ajoin tänään toiseen vaiheen arvioivan ajon ja opettaja ajelutti minua nuppulantien veikonkoneen pihaan jossa istuin puolituntia autossa kun opettaja kävi veikonkoneessa tilaamassa jonkun digisovittimen.
mitä mieltä olette että kuuluuko näin tehdä?
mitä mieltä olette että kuuluuko näin tehdä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikä tuollaista odotuttamista voi pitää hyvän tavan mukaisena. Tosin mikään ei estä tuota tekemästä, ellet itse avaa suutasi ja sano vastaan.
Kun olin C-inssissä, niin tutvo oli aivan jumalattoman kännissä, ja ajoin vain Manhattanin supermarkettiin, josta hän haki 12 kaljaa, ja sit takas aseman pihaan, ja tietenkin tuli kortti
Kuljettaja,voi siis periaatteessa kännätä.
Vastasit Kikin kirjoittamaan viestiin. En usko, että kun hän on suorittanut C-inssiä, tutvo olisi ollut kännissä. Kiki puhuu täällä muutenkin aika paljon puuta heinää.
Kuten jo totesin, inssin on estettävä vahinkoje syntyminen, vaikkei vastuullinen kuljettaja olekkaan. Se tarkoittaa, että joudut maksamaan opetussopimuksessa mainitun omavastuun, jos töppäät ja inssin estoyrityksestä huolimatta jotain sattuu.
Tutvo on töissä. Eikä varmaan AKE hyväksy, että työntekijät ovat kännissä työaikana.
virallisesti kuljettaja joka vastuussa ajosta.eli jos sellanen inssi tulee niin ajaa lähimpään poliisilaitokseen ja antaa moisen ilmi.
ettei saanut mitään tolkkua.
Tutkinnon vastaanottaja ei ole minkäänlaisessa vastuussa ajokokelaan tekemisistä tai tekemättäjättämisistä.
Kerronpa yhden esimerkin, joka perustuu kuultuun.
Helsingin Haagassa silloinen "inssi" ajokokeessa oli toistuvasti/jatkuvasti joutunut jarruttamaan kokelaan alettua jarruttamisen liian myöhään mitä erilaisimmissa tilanteissa.
Ja joka kerta kokelas oli ärähtänyt inssille, että olisin just jarruttanut.
Aikansa kuunneltuaan moista oli ajattanut takaisin toimiston pihaan ja laitattanut auton pysäköitäväksi nokka edellä parkkiruutuun.
Parkkiruudun päässä oli 10cm betonikoroke, sen takana nurmikkoa vajaan metrin verran ja sitten talon seinä.
Taas kokelas tuli tilanteeseen liian suurella nopeudella ja aloitti jarruttamisen liian myöhään.
Kinaamiseen korpeentuneena inssi ei enää avustanutkaan.
Etupyörät ottivat betonikorokkeesta hypyn ja liukas nurmikko vei niin, että auton nokka läsähti talon seinään.
Inssi totesi ajon päätteeksi kokelaalle, että sä olisit varmaan just jarruttanut.
Että semmoinen tapaus.
se pitää todeta, että ajokokeessa vastuu on oppilaalla, mutta inssin on kuitenkin estettävä vahingot. Eli jos oppilas ajaa päin punaisia, eikä tutvo jarruta, oppilas vastaa siitä mitä on sattunut, koska hän rikkoi liikennesääntöjä.
Mutta inssi ei saa olla humalassa, koska hän on töissä.