Muutaman vuoden päästä länsimetro tulee varmasti viemään suurimman osasta joukkoliikenteen matkustajista. Miten tuolloin isot ja pienet liikennöitsijät pärjäävät, onhan nyt jo ytv:llä suhteellisen kovat vaatimukset bussien suhteen mitä liikennöitsijät tarjoavat kilpailukierroksilla, miten pienet yhtiöt ja isot, mitkä jo nyt tuottavat tappiota tai joutuvat antamaan linjoja alihankkijoille kun eivät kuljettajapulan takia pysty hoitamaan itse linjojaan, miten käy?????
Tulevan länsimetron myötä on väläytetty ehdotusta länsiväylän bussi/taksikaistan vapauttamista, jos hanke toteutuu niin miten jäljellejäävät bussimatkustajat ja aikataulut tulevat kärsimään, miten paljon länsimetro vie busseista asiakkaita, miten käy joukkoliikenteen bussipuolelta, miten uudet metroasemat sijoittuvat joukkoliikenteen käyttäjiä ajatellen, mitä mieltä olette?????
Tulevan länsimetron myötä on väläytetty ehdotusta länsiväylän bussi/taksikaistan vapauttamista, jos hanke toteutuu niin miten jäljellejäävät bussimatkustajat ja aikataulut tulevat kärsimään, miten paljon länsimetro vie busseista asiakkaita, miten käy joukkoliikenteen bussipuolelta, miten uudet metroasemat sijoittuvat joukkoliikenteen käyttäjiä ajatellen, mitä mieltä olette?????
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Muutaman vuoden päästä länsimetro tulee varmasti viemään suurimman osasta joukkoliikenteen matkustajista"
Eikös metro ole osa joukkoliikennettä?
Mietippäs itse onko tämänhetkinen metro lopettanut bussiliikenteen Itä-Helsingissä?
"miten paljon länsimetro vie busseista asiakkaita"
"eivät kuljettajapulan takia pysty hoitamaan itse linjojaan, miten käy?????"
No, jos kuskeista on pula, niin eikös se ole hyvä jos matkustajat menevät metroon, niin ei tarvita niitä kuskeja, jolloin mitään pulaa ei olekaan.
"miten uudet metroasemat sijoittuvat joukkoliikenteen käyttäjiä ajatellen, mitä mieltä olette?????"
Metroasemat sijoittuvat tottakai joukkoliikenteen käyttäjiä ajatellen. Metrohan on osa joukkoliikennettä. Ja bussit odottaa siellä ulkopuolella.
Alkaako vanhuudenhöperyys vaivaamaan? Mitä mieltä olette?
Tottakai metro on osa joukkoliikennettä vaan miten tulevan länsimetron asemat on suunniteltu matkustajia ajatellen, menevätkö mielummin bussipysäkille kun kävelevät metrolle.
Veikkaan, että enemmä Espoosta tulee keskustaan porukkaa aamuisin kuin itä HELSINGISTÄ,
Tarkoitin, miten metro vetää bussista asiakkaita ja miten se näkyy lipputuloissa mitkä vaikuttaa kokonaisuuteen kuluissa vastaan tuotoissa.
Et käsitä hyvä kalamies sitä että tarvitaan jonkilainen syöttöliikennekin metroa varten oltiin sitten idässä, lännessä, etelässä tai pohjoisessa. Kerrot veikkaavasi enemmän Espoosta porukkaa tulevaksi kuin itä-Helsingistä. Paljastat jo tuossa oman tietämättömyytesi. Veikkaaminen ei ole faktaa. Lipputulot ovat aina vakio. Porukka lisäksi kulkee vaikka yhden pysäkinvälin jos vain mahdollista. Niin laiskoja nykyihmiset ovat. 15 vuoden kokemus kuljettajana Helsingissä.
Suurin osa ihmisistä matkustaa matkakortilla, aikaa ladattuna. Bussi vie ne metroon. Ja lipputulot on niiltä vakiomatkustajilta ihan samat, kulki ne bussilla tai metrolla. Ai niin, sähän oot bussikuski, ei kannattaisi odottaa niin paljon, vaikka niitä saakin aina odottaa...