Kaupunkilaistytöt menossa Lappiin

vandraren

Niin, ollaan menossa kamujen kanssa Lappiin tässä syksyllä. Meillä on majapaikka Ivalossa. Mistään varsinaisesta valellusretkestä ei ole kyse, mutta olis tietty mukava käydä maisemiin tutustumassa vaeltelun merkeissä. Meitä on neljä joista kahdella on ihan vähän kokemusta. Toiset ovat Lapissa ekaa kertaa. Urho Kekkosen Kansallispuistoon ois mahdollisesti tarkotus mennä. Eli osaako joku aavistella kuinka hyvin siellä pärjää 4 alle 18v. kaupunkilaistyttöä, jos vähän karttoja ja kompassin käyttöä opiskellaan? (Saattaa kuulostaa hölmöltä idealta mutta ihan tosissaan tässä ollaan.) Onko merkityt reitit niin varmoja ettei tyhmäkään niiltä eksyisi? Yöpymisestä ei vielä tiedetä, mutta teltassa olisi kai sitten tarkoitus nukkua tai autiotuvassa. Jos ollaan yötä ollenkaan siis. Mutta päivä ei taida välttämättä riittää jos maastoon haluaa tutustua ihan kunnolla?

5

1269

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kairafotari

      Erämaissa liikkuminen on hieno juttu mutta teidän kokemuksellanne on aluksi turvallisinta pysyä ohjatuilla retkillä ja merkityillä reiteillä. Kyllä tutustumismatkanne onnistuu kun vain teette realistisen suunnitelman.
      Ei päivä riitä. UKK puisto on laaja erämaa alue.
      Ottakaa yhteys paikallisiin Luontokeskuksiin niin saatte teille sopivat ohjeet. Netistä löytyy yhteystietoja. Majoituspaikastanne saanette lisää opastusta.
      Esim. Saariselällä on hyvin merkittyjä luontopolkuja. Varsinainen UKK alue on vaativa vaellusalue ja merkityt reitit eivät ole itsestään selvyys. Kokematon eksyy hyvin helposti erämaahan, kartan ja kompassin käytön hyvä hallitseminen on vain yksi perusvaatimus. Yöpakkasia on jo ollut joten yöpyminenkin on suunniteltava sen mukaan.
      Tämä kaikki kuitenkin kannustukseksi.

      • ruska oli tänä syksynä?

        Onko enää lehtiä puissa? Kahden viikon päästä ollaan niillä tienoilla.


      • kohtalainen
        ruska oli tänä syksynä? kirjoitti:

        Onko enää lehtiä puissa? Kahden viikon päästä ollaan niillä tienoilla.

        ja kahden viikon päästä lehdet on jo maassa mutta maaruskaa voi olla.


      • hesarikin vahvistaa
        kohtalainen kirjoitti:

        ja kahden viikon päästä lehdet on jo maassa mutta maaruskaa voi olla.

        että lehdet putoo lapissa osin ruskeina mutta siellä Kainuussa ja Kuusamossa päin oli ja on kaunis ruska vielä vähän aikaa.


    • h129po

      Jos suunnittelette reissun tarpeeksi hyvin, niin tuskin te sinne kuolette! ;D Ensimmäisenä kuitenkin suosittelisin tosiaan miettimään tuota yöpymistä uudelleen, teltta ei ole se järkevin vaihtoehto (olettaen että jos ensikertalaisia olette, teillä ei ole kunnon syys/talvimakkareita). Lisäksi turhaa kantaa ylimääräistä painolastia mukanaan, jos autiotupiakin reitin varrelta löytyy sopivin välimatkoin (tarkistakaa etukäteen).
      Kannattaa myös miettiä riittäisikö teille päiväretki, eli palaatte illaksi majapaikkaanne lämpimien vällyjen väliin :)
      Hyvä nettiosoite, josta löytyy kaikkea reittikartoista yleiseen tietoon vaeltamisesta/retkeilystä on www.luontoon.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      906
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      629
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      528
    Aihe