Osaisiko joku suositella hyviä espanjalaisia valko- ja punaviinejä, mielellään puolikuivia ja esimerkiksi kalaruokien kanssa sopivia. Matkustan piakkoin Espanjaan ja vaikka en itse juo viiniä, sitä olisi mukava tuoda muille tuliaisiksi. Ainakin Torreksen viinit (esim. Vina Sol) ovat vanhempieni mielestä olleet hyviä. Espanjalaisista viineistä kun on vain siellä päässä vähän vaikea saada selvää mausta (siis kuiva, puolikuiva) ja käyttötarkoituksesta. Onko muita hyviä merkkejä kuin Torres? Mielellään ihan tuottajan ja viinin nimillä, kiitos :)
Espanjalaiset
5
621
Vastaukset
- Vitis vitifera
Jos MINUN mielipidettäni kysytään, niin harvalle kalallepa PUOLIkuiva valkoviini käy. Kuivaa sen olla pitää. Torresin Viña Sol on kuiva ja OK.
Puolikuiva punaviini? Punaviinit ovat harvoja poikkeuksia lukuunottamatta kuivia tai lähes kuivia, ja ne makeaan päin lipsuvat poikkeukset ovat minun suussani kammottavia!!! Punaviinejä ei luokitellakaan kuivuuden vaan täyteläisyyden mukaan.
Alkossa on espanjalaisia valkkareita noin 30 ja punaviinejä varmaan yli 150 erilaista. Arvaa, ryhdynkö listaamaan niistä suosikkejani sinulle? Todennäköisesti et kuitenkaan löytäisi juuri niitä viinejä espanjalaisessa putiikissa, jossa asioit.
Riojan alue on vanhastaan Espanjan arvostetuin ja kallein (ainakin punaviinien osalta). Hyvaa tavaraa tulee myös Kataloniasta.
Torresin ohella hyvä, varma tuottaja on mm. Raimat.- Liero
Valdepenasin alue, esim Vina Albali Gran Reserva 1995 ehkä paras punaviini hinta/laatu suhteeltaan mitä olen juonut.
- ...
Don Mendo Pergamino Gran Reserva (11.89€) on tosi hyvä ja tasapainoinen viini.Suosittelen
- Nam
Los Molinos, siinä oiva espanjalainen viini. En ymmärrä kuinka se voi olla niin halpaa vaikka on niin hyvää!
- Kerranerehtynyt
Vai hyvää? Los Molinos valkoviini on kyllä tosi karsean makuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841686Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2711584Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2851343Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57905
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66863- 46861
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48818