Comfort 30 kokemuksia?

Kalle

Onko arvoisalla lukijakunnalla kokemuksia ko. veneestä.

Myös tietoja muista ja mahdollisista myytävänä olevista saman kokoluokan veneistä voi lähettää vaikka suoraan meilillä: [email protected]

11

4588

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JH.

      www.segling.nakterhuset.se -> 70-tals båtar

    • VilleVeneilijä

      Itelläni on ollut ko. vene 1990-luvulta astiruotsista ostettu- siellä aika yleinen. tietoa löytyy googlaamalla, esim. comfort30 förbundet (ruotsalainen ko.veneluokan yhdistys....)

    • 36

      auttais varmaan asiaa, jos laittaisit toimivan osoitteen.

    • Nettiketti

      Ei ole kohteliasta pyytää vastauksia suoraan sähköpostiin. Ketjuun kirjoitettu vastaus voi auttaa muita lukijoita vielä vuosien päästä. Vai oletko sitä mieltä, että meidän muiden ei tarvitse saada tietoa Comfort 30:sta tai muista saman kokoluokan veneistä?

    • Comfort 30

      Itsellä on kokemuksia ko. veneestä muutaman vuoden ajalta. Aikanaan itse päädyin ko. veneeseen, koska se oli omassa koko- ja ikäluokassaan varsin tilava, purjehtii mukavasti ja valmistettu varsin laadukkaasti. Eritoten juuri Ruotsissa oli myös varsin hyvin valinnanvaraa. Toki tuon ikäisessä veneessä veneen kunto ja miten venettä on vuosien varrella päivitetty ja huollettu vaikuttaa paljon.

      Rakenteellisesti kannattaa tarkastaa rakenteet maston ympäriltä. Masto tulee kannelle ja ensimmäisissä veneissä rakenne oli turhan heppoinen, joka aiheutti ainakin maston pumppaamista. Omani oli myöhäisempää tuotantoa ja siltä osin rakennetta oli jäykistetty metallivahvistein. Vastaavia on ymmärtääkseni tehty myös jälkeenpäin joihinkin alkupään veneisiin.

      Veneeseen olin varsin tyytyväinen juuri samoista perusteista, jonka vuoksi siihen päädyinkin. Tilaa oli varsin mukavasti ja varsinkin leveyssuunnassa monia ikäisiään reilummin. WC on pieni, mutta kuitenkin tarjosi hieman yksityisyyttä suljettavan oven ansiosta (kunhan keulapiikissä ei ollut ketään...). Pentteri oli riittävän kokoinen ja säilytystiloja mukavasti. Esim. Comfort/Comfortina 32:n verrattuna tilojen koossa suurin ero on 32:n erillinen takahytti, kun 30:ssä on vain pistopunkka.

      Vene purjehtii varsin kivasti, vaikka ei mikään raaseri olekkaan. Nousee hyvin tuuleen, kaikki köydet (ainakin omassani) vedetty avotilaan, joten käsittely yksin tai pienellä miehistöllä onnistuu hyvin. Tämä ainakin pienten lasten kanssa purjehtiessa oli iso plussa. Avotila suhteellisen tilava sekin ja ruotsalaiseen tapaan turvallisen korkealaitainen antaen sparayhoodin kanssa hyvän suojan. Oma kokemukseni ainakin oli, että kannattaa reivata ajoissa. Vene kyllä kesti tuulta hyvin karkaamatta lapasesta tms, mutta nopeus ei juuri reivaamisesta hidastunut mukavuuden kuitenkin kohotessa olennaisesti.

      Jos vene on hyvin ylläpidetty ja hinta kohdallaan, niin ainakin omalta osaltani olisin edelleen sellaiseen valmis tarttumaan, jos tämän luokan venettä olisin nyt etsimässä.

    • Albinisti

      Jos on ko. venettä katsomassa kehottaisin katsomaan avoimin mielin läpi kaikki saman perheen jäsenet, eli Balladin, Comfort 30:n, Jokerin, ÅH 30:n ja Nardus 92:n. Kaikissa on omat hyvät ja huonot puolensa, viimeisessä kahdessa hyvänä puolena kenties hinta. Comfort 30:n runkomuoto on esimerkiksi hiukan parempi kuin Balladilla, Balladissa paras alkuperäislaatu jne.

      • Anonyymi

        Itselläni on nyt ensi vene Comfort 30. Kokeilemaan pääsen vasta ensi keväänä.Kannessa maston lähettyvillä pieni halkeama,mutta ei siitä ole vesi läpi tullut.Jossainvaiheessa kuitenkin remonttia tiedossa.Onko Comfortissa ns. Sandwich kansi,onko tietoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itselläni on nyt ensi vene Comfort 30. Kokeilemaan pääsen vasta ensi keväänä.Kannessa maston lähettyvillä pieni halkeama,mutta ei siitä ole vesi läpi tullut.Jossainvaiheessa kuitenkin remonttia tiedossa.Onko Comfortissa ns. Sandwich kansi,onko tietoa?

        Lisäyksenä jotta kyseessä 1975vm.Comfort.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisäyksenä jotta kyseessä 1975vm.Comfort.

        Ja vuodesta 2003 astiko olet tätä venettä metsästänyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja vuodesta 2003 astiko olet tätä venettä metsästänyt?

        En:) löytyi vaan tämä topic,kun comfortista juttuja etsin,ja tuo aikaisemmin mainittu "maston ympärys" ongelma löytyi omasta comfortista.Kunhan sitten kommentoin ja ei mun kommentti turhuudessaan sun kommenttia päihitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En:) löytyi vaan tämä topic,kun comfortista juttuja etsin,ja tuo aikaisemmin mainittu "maston ympärys" ongelma löytyi omasta comfortista.Kunhan sitten kommentoin ja ei mun kommentti turhuudessaan sun kommenttia päihitä.

        Onnittelut hankinnasta! Kai kansirakenteissa joku väliaine aina on, balsaa usein. Naputtelemalla kuulet/tunnet äänestä jos on pehmeää siellä väliaineessa. Aika selkeetä yksinkertaista se on korjata paikallisesti, jos pehmeä kohta löytyy. Ei se niin katastrofi ole. Youtubessa on esimerkkejä työohjeineen jos se siihen menee. Joku falskaava läpivienti tai kiinnitysruuvin kohta tms siihen tarvitaan, että väliaine ottaa kosteutta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      3317
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      49
      1213
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1182
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      56
      1147
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1072
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      60
      1027
    7. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      27
      930
    8. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      888
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      877
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      872
    Aihe