Visa- ym luottokorteilla ON eroa

Vertailun vuoksi

Voi olla, että tästä on jo uudempaakin tietoa, liitän tähän kuitenkin löytämäni tiedon noin vuoden takaa: Joidenkin luottokorttien todelliset vuosikorot kalleimmasta halvimpaan:


- Aktiiviraha MasterCard, todellinen vuosikorko 22,75 % (06/2007)
- Stockmann tilikortti, todellinen vuosikorko 19,20 % (08/2006)
- Lindex Visa-kortti, todellinen vuosikorko 16,67 % (09/2004)
- Finnair Plus Mastercard, todellinen vuosikorko 16,26 % (08/2007)
- Finnair Plus Visa, todellinen vuosikorko 15,14 % (09/2007)
- K-Plussa Mastercard, todellinen vuosikorko 14,56 % (04/2007)
- Sampo Visa, todellinen vuosikorko 14,42 % (09/2007)
- Sampo MasterCard, todellinen vuosikorko 13,96 % (09/2007)
- Osuuspankki Visa, todellinen vuosikorko 13,67 % (07/2007)
- Handelsbanken Mastercard, todellinen vuosikorko 12,77 % (06/2007)
- Hypo Visa, todellinen vuosikorko 11,14 % - tutkitusti halvin Visan luotto-ominaisuus (09/2007)

Lähde: Suomen Rahatieto (Helsingin Sanomat 16.5.2007) sekä pankkien internetsivuillaan ilmoittamat tiedot.

5

864

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo.
      • Hypo-linkki :)

        Tuo Hypon linkki on jostakin muusta kuin tästä maailmasta. Siellähän on yli kaksi vuotta vanhoja tietojakin. Puuttuu pankkeja jne. Sietäsi Hypon mennä itseensä.


    • on edullinen

      Tuo vertailu on ilmeisen vanhentunut, koska korkotasot ovat ainakin euribor- ja primekoroissa nousseet. Lisäksi S-Pankkia ei ollut vielä tuohon aikaan.

      S-Pankki kertoo, että sen todellinen vuosikorko on 10,7 % ja viittaa 6.8.2008 Hesarissa olleeseen vertailuun.

      http://www.s-pankki.fi/tiedotteet/fi_FI/ajankohtaista_07082008/

      Saakohan tuon vertailun jostakin netistä kaivettua esiin?

      • Ote Helsingin Sanomissa 6.8.2008 julkaistusta artikkelista "Luottokorttien hintavertailu kannattaa":

        "Hinta & Laatu poimi laajasta yhteistyökorttivalikoimasta muutamia ja vertaili niiden kustannuksia. Laajensimme vertailua myös pankkien omiin luottokortteihin ja yleisluottokortteihin.

        Vertailun edullisimpia olivat Hypo Pankin kortit. Niillä korttiluoton todellinen vuosikorko on 10,7 prosenttia. Eroa kalleimpaan yhteistyökorttiin, Nordea Rahoituksen tarjoamaan Stockmann MasterCardiin tuli yli kuusi prosenttiyksikköä.

        Hypo Pankki on edullisin myös pankkien joukossa. Helsingin Op:n luottokortti on pankeista kallein: Luoton todellinen vuosikorko kipuaa melkein 15 prosenttiin."


    • luottoaikaa

      Koskee pisempää luottoaikaa ei sitä n.45päivän maksuaikaa.Luoton voi maksaa heti seuraavan kuun lopussa pois jolloin ei mene korkoa.Näin ainakin Visalla,joka on myös luottokortti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe