Että mua vituttaa nämä nysvärit jotka ajaa jotain 70-80kmh liikenteessä saatana. Sitä on nimittäin vähän vaikea ohittaa 60tonnin yhdistelmällä näitä sankareita. Ja sitten kun tulee ylämäki kun ajoit tämä tasan 80 ajavan perään ei saanu otettua mäkeen vauhtia ja auto hyytyy perkele.
Ja toinen juttu mikä perkele se on siinä kun teidän autoilijoitten pittää jäädä meikän rekan perseeseen kiinni ajamaan ja kun ei muka passaa mennä ohi vaan jättäkee kunnolla väliä että muitten ois helpompi ohittaa niin ei tulisi pitkiä letkoja raskaan liikenteen perään vaan menkee perkele ohi.
Itsehän ohittelelen kaikki nysvärit kun ajelen omalla 850r T5 volvollani.
Ja toinen juttu mikä perkele se on siinä kun teidän autoilijoitten pittää jäädä meikän rekan perseeseen kiinni ajamaan ja kun ei muka passaa mennä ohi vaan jättäkee kunnolla väliä että muitten ois helpompi ohittaa niin ei tulisi pitkiä letkoja raskaan liikenteen perään vaan menkee perkele ohi.
Itsehän ohittelelen kaikki nysvärit kun ajelen omalla 850r T5 volvollani.
Vastaukset 7
Vanhimmat
saattaa puukenkä lipsahtaa ratinpuolalta.
Tollasia hermoheikkoja rekkaspedejä mä tykkään jättää mäkiin nysväämään. Kaltaisesi tampio roikkuu autoni takapuskurissa, kun ajelen rajoituksen mukaan, ison ylämäen "juurella" hidastan vauhdin noin 50-60km/h ja sen jälkeen kiihdytän rivakasti, rekkatollo jää nysväämään.
Hyvä "rekkapelle...", kannattaisiko hakeutua hoitoon? Ilmiselvästi et hirveästi pidä ammatistasi, mutta kannattaako silti kiusata muita ammattikuskeja?
Itse en tietenkään paljoa ole autolla ajanut, ehkä sellaiset 300 000 kilsaa, mutta tähän päivään mennessä ei ole yksikään rekka persuuksissa nuuskinut. Johtuisiko siitä, etten halua niiden kanssa jäädä leikkimään.
Minä annan teidän tehdä työnne, osoittakaa vähän yhteishenkeä toisiannekin kohtaan.
Tavaappa nyt oikein rauhallsiesti TURVALLISUUSVÄLI.
Mitähän kirjainta tuossa sanassa sinä ja muut rekkakuskit ei oikein ymmärrä.
Se edellä menevä ei mene sen nopeammin jos roikut aivan takapuskurissa kiinni. Ja se on varma, että yhdistelmällä ei pääse ohi jos ei ota vauhtia ja sitä ei saa jos ajaa puskurisssa kiinni.
Ensinnäkään en ole rekkakuski.
Toisekseen, taidat tarkoittaa turvaväliä. Turvallisuusväli on sinänsä ihan hyvä sana, mutta ensin mainittu taitaa olla vakiintunut?
Yhdistelmällä ei käsittääkseni kuitenkaan voi ottaa vauhtia, siinä kun on se rajoitin. 25,25 metriä pitkällä ajoneuvolla ei ihan hirveän helposti ohiteta edelläolevaa, joka ajaa esimerkiksi 5 km/h hitaammin kuin mitä rajoitin antaa myöten. Voit itse laskea kuinka kauan siihen menee aikaa ja tiestöä (jos rajoitin iskee peliin vaikka 89 km/h nopeudessa). Lisätään tuohon vielä joidenkin taipumus painaa kaasua heti ohituksen havaittuaan, ja ruumiinvalvojaiset alkavat olla todennäköinen vaihtoehto (tuskin kuitenkaan rekkakuskin - jos joku tulee vastaan, toivottavasti palaa omalle kaistalleen, oli siinä ohituksenestelijä vierellä tai ei).
Rekkakuskit ajavat kuitenkin pääsääntöisesti muuta liikennettä hitaammin. He eivät kuitenkaan ole hirveän iso ongelma, vaan ohituspaikka yleensä löytyy varsin nopeasti - jos halua on. Ongelma ovat ne kuskit, jotka ajavat jopa rekkoja hitaammin. Meille voi olla aika samantekevää, olemmeko perillä klo 18:00 vai 18:15. Rekkakuskille se voi kuitenkin olla hieman tärkeämpää. Voi olla jopa niin, että laki vaatii sitten parkkeeraamaan yhdistelmän useaksi tunniksi tienviereen, kymmenen kilometrin päässä kohteesta... Ja kaikki Suomen loistavan joustamattoman lainsäädännön ja liikenteen hidastelijoiden takia.
Ja sitten täällä itketään.
Eikös rekoille ole 80 km/h suurin sallittu? Ei pitäisi olla mitään syytä ohitella 80 km/h kulkevia nysväreitä. Jos pitää kohtalaisen välimatkan edellä ajavaan, ei ylämäetkään pitäisi olla mikään ongelma.
Että siis voi jeesus teidän kanssanne. Jutut on ihan samaa tasoa, ku jos ukot juttelee Synnytyksestä, tai menkoista.. Paljon on kuultu ja luettu,mutta kun ei oo omakohtaista kokemusta...
Ja hei, sen huomaa tarinoistanne.
Kunniamaininta kuitenkin nimimerkille The Rat:
Ainoa "siviili", jolla on ollut sekä älya kirjoittaa tänne,mutta myöskin järkeä siinä Mitä hän kirjoittaa.
*kiitos ja kumarrus*
Mutta kaikki muut:
Menkää kotiinne leikkimään leegoilla.. tai keskustelkaa vaikka niistä. Saatatte jopa ymmärtää mistä puhutte..
Toivoopi ammattilainen, Oikea sellainen.