Kyllä ihmettelen suuresti jos teillä muilla toimii vaahto/höylä yhdistelmä ilman näppyjä.
Käytän Gilletten höylää ja vaihdan uuden terävän usein tilalle joten ei ole tylsä. Sitten levitän vaahdon ja varovasti ajelen sängen päältä (päivittäin) ja näppylöitten. Hitsi, kun nippasee ja seurauksena vertavuotavia näpyn jälkiä ympäri ihoa. En viitsis pitää ollenkaa sänkeä, siksi ajelisin jokapäivä.
Nytkin on alapää punaisia näppylöitä täynnä eilisen ajelun jäljiltä..ruman näköistä. kokoposliinista olen luopunut, ainoastaan häppärit ja sivut vedän. Alkaa tympiä tää touhu kun pahemman näköistä on nyt kun karvojen kanssa vaikka miten tekis. Ai niin, sit rasvaan hydrokortisonilla aina ajelun lopuksi. Ei auta.
Käytän Gilletten höylää ja vaihdan uuden terävän usein tilalle joten ei ole tylsä. Sitten levitän vaahdon ja varovasti ajelen sängen päältä (päivittäin) ja näppylöitten. Hitsi, kun nippasee ja seurauksena vertavuotavia näpyn jälkiä ympäri ihoa. En viitsis pitää ollenkaa sänkeä, siksi ajelisin jokapäivä.
Nytkin on alapää punaisia näppylöitä täynnä eilisen ajelun jäljiltä..ruman näköistä. kokoposliinista olen luopunut, ainoastaan häppärit ja sivut vedän. Alkaa tympiä tää touhu kun pahemman näköistä on nyt kun karvojen kanssa vaikka miten tekis. Ai niin, sit rasvaan hydrokortisonilla aina ajelun lopuksi. Ei auta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jos vaikka joku neuvoisi, onkssulla tytärtä, kysäse siltä neuvoa?
- Jos kukaan ei osaa sua neuvoa niin anna hyvä ihminen ne karvat kasvaa.
Suurin vikasi on kai se jokapäiväinen höyläys, eihän sitä kenenkään iho kestä. Kokeile vahaa tai epilaattoria.
ajele itseasi joka paiva! kyllahan sita vahemmastakin iho artyy, etenkin tuo alue, jonka iho on herkka. jata ajelu vaikka 2 kertaan viikossa jos ajella taytyy.
Älä käytä höylää!!!! Veet:llä lähtee parhaiten, ei tuu näppylöitä ja sängen tuleminenkin kestää kauemmin
Pinseteillä nyppiminen yksitellen tai epilointi ja septidiniä tai muuta desinfiointiainetta perään. Hommat kannattaa tehdä iltaisin suihkun jälkeen ja nukkua alasti niin iho ehtii rauhoitua yön ainana.
Mulla on täysin sama ongelma, höylää käytän, koska nää vahat ei toimi ja niistä alkaa vielä enemmän iho punottamaan (allergiaa...?)
Näppyjä tulee, mutta haluaisin kuitenkin päivittäin karvat ajella, koska haluan näyttää siistiltä.. (uusi suhde..) Mutta tuntuu että näpyt on vielä kauheampia!
Lähinnä jos poistat karvat saunomisen tai suihkun yhteydessä, käytätä sitten terää, nypit, epiloit aina puhtaus on erittäin tärkeää. Jos ajat terällä käytä sellaista geeliä joka sopii allergia alttiille ajamiseen.
Jos tämä ei auta ehdotan että poistat karvat valohoidolla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=119&conference=1000000000000005&posting=22000000000958147
Muita tapoja ja asiasta keskustelua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=119&conference=1000000000000005&posting=22000000001308091
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=119&conference=1000000000000005&posting=22000000001185789
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=119&conference=1000000000000005&posting=22000000001008896
En yhtään ihmettele, että tollainen päivittäinestä rääkkistä ei hyvää seuraa. Harvemmallakin käsittelyllä kun tulee ärtymiä.
En tajua miten pornotähtien alapäät ovat niin siistiä. Olen kokeillut monia keinoja karvojen poistoon eikä mikään ole hyvä. Veet karvanpoistovoide on muuten ihan hyvä, mutta posliinille se ei sovi. Jos haluaa kaikki karvat pois, niin pakostakin ainetta joutuu limakalvoille, mikä ei tee hyvää. Höylääminen ärsyttää ihoa ja ainakin kylmävaha ei ollut mistään kotoisin. Tökötti jäi ihoon ja samoin karvat. Vain pari hassua saattoi lähteä irti. Karvojen pitää olla myös aika pitkät, että ne tarttuvat vahaan. Kuka sitä kestää kauheeta sänkeä. Vaha myöskin ärsytti ihoani.
Paras tapa on pinseteillä nyppiminen (Rakel Liekki suositteli sitä). Se ärsyttää ihoa vähiten, mutta kestän käsittelyn vain tiettyyn rajaan asti, joten arimmanpaikan karvat on poistettava muulla keinolla. Karvojen nyppimiskone ärsyttää jo enemmän ihoa ja sattuukin enemmän, mutta säästää aikaa. Haarojen taipeista iho on liian löysää/joustavaa, että laite saattaa repiä myös ihoa, vaikka yrittääkin kiristää ihoa. Myös patit joutuvat koneen armoille.
Ihon alle jäänneet karvat ovat luku sinänsä. Poistaa karvat juurineen tai ilman niin niitä tulee silti. Ihon kuorintaakin käytän, mutta ongelma ei häviä. Ihon alle jääneet karvat ärsyttävät ihoa. Jotkut tulevat kiltisti pois ihan kuin puristaisi finnin (kunhan odottaa, että karva alkaa mätänemään ihon alla). Karva tulee muun töhnän mukana ulos. Toiset taas vaativat rajumman operaation, että ärtyneestä patista pääsee eroon. Kun karvan on saanut kaivettua ulos, niin patti voi alkaa parantua. Tosin ongelma saattaa uusiutua varsinkin, jos kohdassa on "ikuinen patti", niin seuraava karva ei löydä ihon alta pois.
jo sen verran vaikealta että tulee mieleen eikö nylkemällä pääsis helpommalla ... parempi kertanen rutina ku ainainen kitinä.
Ei tulis mieleen alkaa puuhastella tuohon malliin karvojen kanssa ... onneks on elämässä muutakin sisältöä.
Karvojen poistosta onkin tullut minulle pakkomielle. En voi sietää karvoja. Ja tuskin olen ainut nainen, jolla on sama pinttymä.
Välillä en tosin jaksa välittää karvoista tai ei edes ajattelee asiaa muilta kiireitä. Sitten tulee isku päähän, et nyt nää karvat h*****n ja vähän äkkiä. Tavallisesti pidän jatkuvasti huolta karvatilanteestani. Itseasiassa karvojen kanssa operointi on kivaa. Ainoastaa patit ottavat päähän.
Ehkä sitten joskus kun minulla on hyvä työpaikka niin voin mennä ammattilaiselle poistattamaan karvat ikuisesti. Tosin ainakin tänäpäivänä ne eivät poista kaikkia karvoja vain siistivät bikinirajat, mutta ehkä tilanne muuttuu. Haluan poistattaa myös kaikki jalkakarvat ja kainalokarvat. Kulmat uskon itse pystyväni hoitamaan. Siskollani on ainakin jo tyrehtynyt kulmakarvojen kasvu (siis nypittyistä kohdista). Muualta karvankasvu tuskin tyrehtyy kun on sen verran karvaiset geenit.
tilanteen itse, pahimmillaan kysymyksessä voi olla ICD-10 tautiluokitus F63.3 karvojennyppimishäiriö.
Karvojen kanssa puuhastelu on todella yleistä nykyään ja liittyy kulttuurimme ihanteisiin roolimalleista. Ihminen pyrkii sovittamaan fyysisen olemuksensa vastaamaan kulttuurisen viitekehyksensä ihanteita joskus aika oudoillakin tavoilla, nykyään esim. tatuoinneilla ja lävistyskoruilla, karvattomuudella, "esteettisillä" amputoinneilla jne...
Eihän asia sinänsä mikään suuri ole niin kauan kun siitä ei ole suhteetonta fyysistä tai psyykkistä haittaa.
Jos asia aiheuttaa ahdistusta niin kannattaa ehdottomasti käydä juttelemassa terapeutille, pakko-oireiset häriöt eivät hellitä yleensä itseksen vaan tapaavat pahentua ajan mittaan.