Ostin hp:n kannettavan ja avasin sen niin siellä ei ole vistaa tai se sanoo että windowsia ei voi avata. vaikka laput ja muut niin väittävät,elikkä saiskohan sen jostai netistä???
saikohan netistä?
miiku-87
4397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei saa netistä Vistaa. Muita käyttöjärjestelmiä kyllä. Kai pitäis valittaa myyntipaikkaan jos sen Vistan haluat.
entä saako windowsin xptä tai jotain vastaavaa?
No ei mitään maksullisia tietenkään. Yrityskäyttöjärjestelmien ilmaisversioita löytyy kuten vaikka openSuse, Fedora tai openSolaris. Nämä nyt lähinnä on harrastajille ja "alan miehille", toimii normaalisti uusien ominaisuuksien testialustana. Näissä tosin oli tukea vissin joku 24kk tai 18kk, ja pitäis päivittää sitten uuteen versioon noin 6kk-12kk välein. openSolaris ei sitten puhu suomea.
Mandriva taas olisi myös vähän vastaavanlainen kuin nuo mutta tämä nyt on erikoistunut juurikin nopeaan julkaisuaikatauluun ja on sellainen harrastajan käyttöjärjestelmä joka haluaa aina uusimmat jutut. Ubuntu sitten olisi ilmainen ja tässä olisi tukea 3v, päivittämistä sitten harastellaan 2v välein ja on parasta tältä osin mitä ilmaiseksi saa, ja on ilmaisista suunnilleen ainoa mainstream -käyttöjärjestelmä.
Debian olisi toinen mitä tuetaan vähän pitempään mutta ei niin hyvin kuin Ubuntua, ja on vahvasti sellainen rakekennussarjakäyttöjärjestelmä niille ketkä haluaa itse kasailla ohjelmistoista mieleistä. Se on kylläkin suomennettu vain osittain. Muitakin löytyy paljon mutta ne on jo aika harvinaisia.
---
Jos ilmaisen käyttöjärjestelmän otat niin sitten joku Ubuntu, Mandriva tai openSuse varmaan ne mitä vois kokeilla. Koneen valmistaja kun ei ole näille suunnitellu konettaan niin toimivuutta on paha sanoa. openSuse tuntuu toimivan yleensä parhaiten eri läppäreissä, mutta muuten sitten varmaan Ubuntu olisi hyvä. Mandriva sitten jos tykkäät että aina on uudet ohjelmat ja tykkäät enemmän harrastella.
Ensiksi kyllä varmaan kannattaisi ihan oikeasti valittaa sinne mistä ostit koneen.
soitin hp:lle ja kysysin et mikä tässä mättää ni ne lähettää jotku levyt et saan vistan käyttöjärjestelmän ja ajurit jne...Kiitos vinkistä!