Aken sivuilla sanotaan seuraavaa:
Edellisen lisäksi kuorma-auton tai linja-auton ajokortin haltijan tai henkilöauton ammattiajoluvan haltijan on toimitettava lääkärinlausunto asuinpaikkakuntansa poliisille kahden kuukauden kuluessa siitä, kun hän on täyttänyt 50, 55, 60 tai 65 vuotta.
Kiikutatteko te todella todistuksen kun olevinaan täytätte 50v
jos olet esim syntyny vuonna -58 et todellakaan täytä tänä vuonna 50v vaan vasta ensi vuonna.
Eli vuonna -58 syntynyt täyttää 1v vasta vuonna -59 jne.
itse ainakin vuonna -58 syntyneenä vien todistuksen vasta ensivuonnna.
Edellisen lisäksi kuorma-auton tai linja-auton ajokortin haltijan tai henkilöauton ammattiajoluvan haltijan on toimitettava lääkärinlausunto asuinpaikkakuntansa poliisille kahden kuukauden kuluessa siitä, kun hän on täyttänyt 50, 55, 60 tai 65 vuotta.
Kiikutatteko te todella todistuksen kun olevinaan täytätte 50v
jos olet esim syntyny vuonna -58 et todellakaan täytä tänä vuonna 50v vaan vasta ensi vuonna.
Eli vuonna -58 syntynyt täyttää 1v vasta vuonna -59 jne.
itse ainakin vuonna -58 syntyneenä vien todistuksen vasta ensivuonnna.
Vastaukset 5
Vanhimmat
horisee?
Kai nyt jokainen itse tietää milloin on täyttämässä vaikka nyt sen 50 vuotta, ja kiikuttaa sen todistuksen silloin kun täyttää 50 vuotta.
Jos taas ei itse muista, niin silloin on jo paras jättää jo se ajaminen muutenkin.
Sitä paitsi, kuinka voi kysyä "nuoletteko valtion persettä"?
Valtio ei ole mikään henkilö, joten sillä ei liene myöskään persettä mitä nuolla. Valtion päämiesn lienee (ajatusmallista riippuen) joko presidentti tai pääministeri, enkä minä ainakaan ole ajatellut nuolla sen kummemmin Tarjan kuin Matinkaan persettä. Oikeastaan ajatus ei kiehdo ollenkaan, kummankaan osalta. Eikä sen puoleen kovin monen muunkaan kohdalta, muutamia naarassukupuolen edustajia lukuunottamatta.
Tekee muuten monet naiset varsin kiihkeiksi, kun kielenkärkeä vähän pyörittelee peräaukon tuntumassa, mutta muistakaa että kaikki eivät siitä välttämättä pidä.
et maininnut syntymävuottasi, mutta jos minua vaariksi sanot, niin oletan että olet syntynyt vaikka vuonna -80??
Et todellakaan täytä 50 v vuonna 2030 vaan 2031!!
Laskepas ihan laskimella!!
Kun sinulle tulee tuo kutsu vuonna 2038 ennen syntymäpäiväsi 50v niin menet onnellisena lääkäriin.
Mutta todellisuudessa täytät 50 vuotta vasta vuonna 2031!!
nyt ne nitrot ettei sydän pysähdy... ;)
Saathan sä tehdä niinkuin haluat, mutta sanottiinkin että vie sen todistuksen kun täyttää 50 vuotta? Kai sinä itse sen tiedät milloin täytät 50 vuotta.
Jos taas oikein kutsu tuli, että tuopas todistus, vaikka täytät vasta 49, niin voithan soittaa ja piruilla että heillä lienee sattunut erehdys, virallisella sivustolla kun sanotaan että tuotava 2 kk siitä kun täytän 50 vuotta, mutta nyt kylläkin täytän vasta 49...
horiset?
"jos olet esim syntyny vuonna -58 et todellakaan täytä tänä vuonna 50v vaan vasta ensi vuonna."
1958 - 0v
1959 - 1v
1960 - 2v
1961 - 3v
1962 - 4v
1963 - 5v
1964 - 6v
1965 - 7v
1966 - 8v
1967 - 9v
1968 - 10v
...
2008 - 50v
Äly hoi, älä sentään kokonaan jätä.
Yleensä jo 2-3-vuotiaat pikkulapsetkin tietävät ikänsä. Viimeistään teini-iässä tietävät synnyinvuotensa ja osaavat siitä laskea ikänsä. Ja toisena vuoten syntyneen kaverinsa iän. Useimmat ainakin. Ehkä sinun pitäisi käydä peruskoulu sen käymäsi kansakoulun lisäksi. Tai mene edes kansalaisopiston yhteen- ja vähennyslaskukurssille. Suosittelen. Peruslaskutaidosta on hyötyä ihan kaupan kassallakin, pystyt hoksaamaan mahdolliset laskuvirheet ja siten välttämään ylimääräisiä menoja kassamokien takia. Lisäksi kykenet laskemaan niinkin tärkeitä asioita kuin eri kellonaikojen erotuksia. Esim. paljonko kello on puolen tunnin päästä ja niin edelleen.