Kuoliko Jeesus ristillä vai paalussa? Onko asiasta mahdollista päästä varmuuteen vai jääkö se mielipidekysymykseksi? Onko jomman kumman vaihtoehdon puolesta kiistattomat todisteet?
Vartiotornin kirjoissa kerrotaan että "kreikankielessä xylon ja tauros tarkoittavat paalua". Raamattuhan kirjoitettiin kuitenkin koinee kreikalla, joten onko perustelu kelpaava? Entäpä argeologiset todisteet, onko niitä?
Kertokaapas mulle totuus. Haluan tietää!!
Vartiotornin kirjoissa kerrotaan että "kreikankielessä xylon ja tauros tarkoittavat paalua". Raamattuhan kirjoitettiin kuitenkin koinee kreikalla, joten onko perustelu kelpaava? Entäpä argeologiset todisteet, onko niitä?
Kertokaapas mulle totuus. Haluan tietää!!
Vastaukset 177
Vanhimmat
Ei kummassakaan. Jessuli on täysin sepitetty hahmo kristinuskon tarustoon. Eli Jeesus on satuolento.
Kysyt kiistattomia todisteita n. 2000 vuoden takaiseen juttuun, satuolennon naulitsimisesta "johonkin". Lue huviksesi, mitä epämääräistä huttua evankeliumit sepustavat. Ja niitä pitävät jotkut tollot erehtymättömänä Jumalan sanana. Heh.
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam1.html
Mutta eiköhän se ollut roomalaisen tavan mukaista naulita kapinalliset ristiin.
Jessuli on täysin sepitetty hahmo kristinuskon tarustoon. Eli Jeesus on satuolento.
Jeesuksesta on varmaan sepitetty katteettomia tarinoita (ihmiset ovat rakentaneet uskonnot ja keksineet opit), mutta tekeekö se Jeesuksesta välttämättä satuolennon? Onkai Jeesus voinut kuitenkin olla olemassa ja kuolla ristillä tai paalussa?
" Jeesuksesta on varmaan sepitetty katteettomia tarinoita (ihmiset ovat rakentaneet uskonnot ja keksineet opit), mutta tekeekö se Jeesuksesta välttämättä satuolennon? Onkai Jeesus voinut kuitenkin olla olemassa ja kuolla ristillä tai paalussa? "
Ei minusta. Joko Jessuli on kaikkine ihmetekoineen ollut olemassa tai sitten ei.
Lainaus tuolta
http://www.argumentti.fi/jeesuksen_historiallisuus/jeesuksen_historiallisuus.php?id=72
" Ainakin voidaan pitää historiallisesti erittäin epätodennäköisenä ja hyvin suuressa määrin epäuskottavana, että sellainen juutalainen henkilö olisi ollut kirjaimellisesti olemassa, joka oli neitseellisesti syntynyt jumalihminen (jumaluuden inkarnaatio), teki hämmästyttäviä ihmeitä, kuten herätti kuolleita ja paransi sairaita, teki vedestä viiniä ja käveli veden päällä, hallitsi luonnonvoimia ja jonka kuollessa tapahtui ihmeellisiä ja huomiota herättäviä ilmiöitä, ja joka nousi ruumiillisesti kuolleista ja lopuksi astui taivaaseen."
Tuossa hyvä juttu.
http://www.kolumbus.fi/harry.hilden/artikkeleita.htm#ONKO
Ei ole.
Sanoo heppu, joka kunnioittaa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme syntymän muistoa joka kerran kirjoittaessdaan vuosiluvun. Nyt elämme vuotta 2003 jälkeen Kristuksen syntymän.
Urpo
Urpo!
Hei Raamattua ainoastaan!
Turpa kiinni urpi!
Joku aamuyöstä huutelee Martikaista. Miksi? Oliko rähinäviinaa?
Otetaan kartta käteen missä on Israel ja siellä ja HAR MAGEDDON LÖYTYY SIELTÄ MYÖS SAMASSA KARTASSA.
Hae mageddon on Israelissa sotajoukkojen Laakso siellä missä on myös Nasareth karmel vuori ja genesaret.
YOUTUBE NASARETH CITY OF NASARETH
No et sinäkään ole olemassa. Valehtelet.
Nousi kuolleista 2023 sitten ja ei voi enää kuolla.
Mut eikö se aika mee takaperin, koska jeesus tiesi kaiken, nii me vasta lähestytään sitä naulitsemista.
Tarinat Jeesuksesta on joka tapauksessa sepitettyjä. Sillä tuskin on enää merkitystä, onko Jeesus kokonaan sepitetty hahmo, vai onko joku sen niminen kylähullu ollut olemassa?
Kuka sepitti? Olivatko Pietari ja Paavalikin sepitettä?
On MAHDOLLISTA, että olisi ollut joku Jeesus-niminen kylähullu, joka on tavan mukaan teloitettu. Jos se on ainnut asia., mikä ei ole huuhaata, se ei ole kovin vakuuttava pohja kristinuskolle.
#meidän Herramme# ilmaisu on pilkaus kristillisten Kaikkivaltiaasta tai olen uskontunnustuksen antaneena Paavalin tekstien Barjeesuksen palvelija.
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
'Meillä ei ole ymmärrystä'
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
Ei kummassakaan. Jessuli on täysin sepitetty hahmo kristinuskon tarustoon. Eli Jeesus on satuolento.
Tulet huomaan,kun kuolet.Ilman Jeesusta et pelastu,niin on sanonu moni muslimi joka oli kuolemassa.Ensin huutivat allhia ja sitten Jeesusta joka pelasti.
Kuole ja kokeile,kuka on sinun vierelläsi !
Jeesuksesta on varmaan sepitetty katteettomia tarinoita (ihmiset ovat rakentaneet uskonnot ja keksineet opit), mutta tekeekö se Jeesuksesta välttämättä satuolennon? Onkai Jeesus voinut kuitenkin olla olemassa ja kuolla ristillä tai paalussa?
Kuole ja kokeile,kuka on vierelläsi silloin?
Hae mageddon on Israelissa sotajoukkojen Laakso siellä missä on myös Nasareth karmel vuori ja genesaret.
Mitä hae,olen asunut siellä,käynyt kaikki paikat !
Ei ole mitään sotajoukkojen laaksoa:)) Meggido on kibbutsh. Mutta historiassa eri.
Kyllä Nasareht,Karmel ja Genesaret on ihan erillään.
Tarinat Jeesuksesta on joka tapauksessa sepitettyjä. Sillä tuskin on enää merkitystä, onko Jeesus kokonaan sepitetty hahmo, vai onko joku sen niminen kylähullu ollut olemassa?
Kun kuolet,pyydä apua !
Onko maapallokin Satua ainaki ni luki aku ankassa ?
Paalu tulee jt lahkon uskontoon ruttenrohvin innokkaasta intiaani harrastuksesta. Eli on peräisin intiaani tarustoista joista on otettu oppia vartiotorni uskontoon.
Intiaani tarustoista on monet jt laulutkin. Samoin ehtoolliskupin kierrätys ottamatta osaa ehtoolliseen.
Puhut soipaa!
Intiaanit tuli Intiasta Egyptistä ja osa onkin uskossa Jeesukseen heitä on monia eri heimoja kuten Egyptissä onkin.
antiikin aikainen seinäpiirros, jossa kuvataan miten mieshahmo kumartuneena palvoo aasinpäistä hahmoa joka on naulittu T-muotoiseen poikkipaaluun. Hahmon kädet on siis levitetty sivulle. Piirroksessa on teksti:ALEXAMENOS SABATE THEON; ELI ALAXEMENOS PALVOO JUMALAANSA.
Rooman yläluokka ja rahvas uskoivat että kristityt palvoivat aasinpäistä jumalaa. Kyseessä on siis pilkkapiirros.
Sana tauros tarkoittaa klassisessa kreikan kielessä paalua, mutta koine-eli kansankreikassa jotain aivan muuta
Lue Raamattua Urpo!
Niin siis juutalaisten kuningas Jeesus ratsasti kuninkaan portista sisään ilmeisesti hevosella tammalla mutta siitä on väännetty erilaisia tarinoita. Juutalaiseen tapaan ryövärit ristiin NAULITTIIN RISTIIN ja Jeesus syyttömänä yhdessä muiden kanssa siellä oli muitakin tietysti montakin. Samaan aikaan oli juutalaisilla tapana päästää yksi ryöväri vapaaksi joka pääsiäinen aattona niin he halusi päästää barabbaan murhaajan.Nämä on historian tapahtumia. Oikeasti.
Rooman juutalaiset pilkkasivat Jeesukseen uskovia mutta joukossa oli myös juutalaisia jotka uskoo Jeesukseen messiaana. Kyllä kaikki juutalaiset ei kiellä Jeesuksen messias jumaluutta.
TUNNUSTIT SIINÄ JUUTAOAISTEN ROOMASSA ADUVIEN PAHAT TEOT JA MESSIAAN PILKKAAMISET. Tunnusta nyt samalla muutkin synnit.
---
Sanana "stauros" kai tarkoittaa paalua. Varhaisimmat tiedot puusta, johon Jeesus naulittiin, kertoo puun olleen ristin muotoinen. Siitä nimitys risti.
Hyvin pitkälti on siis kysymys siitä, miten sana halutaan kääntää. Jehovantodistajien paalu-termin käyttö tosin... se vaikuttaa lähinnä pakonomaiselta tarpeelta tehdä asiat toisin kuin kristillinen maailma yleensä. Yhtenä tapana erottautua muista. Tämä nousee jehovantodistajien uskomuksesta siihen, että vain he ovat oikeassa.
Jehovantodistajat kyllä varmasti keksivät kaikenlaisia perusteluita sille, miksi pitää puhua paalusta eikä rististä. Ja jos he ovat etukäteen päättäneet jo "oikean" lopputuloksen, niin historiasta löytyy kyllä perusteluita juuri sille näkemykselle, mihin halutaan johdatella ihmiset uskomaan.
Muutenkin jehovantodistajien päättelyketjut perustuvat juuri siihen, että kuljetetaan "käännytyskohteita" juuri sellaisia polkuja, joita pitkin jehovantodistajat haluavat heitä johdattaa. Kysytään juuri ne kysymykset, joita vartiotorniseura on opettanut heidät kysymään, päämääränä saada juuri sellainen johtopäätös, jonka vartiotorniseura haluaa saada ihmiset tekemään.
Vaan kun olen keskustellut jehovantodistajien kanssa siitä, minkälaisia Jumalan tekoja he ovat nähneet elämässään... järjestö vaikuttaa uskonnolliselta liikkeeltä, jossa Jumala ei todellisuudessa ole läsnä.
---
Minulla on pihassa kuusi ja mänty....onko tietoa kuka niissä on roikkunut kädet levällään?
Yrität kieltää kaiken Jeesus Nasaretilaiseen liittyvän hän syntyi betlehemissä muuten.
Israelissa siihen aikaan oli muuten seetripuut palmut. JOS KUITENKIN VIITSITTE OTTAA KARTAN EDES ESIIN MISSÄ MAAPALLOLLA SIJAITSEE SIIONIN VUORI ISRAEL. ENNEN KUIN NÄYTTÄÄ TYHMYYTENSÄ KAIKILLE.
Tässä muuten pilkataan pelastajaa mutta jos kiellät ristin et kyllä voi pelastuakaan. Ristillä syntisi sovitettiin. Mieti kuule ketä pilkkaat. ✝️✝️✝️✝️
Otetaanko nyt esille kartta missä on Israel ja sitten sen ajan valtiot mutta nythän koko alue on yhtä MOSKEIJAA arabeja.
Kristikunta on keksinyt paljon Jeesuksen kuoleman jälkeen ristin ja ottaneet sen symbolikseen. On käytetty T:n mallisia Rastin. mutta ristin mallisesta ei ole mitään todisteita.
Se ei ole rasti vain risti ja ristin ympärillä on joskus ympyrä tai osa siitä ei tarkoita mitään.
On tosiaan YHWH Jahve lahkoja missä T REX on ollut tai muu symboli mutta risti kuitenkin on oikea. Se oikeasti oli siihen aikaan tapana juutalaisilla siellä Siinain vuorella. Vähän erikoista siirtyä pilkkaamaan kristittyjä johonkin muualle. Siinain vuorella on nyt arabit muslimit.
Se tarkoittaa sitä sen päätä joka laitettiin paaluun kahteen ruumiiseen
Risti on myös miekan tunnus. Sellaisella aseella suomeenkin tuotiin kristittyjen laittomuus.
aatella mitään uskontoa,niin ateistit ja tutkijat on tullu siihen johtopäätökseen,ettei ihmisen sydän kestä niin kauan riippumista kädet levällään,se repeää,ainoastaan kädet ylös laitettuina
Roomalaisia ristiinnaulitsemistapoja oli muinoin monenlaisia.
Mutta; kirjoituksessani "Risti ja Jumalan läsnäolo" on ajatuksia tämän risti/paalu-asian tiimoilta.
Asia on juuri päin vastoin, mitä esitit "ateistien ja tutkijoiden johtopäätöksestä".
http://www.kotiposti.net/~raamattu/jt/oppi/risti/#laaketiteelliset_kokeet_ihmisten_ripustamisesta
Tehtävä. Miten kuvailisit linkissä nähtävää paalua?
http://www.vinylsigns.org/telephone pole.jpg
ihmisen sydän ei kestä sitä repeämistä kädet levällään ja kaikki pahantekijät naulittiin samaten.Mene ny kirjastoon :)
Ristiinaulitsemistapoja nimenomaan oli monenlaisia.
Uskon kannaltahan ei ole merkitystä, minkä muotoinen tämä "risti" on ollut. Merkitystä tässä asiassa on enemmänkin sillä, että jehovantodistajat keskittyvät tässä asiassa epäolennaiseen - nykyään. Vuosikymmenien ajanhan jehovantodistajienkin tunnusmerkkinä oli aikanaan risti ja kruunu.
Aikanaan sitten vartiotorniseura halusi luoda vielä enemmän sellaisia näkyviä merkkejä, joilla jehovantodistajat voisivat erottautua kristityistä. Ensisijaisesti SEN VUOKSI vartiotorniseura on siirtynyt puhumaan paalusta.
Asiaan vähän paremmin.
Jos ihminen laitetaan paaluun roikkumaan, hän
kuolee nopeasti hapempuutteeseen, koska keuhkot
painuvat kasaan.
Herramme Jeesus eli ristillä useita tunteja ja
huusi vielä ennen kuolemaansa KOVALLA ÄÄNELLÄ.
Yritäpä huutaa, jos keuhkosi ovat kasassa.
JUUTALAINEN TAPA OLI RISTIIN NAULITA RIKOLLISET RYÖVÄRIT SIIONIN VUORELLA RISTIIN JUMALAUTA LOPETA VÄÄRENTÄMINEN.
SANA RISTISTÄ ON HULLUTUS NIILLE JOTKA KADOTUKSEEN MENEVÄT.
JUUTALAISET OLI ROOMAN ELI ITALIAN JA KREIKAN KANSALAISIA MYÖS EGYPTIN JA OVAT EDELLEENKIN.
RISTIIN NAULITSE RISTIIN NAULITSE HUUSI JUUTALAISET. JUDA ISKARIOT MYI JEESUKSEN. ABRAHAM OLLA JA SARALLA OLI MUUTEN ORJA SIJAIS SYNNYTTÄJÄ HAGAR POIKANSA ISMAIL JOITA KUVATAAN SYNNIN ORJUUDEN VERTAUSKUVA. LOPUN AJAN SODOMAN ILMESTYSKIRJA LUKU 11. HARMAGEDDON ON ISRAELISSA.
Orjantappura kruunuksi juutalaiset laittoi pilkaten omaa messiastaan.
JUDA ISKARIOT OLI JUUTALAINEN ✡️.
Erottautuu Jeesuksen uskoisista. Mikäs Jumala sitten kieltää poikansa.
tuo on väärä käännös.alkutekstissä se menee että sana kidutuspaalusta on hullutus...risti on pakanallinen symboli jota on käytetty mm.egyptissä.sen nimissä on tapettu ihmisiä väärissä uskonnoissa mm.ku klux klaani,ristiretket jne..tosi kristityt eivät palvo symboleja vaan totuudessa ja hengessä.
synnin palkka on kuolema...kadotusta ei ole..jumalan valtakunnan alaisuudessa kaikki on hyvää ja paha tuhotaan.saatana tuhotaan lopullisesti.jumala ei käytä helvettiä.
Kristittyjen lahkoilla on pakanoita joilla on mielipiteestäsi poikkeaviakin mielipiteitä.
The Interpreter’s Dictionary of the Bible -sanakirja mainitsee sanasta staurós: ”Kirjaimellisesti pystysuora paalu, pylväs tai salko . . . Teloitusvälineenä risti oli maahan pystysuoraan upotettu paalu. Usein, mutta ei suinkaan aina, pystysuoraan osaan kiinnitettiin vaakasuora kappale.” Toinen hakuteos sanoo: ”Kreikankielinen rististä käytetty sana staurós tarkoittaa oikeastaan paalua, pystysuoraa salkoa tai paalutusvälinettä, johon voidaan ripustaa mitä tahansa tai jota voidaan käyttää maapalstan paaluttamiseen [aitaamiseen]. . . . Roomalaistenkin keskuudessa crux (josta sana ’risti’ on johdettu) näyttää alun perin olleen pystysuora paalu ja se on aina ollut sen tärkein osa.” – The Imperial Bible-Dictionary.
Hermann Fuldan kirjassa The Cross and Crucifixion (Risti ja ristiinnaulitseminen) sanotaan: ”Jeesus
kuoli yksinkertaisessa surmanpaalussa. Tämän puolesta puhuu a) tämän teloitustavan yleinen käyttö itämailla, b) epäsuorasti itse kertomus Jeesuksen kärsimyksistä ja c) monet varhaisten kirkkoisien ilmaukset.” Fulda osoittaa myös, että joissakin vanhimmissa Jeesuksen naulitsemista esittävissä kuvissa hän riippuu yksinkertaisessa paalussa.
Kristitty apostoli Paavali sanoi: ”Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun
Kristitty apostoli Paavali sanoi: ”Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun
-Kun mitä?
kiitos,näin se mennee
sillä on missä Jeesus kuoli? Jehovilla on paljon tärkeämpää tehdä itsestään tärkeitä halkomalla pilkkuja ja pisteitä ollakseen uskottavia.
2. Joh. 1:9
Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika.
On aivan sama vaikka Jeesus kuoli kakkosnelosessa, Hänen kuolema ja veri meidät pelastaa, eivät päätoimiset järjestövalehtelijat.
paljo miten Jeesus kuoli,hyvänen aika !!
Sehän on keskeinen kysymys eri uskontojen välillä ja nytkö sillä ei ookaan merkitystä ku asiat alkaa tullee tietoon,hä...
Kristikunta päin naaamaa valehellu vuosisatoja,anti olla
" Kristikunta päin naaamaa valehellu vuosisatoja,anti olla"
Totta. Jessulihan on todellisuudessa keksitty taruolento.
Miten mielestäsi kristikunta on valehdellut
vuosisatoja tämän teloitustavan osalta?
Kristikunta valehdellut..? Mitähän tää nyt tarkoitti?
Jehovantodistajathan ovat 1930-luvulla päättäneet luopua rististä omana symbolinaan siksi, että voisivat jotenkin paremmin erottautua kristityistä. Ei siinä mistään suuremmasta valosta ollut kyse.
hallintoelin lähetystöineen Golgatalla katsomassa kuoliko Jeesus ristillä, paalussa, puussa, puhelintolpassa, kakkosnelosessa vai hirressä?
Sinunlaisesi aviopesty tuijottaa siihen kun setä kertoo salilla Vartiotorni kädessä, kuinka se ja se tietosanakirja vääntää sen ja sen sanan siihen muotoon, että Raamattu on varmasti väärässä. Ja valehtelijalahko on oikeassa.
Kun jehovat tunne totuutta muutenkaan, niin tuollaisia satuja on aivan turhaa tulla tuputtamaan. Näin on.
Vanhan testamentin profeetta Esaias Jesaja luku 53 kertoo oikein ristiin naulitun Messiaan fiilikset etukäteen ennustaa että tapahtuu. Ja tapahtui. Jesajan kirja 53.
Tuli ristillä juutalaisten kirottavaksi ja Jumala löi häntä eikä meitä rakastaa kristittyjä näin paljon . Edelleen Jesaja 53
RISTINSÄ VEREN KAUTTA PELASTAA . KIELTÄJÄT EI MITENKÄÄN HALUA PELASTUA.
Oletko sinäkin satuolento ei me uskota että olet oikeasti olemassa olet keksitty tarina . Huijata.
Jehovat ei tiedä että Israelissa on harmageddon.
Jeesus onkin Jumalan poikana ihan synnitön syytön teidän pahoihin tekoihin.
Paavali oli pakanoiden edustaja oppeineen:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
2.Korinttolaiskirje: 11:14 Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi."
....
Markuksen evankeliumi:
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
Wikipedia kaunistelee totuutta;
#Paavali (noin 3–64, lat. Paulus, kreik. Παύλος, Pávlos) oli Uuden testamentin mukaan varhaiskristillinen teologi ja lähetyssaarnaaja. Häntä pidetään apostolina, vaikka hän ei koskaan tavannut Jeesusta henkilökohtaisesti. Aiemmin hän käytti juutalaista nimeä Saul Tarsolainen (hepr. שאול התרסי, Šaʾul HaTarsi), mutta käännyttyään alkoi käyttää roomalaista nimeään Paulus, joka suomenkielisessä Raamatussa on Paavali.[3] #
Paavali ei ollut kristillinen joten kristittynä laittomuuden Herrojaan palveleva. Tosin hän rukoili eroa sitä raamatun mukaan saamatta.
Googlaa avainsanoilla: risti vai paalu
Löytyy sivu :Jehovan todistajat -järjestön paalu (stauros) vai kristittyjen risti
(www.kotiposti.net/...)
Hyvä tietopaketti, jossa käyty asiaa läpi monilta
eri näkökulmilta.
Paalu ei ole voinut olla, koska paaluun ripustettu
kuolee hapenpuutteeseen nopeasti.
Se käy hyvin ilmi tuon artikkelin mukaisista
tieteellisistä kokeista, sekä keskitysleirin
kokemusperäisestä tiedosta.
Artikkeli paljastaa myös jälleen sen, miten
valikoivaa on Vartiotorniseuran "totuus".
Keskitys olikin työleiri kibbutsi kaivostyöläisten asunnot. Kibbutsille saa ruuan sängyn mutta ei palkkaa.
Ristiinnaulitseminen rangaistusmuotona oli
yleinen teloitustapa roomalaisilla.
Vastaavanlaisia keinoja ovat harjoittaneet mm.
myös egyptiläiset, assyrialaiset, babylonialaiset
ja persialaiset ennen roomalaisia, tosin pienin
eroavaisuuksin - heillä kyseessä oli lähinnä
kehon lävistäminen paalulla.
Roomalaisilla oli kuitenkin todistettavasti
tapana käyttää erilaisia versioita 'rististä'
(ainakin crux simplex, crux decussata, crux
commissa, crux immissa).
Latinan sanan 'crucis' tai 'crux' puuttuminen
raamatusta on varsin helppo selittää.
Kun muistetaan, että
a) latina oli Rooman imperiumin valtakieli
b) UT on kirjoitettu koinee-kreikaksi
c) kreikan kielessä ei edes ole täsmällistä
vastinetta sanalle 'crux'/'crucis',
d) eräissä raamatunkohdissa käytetty kreikan-
kielinen sana 'xylon' on myös pituusmitta
(1,4m) eli vastaa ojennettujen käsivarsien
välistä mittaa varsin tarkasti,
niin on perusteltua olettaa, että raamatun
UT:n eri kreikankieliset sanat on johdettu
latinan sanasta 'crux'/'crucis', eikä
päinvastoin.
Esim:
----------------
Roomalainen viranomainen määrää LATINAKSI
rikollisen teloitustavaksi 'crux'illa. Määräys
annetaan myös kirjallisena LATINAKSI.
Kreikkaa taitava ihminen tallentaa määräyksen
johonkin kertomukseen KREIKAKSI, mutta koska
latinankieliselle sanalle 'crux' ei ole tarkkaa
vastinetta, hän käyttää KREIKANkielisessä
tekstissä sanoja 'stauros' tai 'xylon'.
----------------
Tuskin 1,4m korkeaan pystypaaluun saadaan
normaalipituinen mies naulattua, varsinkin
jos osa paalusta on pakko kaivaa maahan.
Käsivarret lähes ojennettuina saadaan
kämmenien väliseksi etäisyydeksi helposti
about 1,5m - viittaisi mielestäni enemmänkin
poikkipaaluun (latinaksi patibulum) l. jonkin
näköiseen poikkipuuhun.
Kun roomalaiset käytttivät poikkipuuhun
naulaamista, rikollinen ensin ruoskittiin ja
laitettiin sen jälkeen itse kantamaan poikkipuu
(patibulum) teloituspaikalle. Tuo poikkipuu
painoi noin 35-60kg, kun taas pystypuu saattoi
painaa hyvän matkaa yli 130kg.
Pystypuuta ei normaali ihminen ruoskinnan
jälkeen edes siirtele, saati sitten kanna.
VT-seura haluaa esittää vain yhden roomalaisen
teloitusmuodon ja itseasiassa jälleen tavoilleen
uskollisena peittelee muita todistettavissa
olevia ja tässä tapauksessa loogisempia tapoja,
ainakin mikäli väitetään uskottavan raamatun
kertomuksiin tarinasta ja yhdistetään ne tietoon
historiasta ja arkeologiasta.
Toisaalta, tarinassa tämän vapahtajaksi väitetyn
henkilön kuolemisesta, kuolintavan tarkoilla
yksityiskohdilla tuskin tulisi olla merkitystä,
kun tulos tarinan mukaan olisi sama.
että Vartiotorni seuran tunnus on torni-symboli.
Torni-symboli koristaa myös Artemis epäjumalan päässä olevaa kruunua. Kysynkin, että miksi toinen symboli on pakanallinen ja toinen ei?
Lähes kaikilla symboleilla, viikonpäivillä tms. on "pakanallinen " alkuperä. Esim. torstai on kirjaimellisesti Tor-jumalan päivä. Tasapuolisuuden vuoksi jehovat voisivat muuttaa kaikki viikonpäivien nimet, silla skandinaavisissa kilelissä niillä on kaikilla pakanajumaliin viittava alkumuota esim. ´fretag´ joka oli Freya-jumalatteren päivä. Minusta on aika huvittavaa ettei VT-seura ole hoksannut tätä "torni"-juttua.
..Raamatun kirjoitusten kannalta, niin Ut;ssa siteerataan Mooseksen kirjoissa esitettyä tapausta,Kristuksen kohtalosta, jossa käärmeitä tuli leiriin, ja siitä tuli suuri huuto; Hietakyy ei ole mikään suomalainen kyy, Herra antoi neuvon Moosekselle valaa pronssista käärmeenkuva, ja nostaa se leirin keskelle tangon päähän.
Jos joku katsoi siihen , jäi henkiin. Kun kyseessä oli pysty tanko , tai paalu, ennakkotapaus yhdessä Esran kirjassa kerrotun persian kuninkaan ARtahsastan Käskykirjeen kanssa, ( Jossa puhutaan _Hirrestä, johon naulataan ,-),- on luonut käsityksen pylvääseen, (-Puuhun ,) naulaamisesta.
Roomalaiset naulasivat kyllä ihan mihin sattui, esim; oliivipuiden runkoihin,se oli orjille varattu rangaistusmuoto.
>>>painaa hyvän matkaa yli 130kg.
se, mita historian perusteella tiedetaan?
Jos Rooman historian tutkimus on kanssasi
eri mielta roomalaisten tavoista, niin siita
vaan tuomaan uusia todisteita esille.
Sun ja mun mielipiteilla kuuden tuuman polleista
ei ole merkitysta, kun kerran niita ei roomalaisten
toimesta kyseiseen hommaan kaytetty.
Septuagintassa kaytetaan kreikkalaista sanaa
"xylon" tassa mainitsemassasi Esran kirjan kohdassa.
Kuten jo aiemmin kerroin, "xylon" on myos kreikkalainen pituusmitta, n. 1,4m eli kohta
ei todellakaan viittaa pystypuuhun. Vaikka
suomeksi puhuttaisiin hirresta, niin se ei tarkoita yksiselitteisesti pystypuuta -
esimerkkina nyt vaikka taloissa esiintyvat
poikkihirret.
Roomalaiset eivat naulailleet pelkastaan orjia,
eli tarkennentaanpa niita tietoja.
BABYLON ON WIKIPEDIA MESOPOTANIA Arabiassa ja juutalaiset jahvejehova heitti sinne kun ne pilkkasi YHWH tai piti noitajuttuja.
Artemis oli Kreikassa maksullinen Jumala keksitty rahan keruun takia eikä liity mitenkään Jeesukseen ja siihen uskovia kääntyi kristityiksi myöhemmin Italian kreikan alueella. Myös noitia kääntyi pois noituudesta juutalaisia Kreetalla. Parannuksen teko on että lopettaa pahan tekemisen. Eri kieliset viikon päivät kääntyy eri kielille eri tavalla esimerkiksi dag on ruotsiksi päivä ja Day englanniksi meillä d kirjain on usein t.
Koittakaa tajuta kaikki oli Italian vallan alaisia siihen aikaan myös juutalaiset. Juutalaiset kääntyi takaisin Egyptiin siinailta suurin osa osa kuoli sinne osa teki kultajumalan tilanteista kullasta osa pilkkasi ja kuoli.Ismail on orjan poika eikä sitä ole hirtetty.Nebon vuoren laki rikottu heti siinä älä varasta älä väärennös älä huoraa ...Mooses. Varastettu tavara on sulle kirous Mooses laki. Käärme oli vasta myrkky käärmeen puremiin ja se oli kyllä ristillä sekin.Egyotissä oli myös ristejä erilaisia eri uskonto ryhmillä. Onhan hakaristi budhan käytössä edelleen sekin on Egyptistä.
Kyllä siellä juutalaiset ristille naulitsi ryöväreitään.
Jesajan kirja 53 ristillä.
Kyllä, mutta Jeesus laitettiin Paaluun!
Kysyn miksi raamatussa sanotaan sen kirjoituksen olleen pään yläpuolella? Jos paalusta on kyse niin logiikka sanoo käsien yläpuolella.
Näin on.
Ei kai kukaan kiistä kuolemanrangaistusta ?
Ja roomalaisilla raaka sellainen oli risti.
Esim. orjakapinallinen Spartacus joukkoineen ristiinnaulittiin Capuan - Rooman tien varteen. Olivat ristillä kunnes sää hävitti.
Siitä on sekaannus, kun teloituspaikalla oli valmiiksi paalu, ja kukin tuomittu toi paikalle poikkipuun, joka reiästään pujotettiin pystypaaluun.
Tuomitun käsivarret riippuivat ensin poikkipuun takapuolelle, mistä kyynärpäästä taivutettiin kämmen poikkipuulle, jolloin kämmenselän kautta lyötiin naula.
Näin toteutui erityisesti peloitustarkoitus, ei päässyt riippumalla kuolemaan tukehtumiskuolemaa, vaan poikkipuu tuki, kunnes henki lähti muuten.
Tel Avivin yliopiston kokoelmissa on tosiaan ristiinnaulitun kämmenluu, naula lyötynä kämmenselän puolelta.
Se on esitelty jossain tv -ohjelmassakin jonkin pääsiäisen aikaan.
Vartiotorni ei välitä historiasta, vaan heille tärkeintä on erottua valtakirkoista.
Ristillä Jeesuksen yläpuolelle lyötiin hänen ristiin naulitsemisen syy. Juutalaisten kuningas. Siksi hänet kateudesta NAULITTIIN ryövärien joukkoon. Pitää muistaa että myös kuningas Saul vainosi kuningas Davidia....molemmat juutalaisia Samoin näin.
RISTI ON JUUTALAISTEN RYÖVÄREILLE TEKEMÄ TAPA TELOITTAA HEIDÄT JUMALAUTA PEITE ESTÄÄ ELÄMÄSTÄ TOTUUDESSA. ✡️✡️✡️✡️🤡
JEESUS RISTIIN NAULITTIIN JUUTALAISEEN TAPAAN SIIONIN VUORELLA ja miljoona ryöväriä vielä.
Taannoin ulkolaisella kanavalla oli kiinnostava dokuentti aihepiiristä ja siinä tultiin ajatukseen, että on hyvin mahdollista ettei kertomuksen Jeesus edes kuollut paalulla / ristillä, vaan vietiin pois koomassa josta myöhemmin toipui.
Teorian tueksi analysoitiin kertomuksen kulku, sekä lääketieteellisiä faktoja, jotka hengissä säilymisen olisivat mahdollistaneet / selittäneet.
Tuossa lisää aiheesta Surviving Crucifixion:
"Jesus Christ did not Die on the Cross – A Cardiologist’s Perspective"
- https://www.reviewofreligions.org/11445/jesus-christ-did-not-die-on-the-cross-a-cardiologists-perspective-2/
Kiellätte Jeesuksen ....Jeesus kuoli ristillä teidän syntien tähden. Synti on sama kuin pahat teot.
Niin on Jumala rakastanut meitä että antoi poikansa.
Turunen on kirjoittanut kappaleen tuosta.
Vartiotorniseura on käyttänyt todisteenaaan ristiä vastaan kirjaa, joka itse asiassa esittää todisteet siitä että Jeesus naulattiin ristille.
Lahkon käyttämä kirja on hyvin vanha ja erittäin harvinainen, mutta siinä on piirros myös paaluun naulatusta. Ja piirrokset ovat tärkeitä lahkolle, jonka paratiisikuvissa leijonakin hymyilee, vaikka siltä puuttuu suuta hymyyn vetävä lihas.
Kun Jehovalahko perustettiin, niin kaikki raamatuntutkijat eivät suostuneet oppimuutoksiin, jäivät itsenäisiksi omaksi uskonnokseen, kuten ovat vieläkin.
Heillä oli nimi, ja siitä aiheutui nimenmuutos jehovalaisiin, ja nimirumba, jossa ei muisteta että Jeesus käytti nimeä taivaan Isä ja että Raamattu kieltää Jumalan nimen turhaan lausumisen.
Mutta raamatuntutkijoilla oli myös rintamerkissään risti, ja se on ollut riittävä syy ottaa tärkeäksi opiksi sota ristiä vastaan.
Semmoisia erilaisia piirteitä löytyy lahkosta, joka päätti 1930 -luvulla että taivas on täysi, mutta että heillä on tarjota paratiisi.
KATSOKAAS KUN PARATIISI MENETTIIN SYNTIIN LANKEEMUKSESSA EIKÄ SIELLÄ RAISKAILLA. RISTI PELASTAA SUN SIELUN KUN LUOVUT VÄÄRENTÄMISESTÄ KÄÄNNYT POIS PAHASTA ✝️✝️✝️
Raamatussa (KJB) mainitaan sana 'crucified' 37 kertaa. Se sana sisältää merkityksen rististä.
Jehovalaiset eivät ole kristittyjä. Kun Jeesus pian tulee ja tempaa uudestisyntyneet kristityt taivaaseen seitsemäksi vuodeksi, antikristuksen ajan alta pois, jehovalaisista pääsevät mukaan vain ne, jotka ovat tulleet uskoon. Todennäköisesti he sitten ovat jättäneet pakanalahkon. Sama muidenkin pakanauskonbtojen ja lahkojen kanssa. Kukaan ei pelastu jonkun kirkon jäsenyydellä, ei vaikka kaikki muut sen jäsenet olisivat uskovia kristittyjä. Vain oma usko Jeesuksen veren sovitustyöhön ristillä, ja tuon valtavan rakkauden lahdjan vastaanottaminen omalle kohdalleen pelastaa ihmisen. Kukaan ei pelastu omilla töillään, mutta jokainen meistä pelastuu, teoistamme huolimatta, uskon kautta Jeesukseen, Jumalan armosta.
Luukas 8:48 Uskosi on sinut pelastanut, mene rauhaan
"Raamatussa (KJB) mainitaan sana 'crucified' 37 kertaa. "
HOOHOHOH! Oletko vähän yksinkertainen. raamattua ei kirjoitettu englanniksi ( 'crucified' ). Kunikas Jaakon (James) pipilia on keksityn satukirjan sovittua kopion kopion kopion kopiointia. Yhtä vakuuttava 0- luokan todiste löytyy vaikka maitopurkin kyljestä.
Muuten, montako kertaa kjb mainitaan Peräilma. Muistelen, että 1914 kertaa.
Joh. 3:15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
Höpöä.
Päin vastoin, Jessulia seuraamalla on vaarassa pilata ajallisenkin elämänsä.
Hei sitä Raamattua, LAISKIMUS!
Hei Urpo, lukemaan Raamattua, LAISKIMUS!
Jeesus laitettiin paaluun, ei ristille!
Se sanotaan Raamatussa!
Joh. 19:6 Kun siis ylipapit ja palvelijat näkivät hänet, huusivat he sanoen: "Ristiinnaulitse, ristiinnaulitse!"
19:15 Niin he huusivat: "Vie pois, vie pois, ristiinnaulitse hänet!"
19:16 Silloin hän luovutti hänet heille ja antoi ristiinnaulittavaksi.
19:17 Ja kantaen itse omaa ristiänsä hän meni ulos niin sanotulle Pääkallonpaikalle, jota kutsutaan hebreankielellä Golgataksi.
19:18 Siellä he hänet ristiinnaulitsivat
19:19 Ja Pilatus kirjoitti myös päällekirjoituksen ja kiinnitti sen ristiin; ja se oli näin kirjoitettu: "Jeesus Nasaretilainen, juutalaisten kuningas."
19:20 Tämän päällekirjoituksen lukivat monet juutalaiset, sillä paikka, jossa Jeesus ristiinnaulittiin, oli lähellä kaupunkia; ja se oli kirjoitettu hebreaksi, latinaksi ja kreikaksi.
19:25 Mutta Jeesuksen ristin ääressä seisoivat hänen äitinsä ja hänen äitinsä sisar ja Maria,
Joh. 19:32 Niin sotamiehet tulivat ja rikkoivat sääriluut ensin toiselta ja sitten toiselta hänen kanssaan ristiinnaulitulta.
Turunen on kirjoittanut lahkon ristisodasta
Vartiotorniseura on käyttänyt todisteenaaan ristiä vastaan kirjaa, joka itse asiassa esittää todisteet siitä että Jeesus naulattiin ristille.
Lahkon käyttämä kirja on hyvin vanha ja erittäin harvinainen, mutta siinä on piirros myös paaluun naulatusta. Ja piirrokset ovat tärkeitä lahkolle, jonka paratiisikuvissa leijonakin hymyilee, vaikka siltä puuttuu suuta hymyyn vetävä lihas.
Kun Jehovalahko perustettiin, niin kaikki raamatuntutkijat eivät suostuneet oppimuutoksiin, jäivät itsenäisiksi omaksi uskonnokseen, kuten ovat vieläkin.
Heillä oli nimi, ja siitä aiheutui nimenmuutos jehovalaisiin, ja nimirumba, jossa ei muisteta että Jeesus käytti nimeä taivaan Isä ja että Raamattu kieltää Jumalan nimen turhaan lausumisen.
Mutta raamatuntutkijoilla oli myös rintamerkissään risti, ja se on ollut riittävä syy ottaa tärkeäksi opiksi sota ristiä vastaan.
Semmoisia erilaisia piirteitä löytyy lahkosta, joka päätti 1930 -luvulla että taivas on täysi, mutta että heillä on tarjota paratiisi.
Ristiinnaulitseminen oli nimenomaan roomalaisten käyttämä rangaistusmuoto ja varattu mm. poliittisesti vaarallisille henkilöille. Roomalaiset sen sijaan eivät olleet kovin innokkaita puuttumaan juutalaisten sisäisiin uskonnollisiin kiistoihin, joten Raamatun kertomus siitä, että nimenomaan ylipapit olisivat juonineet Jeesuksen roomalaisten tapettavaksi, ei ole sellaisenaan kovin uskottava, vaan vaikuttaa jälkeenpäin sepitetyltä. Roomalaiset saattoivat toki tappaa Jeesuksen poliittisesti vaarallisena, mutta tuskin ylipappien mieliksi.
Raamattu on kristitylle Jumalan Sana, ristiinnaulitsemisineenkin.
Ole hiljaa!!!
Jeesus laitettiin PAALUUN!!!
Kristittyjen keskuudessakin on eri käsityksiä siitä, missä mielessä Raamattu on Jumalan sana. Eivät kaikki ota sitä virheettömänä ja taivaasta tipahtaneena.
Siinä ristiin naulitussa.
Golgatalla tosiaan ristiin NAULITTIIN Jumalan synnitön poika.
Koita pysyä totuudessa juutalaiset fariseukset RABBIT. Lopulta yksi kääntyi uskomaan messias oli tullut.
RISTI ON HULLUTUS VAIN KADOTUKSEEN MENIJÖILLE....
Evankeliumit eivät kuvaile itse ristiinnaulitsemista, sillä toimenpide oli sen ajan lukijoille muutenkin tuttu. Ristiinnaulitsemisen tapa vaihteli: joskus käytettiin pelkkää paalua ja joskus X-kirjaimen muotoista teloituspuuta. Kun käytettiin poikkipuuta, kuten ilmeisesti Jeesuksen kohdalla, se saatettiin kiinnittää tavallisen ristinmuodon lisäksi myös pystypuun päälle T:n muotoseksi ristiksi. Ristiinnaulittavan kädet sidottiin tai naulattiin poikkipuuhun, joka nostettiin pystypuun varaan. Naulat lyötiin ranteiden tai käsivarsien läpi. Evankeliumeissa ei kerrota tarkkaan sitä, naulattiinko myös Jeesuksen jalat kiinni ristiin.
Väärin!!!
UT osoittaa selvästi, että Jeesus laitettiin PAALUUN!
Tel Avivin yliopiston kokoelmissa on myös ristiinnaulitun jalkaluu ruosteisine nauloineen.
Kuten kämmenluut selkämyspuolelta lyötyine nauloineen (käsivarsi nostettiin poikkipuun taakse, taivutettiin kyynärpäästä ylös kämmen poikkipuuta vasten, jolloin rangaistu ei tukehtunut, vaan oli pelottavampi esimerkki nähtynä kitumassa)
Heti vuoti siitä vettä ja verta. Kyljen haavasta.
Ristiin NAULITTIIN. Ristiin. Kantoi itse ristiään. Simon auttoi kantamisessa. Ruoskittiin. YouTube Jeesus passion of christ.
Juuri katsoin YouTubesta Expedition Bible-käyttäjätilin kanavalta videon, jossa esiteltiin maanlainen luola, jossa alkuseurakunta on kokoontunut vainoilta piilossa. Luolan seinään oli raapusteltu ristin kuva. Risti on siis oikea, ei paalu.
Joidenkin tutkijoitten mukaan roomalaisten teloitustapa olisi ollut sellainen, että elävään, maasta kasvavaan puuhun olisi naulattu poikkipuu. Tästä siis tulee tuo ristin muoto. ✝
Siistit elokuvissa ja seurakunnissa nähtävät ristit ovat lähinnä ihmisten variaatioita. Siitä huolimatta risti kuitenkin on se oikea muoto.
Ristin kuvia on tosiaankin siellä Rooman katakombeissa, alkuseurakuntalaisten kokoontumistiloissa.
Ristipiirroksia löytää jo Wikipediasta hakusana Rooman katakombit
(hakusanoilla callisto katakombit voi myös yrittää)
Alat olla lähellä. Ristissä ja pää jaettuna paalulla kahtia se on menny. Loppu kirjotettu ennen alkua. Varokaa mihin uskotte. Voi olla liian hyvä ollakseen totta.
Maailmaa hän koittaa sovittaa itselleen ja vasemmalle puolelle jonkun pitäs mennä, jotta se onnistus. Muuten hän on vain itse siellä oikealla puolella.
Ja kukaan joka ei mene ruudun taakse elossa ei voi vastaan sitä ottaa vastaan. Ei sitä sotaa taivaassa vahingossa alotettu. Tavoitteena siinä oli tasapeli, jotta saatas se aika ongelma ja kuolemattomuus isän luokse takas. Jeesuksen ruumis on uusi adam sen jälkee kun hän kuoli, mutta ei se sitä ennen ollut sillä tavalla tarkoitettu
>> Kertokaapas mulle totuus. Haluan tietää!! <<
Huomio kuuluisi olla siinä, mitä Jeesus teki sillä kuolemallaan. Sehän se on se pääasia, että hänen verenvuodatuksensa tuotti sovinnon. Ja että sen lisäksi saamme myös ylösnousemustoivon.
Oletko sinä uudessa liitossa?
risti vai paalu- kummasta kysyjän sielu saa rauhan? Valitse se! Ja se valinta on Jeesus, - iankaikkinen Rauhan Ruhtinas.
Jehovan todistajien valinta on Elin.
Eikös Jeesus ristiinnaulittu teloituspaikalla jota yleensä käytettiin, kuten ryövärit Jeesuksen kanssa. Alkuperä teloitustavalle on eri asia.
Eikös Raamatussa ole erikoitapauksena Pietari, pää alaspäin ristiinnaulittuna ?
2 Kor. 5:19 Jumala oli Kristuksessa ja sovitti itsensä maailman kanssa
Olitko paikalla? Lähetä kuva.
Kysymys kuuluu, että mitä väliä.
Meikä nosti sen veren ylös ja tapoin sen. Hän on ristissä ja pystypaalussa virtuaalitodellisuuden todellisuuden välillä. Vaarokaa oikeesti mihin uskotte. Osa voi olla liian hyvää ollakseen totta.
Pietari oli ylösalaisin ristillä omasta pyynnöstään sen tapaisin perustein, ettei häntä vaan verrattaisi Jeesukseen.
Turusen kirjassa on niin informatiivinen kuvaus lahkon ristisodankäynnistä ja tosiasioista, että joku on netissä kirjoittanut sen olleen alkusysäys hänen lähtemiselleen lahkosta.
Pitäisikin käydä kirjastossa ottamassa valokopio ja toimittaa vaikka todistajan postiluukkuun.
Lue Raamattua, äläkä keskity Turusen höpinöihin!
Se ainoastaan ratkaisee!
Raamatussa kerrotaan, että paaluun!
Siinä ei ole jossittelun mahdollisuutta, paaluun, sanoo Raamattu
Mitä tota jahkaa, paaluun tietenkin, koska näin todetaan Raamatussa kahteen kertaan
Luukas kertoo, paaluun!
Arkeologisia todisteita löytyy!
Paaluun, pitääkö vääntää rautalagasta?
Olennaista lahkojäsenyyttä harkitsevalle on, että vartiotorni on perustellut paalua sellaisella kirjalla, joka itse asiassa esittää todisteet siitä, että Jeesus naulattiin ristille.
Kirja on vanha, lienee portugalinkielinenkin. Ja harvinainen. (on kuitenkin H:gin yliopiston kirjastossa)
Tästä Turusen kirjassa on selvitys, muun ohessa.
Siitä on ex-jt netissä kertonut, tuo tieto sai hänen silmänsä raottumaan, tutkimaan lisää, ja jättämään lahkon.
Aivan paaluun, miksi lahkot palvoo ja puhuu rististä????
Luukas kertoo että paaluun!
ristiinnaulitseminen tapahtui siten, että Golgatalla oli pysyviä paaluja, joihin tuomitut kantoivat tullessaan poikkipuun, ristiksi. Poikkipuussa oli reikä, josta se pujotettiin paalun ohuempään kärkiosaan.
Vartiotorni on sotinut ristiä vastaan viitaten kirjaan, joka itse asiassa esittelee todisteet ristin puolesta, Jeesuksen kohdalla.
Luin Turusesta
Väärin.
Paalun yläosaan laitettiin nimikyltti, kuka oli laitettuun paaluun.
Siitä virheellinen käsitys rististä!
Ristiinaulimista oli aiemmin, mutta Jeesus laitettiin Paaluun!
Jeesus ei olisi voinut kantaa pystypaalua, joten kyseessä täytyi olla poikkipuu. Kokeilepa itse kantaa pitkää tukkia.
Raamatunkirjoittaja oli paikan päällä ja kertoivat siitä!
Eikö Jeesus tuomionsa saaneena ITSE raahannut ristinsä tai sen osan paalusta johon Hänet tapettiin?
Anonyymi 2023-09-06 12:23:41
"Paalun yläosaan laitettiin nimikyltti, kuka oli laitettuun paaluun.
Siitä virheellinen käsitys rististä! "
-Jeesuksen pään päällä oli INRI -kyltti
Ja paalussa olisi tullut vain yhden naulan reiät käsiin.
Mutta:
Joh. 20:24 Mutta Tuomas, jota sanottiin Didymukseksi, yksi niistä kahdestatoista, ei ollut heidän kanssansa, kun Jeesus tuli.
20:25 Niin muut opetuslapset sanoivat hänelle: "Me näimme Herran". Mutta hän sanoi heille: "Ellen näe hänen käsissään naulojen jälkiä ja pistä sormeani naulojen sijoihin
-Elikkä Jeesuksella piti olla ristille naulitun naulojen reiät ...
20:26 Niin Jeesus tuli, ovien ollessa lukittuina, ja seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!"
20:27 Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen".
20:28 Tuomas vastasi ja sanoi hänelle: "Minun Herrani ja minun Jumalani!"
Siis risti.
Jeesus muuten otti vastaan Tuomaan uskontunnustuksen:
Joh. 20:29 Jeesus sanoi hänelle: "Sentähden, että minut näit, sinä uskot.
-Elikkä Jeesus oli Jumala.
Kristinoppi on tällaista, näin yksinkertaista se on. Katsotaan Raamatusta. Ja uskotaan.
Kun katsoo vartiotornista, ja uskoo, ei ole kristitty.
Tel Avivin yliopiston kokoelmissa ristiinnaulitun kämmenluut, joissa on ruosteinen naula.
Naula lyöty kämmenselän puolelta.
Eli ristiinnaulitun käsivarret tiputettiin poikkipuun takapuolelle, taivutettiin kyynärpäästä ylöspäin kämmen vasten poikkipuuta ja naulattiin selkäpuolelta kiinni.
Tuolloin rangaistu oli käsivarsiensa varassa poikkipuulla hengissä pitempään, varoituksena näkijöille.
Jos olisi riippunut käsivarsistaan, olisi kuollut piankin, tukehtumiseen.
Roomalaiset olivat kokeneita ristiinnaulitsemisessa. Spartacuksen orjakapinan jälkeen väitettiin 5000 kiinni saadun joutuneen ristiinnaulituksi. Siinä kun viikon kitui, oli pelotteena muille. Jos homma piti hoitaa nopeasti, jaloista jänteet poikki niin uhri menehtyi pikaisemmin.
Anonyymi 2023-08-21 16:34:26
Olennaista lahkojäsenyyttä harkitsevalle on, että vartiotorni on perustellut paalua sellaisella kirjalla, joka itse asiassa esittää todisteet siitä, että Jeesus naulattiin ristille.
Tottakai paalu, Luukas kertoo
Luukas ?
Se on Turusen kirjassa, jossa on lähdeviitteet kattavasti. Kirja on hyvin vanha, mutta Suomessakin on ainakin yksi kappale, H:gin yliopiston kirjastossa. Se esittää todisteet rististä Jeesuksen kuolinpaikkana. vartiotornia on ilmeisesti viehättänyt kirjass oleva piirros paalulla olevasta miehestä, todistaahan vartiotorni itsekin piirroksellisesti.
Sen paratiisissa jellonatkin hymyilevät. Ja kaunotar ojentaa sinulle hedelmätarjottimen. jo senkin takia ...
risti on taiteilijoiden näkemys...sana crux ei tarkoita ristiä vaan pystysuoraa paalua joten se että alkutekstin crux on käännetty ristiksi on virhe.jeesus kuoli paalussa...tosin tappoväline se vaan on ja miksi kunnioittaa esinettä.jos joku rakas läheisesi hirtettäisi niin pitäisitkö köyttä pyhänä tai peräti kaulassa.esineen palvonta otti tässäkin ohjat ja turmeli kristinuskon.alkuseurakunnissa ei tunnettu ristin tai muidenkaan symbolien palvontaa eivätkä apostolit rukoilleet jeesusta.jeesus ei ole kehoittanut rukoilemaan itseään tai palvomaan tappovälinettään vaan neuvoi että VAIN isä ansaitsee ylistyksen ja kunnian.
Luukas kertoo evankeluimissaan että Paaluun!!!!
Raamattu sanoo paalu.
Risti ja paalu on 2 eri asiaa!
Puu vaatii poikkipuun muuttuakseen ristiksi!
Jep!
Sanopa, kun paaluun lisätään poikkipuu, miksi se ei sitten enää ehdottomasti olisikaan paalu?
Paalu on paalu ilman mitään lisä puita
Lisäksi Jeesusta ei ristiinnaulittu!
Ihmistekoisesti on kuvattu, että olisi ristiinnaulittu poikkipuuhun!
Lue Raamatusta painos 1938. 1Korinttolaiskirje luku 1 jae 18."Sana rististä on hullutus niille jotka kadotukseen joutuvat,mutta meille jotka pelastumme se on Jumalan voima"Toivottavasti pistää miettimään.
Totuus on kumminkin, että PAALUUN, ilman mitään poikkipuita, ainoastaan oli nimilauta pään yläpuolella!
Luukas oli lääkäri, hän jos kukaan oli tarkka sanomisissaan!!!!
Jehovan todistajat,täysin pahaa,täysin pahaa !
Mitä siolle kertomaan,kun ovat lahkolaisia amerikkalaisia.
Soopaa!
Jt-järjestö haluaa paalua (eli rahaa)...!!
Jt:t eivät saa tutkia oman järjestönsä ja oppinsa taustaa ja historiaa. Keskusteluissa he eivät kuuntele toista osapuolta...
Tuollainen uskonto on täyttä huijausta ja manipulointia. Opillisia muutoksia Jt:ssa on paljon.
Älkää menkö mukaan Jt-uskontoon...!
Filipp. 3:18 Sillä monet, joista usein olen sen teille sanonut ja nyt aivan itkien sanon, vaeltavat Kristuksen ristin vihollisina; 3:19 heidän loppunsa on kadotus
Tervetuloa pelastavaan kristillisyyteen J T seuraan?