Autotallipaketti

pois sateen alta

tarvitsisi saada autolle pysyvä autokatos pihaan (ei siis mitään ressuputkiviritystä). Mikä on edullinen ratkaisu, riittäää vain ihan yhden auton katos, vaikka voi siinä olla jokin varastokin.

7

4352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa olla

      edullisin.
      Jos haluaa tehdä huonon virityksen, voi laittaa sen suoraan tasoitetun maan päälle parin harkon varaan, mutta jos satsaa vähän enemmän, saa piharakennuksen vuosikymmeniksi.
      Katoksen hinta on rahteineen n. 3000€. Tähän päälle tulee lisähintaa ainakin n.1300€ (ovi, ikkunat, kate). Maatyöt sorineen maksaa ehkä 2000€ (riippuen siitä paljonko täytyy laittaa korkoa), harkkoyms. pohjavalu/ sokkelitarpeet n. 2000€. Eli jos möksän haluaa hyvin tehdä (lisätä harvalaudoituksenkin sisäkattoon ja laittaa räystään aluslaudat, sähköt jne), kokonaishinnaksi tulee n. 6700€ ILMAN työkustannuksia.

      • alkup. kysyjä

      • outrtszkiyg
        alkup. kysyjä kirjoitti:

        http://heikkilatimber.com/autokato.htm

        Kukkari myy 2000e rahti. Katekkin on hinnassa. Pihassa on asvaltti ja tasainen kohta, jos laittaisi jotain hakkoa alle. Mitä arvelette?

        Vielä jos puhkaset ikkunan toiseen päähän,niin avot!!!


      • alkup. kys.
        outrtszkiyg kirjoitti:

        Vielä jos puhkaset ikkunan toiseen päähän,niin avot!!!

        Joo, tehdas myy suoraan 1870 rahti, siinä mukana kiinteä ikkuna, jona karmi on sovitettu hirrelle.

        Meillä ei ikkunaa kannata laittaa päätyyn, mutta laittaa vasemalle sivulle takaosaan, onnistuu sekin kuulemma.


    • Rakentajat Asialla

      Soita ja pyydä tarjous 045 121 1094 / Petri Alanen

      • ei!

        On tilattu jo. Keskusteluissa ei saa muuten markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua!


    • kuumuudesta eroon

      ENn halua mainostaa mutta kysyä, olisiko mahdollista saada kahden kerrostalon välipihalle kahdellekymmenelle autolle katos. Sen tulisi peittää asvalttipiha ja panna autot kuumalta asvaltilta katseilta piiloon ylimpien kerrosten .katselulta keinolla jossa katos olisi lievästi loiva vastakkaisen peilikuvan kanssa. Väliin voisi jättää lämmitylaitteille puolen metrin välin niin että alle voisi istuttaa pientä viherkasvia jakamaan tila keskeltä, erottamaan tontit toisistaan. Katto olisi oivallinen paikka istuttaa matalaa kivikkokasvustoa joka kukkisi eri aikaan kesästä, tai maalata katon pinta värikkääksi maalaten jollakin apstraktilla kuviolla.Silloin olisi autoille talveksi suojaa paremmin kuin avopihalla sateella ja pakkasella eikä kesällä piha kuumenisi liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe