitti:
ja kahden viikon päästä lehdet on jo maassa mutta maaruskaa voi olla.
että lehdet putoo lapissa osin ruskeina mutta siellä Kainuussa ja Kuusamossa päin oli ja on kaunis ruska vielä vähän aikaa.
- h129po
Jos suunnittelette reissun tarpeeksi hyvin, niin tuskin te sinne kuolette! ;D Ensimmäisenä kuitenkin suosittelisin tosiaan miettimään tuota yöpymistä uudelleen, teltta ei ole se järkevin vaihtoehto (olettaen että jos ensikertalaisia olette, teillä ei ole kunnon syys/talvimakkareita). Lisäksi turhaa kantaa ylimääräistä painolastia mukanaan, jos autiotupiakin reitin varrelta löytyy sopivin välimatkoin (tarkistakaa etukäteen).
Kannattaa myös miettiä riittäisikö teille päiväretki, eli palaatte illaksi majapaikkaanne lämpimien vällyjen väliin :)
Hyvä nettiosoite, josta löytyy kaikkea reittikartoista yleiseen tietoon vaeltamisesta/retkeilystä on www.luontoon.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833