Kun olin 80-luvulla päiväkerhossa apuohjaajana, niin muistan että meillä oli SRK:n opas, mitä päiväkerhossa piti opettaa.
Siinä oppaassa lueteltiin uskovaisen ja epäuskoisen tuntomerkkejä tähän tyyliin:
USKOVAINEN
-ei varasta
-ei marjasta pyhäpäivänä
-ei valehtele
-ei kalasta pyhäpäivänä
-ei ei kadehdi, jne...
EPÄUSKOINEN
-ei kunnioita lepopäivää
-ei kunnioita vanhempiaan
-ei puhu totta
-saunoo sunnuntaisin, jne...
Mietin silloin, etteihän tuollaista voi lapselle opettaa, mutta SRK oli näin päättänyt ja niin lapset pakotettiin uskomaan... Miettikää!
Siinä oppaassa lueteltiin uskovaisen ja epäuskoisen tuntomerkkejä tähän tyyliin:
USKOVAINEN
-ei varasta
-ei marjasta pyhäpäivänä
-ei valehtele
-ei kalasta pyhäpäivänä
-ei ei kadehdi, jne...
EPÄUSKOINEN
-ei kunnioita lepopäivää
-ei kunnioita vanhempiaan
-ei puhu totta
-saunoo sunnuntaisin, jne...
Mietin silloin, etteihän tuollaista voi lapselle opettaa, mutta SRK oli näin päättänyt ja niin lapset pakotettiin uskomaan... Miettikää!
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin kysessä saattaisi olla rikos tai ainakin hyvin lähellä sitä.
Etsipä oppikirja käsille ja laita siitä suoria lainauksia tänne, niin tutkitaan asiaa.
Vai onko SRK:n käsky tuhota kaikki vanhat julkaisut tehonnut?
Kirja on olemassa ja kirjan nimi on päivyt. Se on päiväkerhoohjaajien oppikirja joka oli yleisesti käytössä 1980 luvulla. Kirjassa oikein loistaa -70 luvun jyrkät laki henkiset kannanotot jotka maanviljelisaarnaajat sorvasivat lastemme iloksi.
Ehkä paras kohta kirjassa on se kun neuvotaan: Epäuskoiset lapset käyvät snnuntainan teattereissa ja elokuvissa ja uskovaiset lapset seuroissa ja pyhäkouluissa.
(huom. vl:t ovat mainostaneet kaikkien lasten olevan uskovaisia ja kumminkin puhutaan jopa kirjassa epäuskoisista lapsista).
mutta nyt kun muistutit niin Päivythän se..
Olisi pitänyt ottaa yksi matkaan sieltä niin eipä tarvitsisi SRK:n enää valehdellen kiistää lasten aivopesua!
Se oli niin törkeä, fundamentalistinen ja raskauttava kirja, että SRK on varmasti käskenyt Ry:iden hävittämään jokaisen.
aika erikoinen liike!
aivopesuliike!
mitä tahansa kirjoittusta esim 50-70-luvulta, ovat niiden sanankäänteet ja arvoasetelmat melkoisesti nykypäivän näkökulmassta muuttuneet. Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen olisi tuolloinkin tullut olla kykenevä 2000-luvun käsityksien ymmärtämiseen.
että vl:lta voi odottaa nykyaikaista ajatusmaailmaa n. 10-20 vuoden kuluttua, sen verran vanhoillisesti laahaavat perässä liikkeen viralliset kasvot.
Vl on nyky-yhteiskuunnassa hieno, tunkkainen tuulahdus lähimenneisyydestämme!
hoitokokousajan kirjallisuus, siltä tulee esille, miten vl:n piti eristäytyä "jumalattomista".
Minullakin on kritityn kodin soittovihko.
Esipuheessa sanotaan:
"Elävän kristillisyyden keskuudessa on kauan tunnettu tarvetta saada soittoharjoitusvihko, joka sisällöltään olisi kristillisyyden hengen mukainen ja jonka kappaleet olisivat niin laadittu, että ne harjoiteltuaan vihkon käyttäjä pystyisi soittamaan Siionin lauluja ja virsiä."
Silloinhan ei hyväksytty, että vl-lapset opiskelisivat musiikkia esim. musiikkikerhoissa, koska siellä oli "jumalatonta musiikkia".
Tästä pitämäs uskosmassa olemas tunnettamas¨
USKOVAINEN
-ei varasta ( kuuluu olla aidosti > Ei sinun pidä varastaman.
-ei marjasta pyhäpäivänä > Ei sinun pidä marjaa nostaman Jumalas Päivänä
-ei valehtele >Ei sinun pidä väärää todistusta sanoman sinun lähimmäistäs vastaan.
-ei kalasta pyhäpäivänä > Ei sinun pitämän kalastams Herras Päivänä
-ei ei kadehdi, jne... >> sinun pidä himoitseman sinun lähimmäises emäntää,
Miksi nyt puhumas kovakuulos, oletkos oikein uskomas??
Onpa Kempelais-veli taas kirjoittanut paljon kirjoitusvirheitä. Pitäisiköhän internettin saada promilleraja? Palvoisit sinäkin "Isää Jumalaa", etkä "Lisää Humalaa", kuten te epäuskoiset yleensäkin.