On monia yhtä päteviä syitä harjoitella jotakin
taistelutaitoa, esim. itsepuolustus, henkinen
ja/tai fyysinen kasvu, kuntoilu, halu kilpailla
ja itseluottamuksen kasvattaminen. Eri taistelu-
taidot korostavat eri asioita, jotkut tavoit-
televat enemmän tai vähemmän henkistä kasvua,
jotkut lajit ovat puhdasta kilpaurheilua. Koska
"parempi" riippuu siitä mitä kukin yksilö etsii,
on oikeampaa kysyä: "Onko oma lajini minulle
parempi kuin joku muu laji?". Tähän voi jokainen
vastata vain ottamalla selvää asioista sekä
kokeilemalla. Yleispätevää vastausta ei ole.
KUKA VOITTAA? MIKÄ LAJI ON PARAS? JUDO, KARATE,
TAEKWONDO, NYRKKEILY, KRAV MAGA, AIKIDO, PAINI
VAI JOKU MUU?????
Kumpi kiipeä paremmin vai orava? Voitaisiin myös
kysyä voittaako hyppääjä, uimari, juoksija vai
luistelija, tai onko tenniksen pelaaja parempi
kuin sulkapallon pelaaja? Onko 400 metrin juoksija
parempi kuin 800 tai 3000 metrin juoksija? Vai
olisiko maratoonari tai 1500 metrin aitajuoksija
paras? Kaikki ovat juoksijoita lajivalinnastaan
riippumatta. Samoin eri kamppailulajien harrasta-
jat ovat lajista riippumatta yhtä heimoa. On siis
kysymys eri lajeista, joiden harrastajien parem-
muutta on mahdotonta yleispätevästi verrata
toisiinsa.
(Teksti kopioitu osittain nfta:n sivuilta)
Tätä mieltä minäkin olen!
taistelutaitoa, esim. itsepuolustus, henkinen
ja/tai fyysinen kasvu, kuntoilu, halu kilpailla
ja itseluottamuksen kasvattaminen. Eri taistelu-
taidot korostavat eri asioita, jotkut tavoit-
televat enemmän tai vähemmän henkistä kasvua,
jotkut lajit ovat puhdasta kilpaurheilua. Koska
"parempi" riippuu siitä mitä kukin yksilö etsii,
on oikeampaa kysyä: "Onko oma lajini minulle
parempi kuin joku muu laji?". Tähän voi jokainen
vastata vain ottamalla selvää asioista sekä
kokeilemalla. Yleispätevää vastausta ei ole.
KUKA VOITTAA? MIKÄ LAJI ON PARAS? JUDO, KARATE,
TAEKWONDO, NYRKKEILY, KRAV MAGA, AIKIDO, PAINI
VAI JOKU MUU?????
Kumpi kiipeä paremmin vai orava? Voitaisiin myös
kysyä voittaako hyppääjä, uimari, juoksija vai
luistelija, tai onko tenniksen pelaaja parempi
kuin sulkapallon pelaaja? Onko 400 metrin juoksija
parempi kuin 800 tai 3000 metrin juoksija? Vai
olisiko maratoonari tai 1500 metrin aitajuoksija
paras? Kaikki ovat juoksijoita lajivalinnastaan
riippumatta. Samoin eri kamppailulajien harrasta-
jat ovat lajista riippumatta yhtä heimoa. On siis
kysymys eri lajeista, joiden harrastajien parem-
muutta on mahdotonta yleispätevästi verrata
toisiinsa.
(Teksti kopioitu osittain nfta:n sivuilta)
Tätä mieltä minäkin olen!
Vastaukset 33
Vanhimmat
niihän se suurinpiirtein mennee... jepjep
Haukkukaa tyhmäksi, mutta eikö lajin teho ole aivan kiinni siitä, miten sitä treenaa?
Kotvan kesti että sain itseäni pidätellä, mutta harrastatko todellakin GAESHIDOA, suomen Ninjutsua????
MUHAHAHAHAHAHAHAhahahahahahahaaaaaa!
Harrastan.
Kerrotko mikä asiassa on niin lystikästä?
Ja "Suomen ninjutsu" on kyllä vähän tyhmä nimitys.
Gaeshido suomalaisen judon värivyön kehittämä aito Japanilainen kamppailutaito mihin kuuluu: Järjestyksenvalvonta toiminta, laskeutuminen, ensiapukoulutus(todella tärkeä), salataidot, jne...
Moro!
Gaeshido on käsittääkseni enemmän kokonaisuus kuin "laji". Itse kävin peruskurssia kunnes muutin loimaalle, kokemus jäi vähäiseksi.
Gaeshidon tärkein pointti on tilannekohtaiset ratkaisut, toki myös selviytymis- ja suojelutaidot (mm. EA-kurssit) ovat erittäin tärkeitä asioita. Järjestyksenvalvonta on Gaeshidon ammattipuoli, ei pakollinen asia.
Salataidot... kutsuisin tuota puolta lukemani perusteella enemmänkin partiotaidoiksi.
Ja Gaeshido ei ole ninjutsua, Äijälän kirjoittama historiikki on täyttä skeidaa. SGL voisi kertoa rehellisesti, että Gaeshido on yhdistelmä eri ip-taitoja, budo-lajeja ja muita osa-alueita, minkään vanhan shinobi-jutsun kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Ts. Äijälän kirjoittamalla historiikilla on vain viihteellistä arvoa. Sisällältään Gaeshido on asiallinen ja toimiva monipuolinen selviytymismenetelmä.
siis...
Kaikki lajit ovat yhtä hyviä?
Onko tänä aamuna 15 minuutissa kehittelemäni SitKunJooDo yhtä tehokkaasti itspuolustustaitoa opettava tyyli, kuin esim. Hokutoryu?
Onko täysin mahdotonta että jos tuhat eri ihmistä kehittelevät systeemin joka sisältää tekniikat, taktiikat, strategiat ja treenisysteemin, tavoitteenaan kehittää harrastajan itsepuolustusvalmiuksia, että kukaan heistä onnistuisi tehtävässään paremmin kuin toinen? Vai oletko sitä mieltä että heidän kaikkien lopputulos on aivan varmasti tismalleen yhtä toimiva ja tehokas?
Oletko aivan varma että juuri näin kehitetty laji on varmasti aina yhtä hyvä kuin toinen vastaava joka on kehitetty 400 vuotta sitten ja jota on kokeiltu sadalla eri taistelukentällä ja muokattu niistä kokemuksista saatujen ideoiden mukaan entistä tehokkaammaksi?
Kuka voittaa 400m juoksun, laskuvarjohyppääjä, uimari, 100m juoksija vai 400m juoksija? Kaikki kyllä varmaan pääsevät _joskus_ maaliin, mutta tehokkuus voi vaihdella.
Se riippuu siitä miten tehokkaasti sä treenaisit
sitä Judoo tai Hokutoryuta. Näyttäs vähän siltä
että sun aivokapasiteettis ei riitä ton tekstin
ymmärtämiseen, ei millään pahalla. Pystytkö itekkään
kertomaan YLEISPÄTEVÄÄ SYYTÄ siitä että mikä laji
on paras??? Niin ET!
Näistä paremmuuksista ei voi tietenkään absoluuttista totuutta sanoa, mutta se on varmaa ettei kaikki lajit ole yhtä hyviä. Jos otettaisiin esimerkiksi kymmenen eri lajin harrastajista jokaisesta 100 yhtä pitkän aikaa harjoitellutta ihmistä ja laitettaisiin ne vaikka tappelemaan keskenään, mikäköhän olisi tulos? Olen aika varma, että kaikki lajit eivät olisi pärjänneet yhtä hyvin. Kun laskettaisiin keskiarvo niin se kertoisi mielestäni hyvin lajien paremmuudesta. Tämä ei tietenkään päde yksilökohtaisesti. Esimerkki: jos pistettäisiin kahden eri lajin HUIPUT muksimaan toisiaan lopputulokseen vaikuttaisi ottelijoiden fysiikka vähintään yhtäpaljon kuin lajivalinta.
Hiukan osviittaa voi katsoa esim priden/ufc:n ottelijakaarteista. Moni parhaista on hyviä pystyottelijoita, (tosin lähes kaikki heistä thaikkuja, eikä taida olla yhtään TKD tai Kungfu miestä) mutta suurimmalla osalla ottelijoista on painitausta.
Johtopäätös: Jos olet hyvä pystyottelija niin pärjäät. Jos et ole niin olet kusessa painijan kanssa.
Ei tietenkään voi sanoa, että mikä on absoluuttisesti paras laji, mutta voi sanoa, mikä on tiettyyn tarkoitukseen paras laji saatavilla olevista vaihtoehdoista. Esimerkiksi jos paikkakunnalla opetetaan aikidoa, taijia ja krav magaa ja henkilö haluaa oppia nopeasti puolustamaan itseään, on hänelle paras laji krav maga.
se on.
Tenniksen pelaaja ja sulkapallon pelaaja eivät voi pelata keskenään siten, että toinen pelaa tennistä ja toinen sulkapalloa. Karateka ja judoka taas voivat tapella keskenään, otella keskenään säännöillä, jotka eivät ole kummankaan lajin omat tai he voivat puolustaa itseään pahista vastaan ja tuloksia voidaan vertailla. Ja koko ajan he voivat käyttää oman lajinsa tekniikoita.
Siksi vertaus on kelvoton.
>Karateka ja judoka taas voivat tapella keskenään, otella keskenään säännöillä, jotka eivät ole kummankaan lajin omat
Niin. Voivathan Tennis ja Sulkispelaajakin verrata toisiaan Pingiksessä.
Itse olen joskus kirjoittanut siitä, miten vaikeata lajien vertaaminen on Uimari/Juoksia.
Parempi krooli vai selkäuinti jos istuu keskellä Atlantia uppoavassa veneessä ?
Jos porukka nyt vaan uskois, että nää on ihan ekaks urheilu/kilpailu/kuntoilulajeja. Ja vasta sitten IP-lajeja.
Ei noin. Pingiksessä ei voi käyttää tenniksen tai sulkapallon tekniikoita. Tappelussa, itsepuolustuksessa tai vapaasääntöisessä ottelussa puolestaan voi käyttää karaten tai judon tekniikoita. Siksi vertaus on kelvoton.
"Jos porukka nyt vaan uskois, että nää on ihan ekaks urheilu/kilpailu/kuntoilulajeja. "
Puhu vain omasta puolestasi. Itse en ole koskaan pitänyt noita oleellisina seikkoina kamppailulajitreenissäni ja mielestäni on enemmän turmiollista kuin hyvä asia, että ko. aspektit on tuotu ylipäänsä kamppailulajeihin.
Miksiköhän toi kilpa ja urheilupuoli sattuis olemaan huonoja asioita ?
En nyt välttämättä puhu sinusta, kun en tunne. Mutta tällä palstalla tuntuu kirjoittelevan paljon porukkaa jonka Budo kokemus näyttäis perustuvan lähinnä jonkun PC-pelin pelaamiseen. Senverran vinkeitä teesejä ja totuuksia sekä teorioita. Milloin mistäkin. Ei se toisen ihmisen voittaminen kuitenkaan ole ihan oikeassa elämässä mikään onnellisuuden tae.
Yks toinen hyvä juttu olis näitten lajien demystifiointi. Urheilua siinä missä mikä muu tahansa. Miksi sen pitäisi olla jotain muuta ? Henkisiä ominaisuuksia kasvattaa moni muukin asia. Taiteet, Urheilu, Lukeminen, Jooga ties mikä muu.
Tietty sitä on niin pirun hienoa kekkaloida mustanavyönä (minulla on) ja olla muka voittamaton. Ihan oikeasti esim. Äiti Teresa hakkasi kovuudessaan ja luonteenlujuudessaan esim. tän palstan porukan mennen-tullen. Minut siinä mukaanlukien.
Nojoo meni Off-Topic. Mutta tulipahan sanottua.
Jaa niin, kun kuitenkin joku taas keksii, niin juu olen kilpaillut aina kansainvälisiä kisoja myöten. Milloin paremmalla milloin huonommalla menestyksellä. Eli noin keskimäärin tiedän mistä puhun. Jos lajikohtaisesti kysytään.
No ite näkisin asian niin että urheilu != ip. Kilpailuun tähtääviä tai ihan kilvanomaisia harjoitteita toki voi olla mutta harjoittelun tarkoituksena ei ole päräjätä tatamilla, kehässä tahi häkissä.
Näin minä sen näkisin. Erilainen menttaliteetti ja erilaiset työkalut :/
Huomaa, että sanoin _enemmän_ turmiollista _kuin_ hyvä. Urheilullistumisella on hyvät ja huonot puolensa, mutta minusta huonoja puolia on enemmän. Osittain kyse on toki vain henkilökohtaisesta vastenmielisyydestä. Ehkä se johtuu siitä, että ollessani teininä karaten alkeiskurssilla, opettajani sanoi meille: "Jotkut sanovat, että karate on urheilulaji, mutta minä sanon, että se on taistelulaji." No, en toki halua estää ihmisiä urheilemasta ja kilpailemasta, mutta se ei tosiaan ole minun juttuni.
Pahimpia haittavaikutuksia ovat tekniikkavalikoiman karsiutuminen vain kilpailussa hyödyllisiin ja esim. katassa ulkoisen muodon korostaminen sisällön ymmärtämisen sijaan. Kaikkein vastenmielisintä minulle on sellainen mentaliteetti, että muuan ex-maajoukkuekaratekatar moitti suomalaisia kilpailijoita siitä, etteivät nämä kehtaa filmata tarpeeksi ja sillä pudottaa taidoiltaan parempia vastustajia pois. Hyi helvetti!
On urheilumeiningillä tosin hyviäkin puolia ja kilpailijat ovat usein hyvin tunnollisia harjoittelijoita. Kunnioitan kyllä kaikkia täyskontaktilajien kilpailijoita ihan oikeasti (luen näihin muuten myös judon).
Kuntoilutreenaaminen tahtoo myös olla minulle aika vastenmielistä. Johtunee siitä, että on erittäin ärsyttävää treenata ihmisen kanssa, joka ei lainkaan piittaa siitä, menikö tekniikka hyvin vai huonosti, vaan pitää treenejä vain jonkilaisena itämaisena jumppana. No, ei nämäkään ihmiset välttämättä sitten nauti minun kanssa treenaamisesta :-/ Budobicit suohon.
Kataa oppii ymmärtämään näin vanhenmiten, kun kilpailu-ura on jo ohi. Eli tossa se puolustaa ihan paikkansa. Hyvä Kata vaatii pirusti keskittymistä ja olis sen puolesta välillä ihan terveellistä kilpaurheilijoillekkin. Tietysti on niin, että kukin taaplaa tyylillään. On näissä Judoporukoissakin niitä, jotka ei pätkäkään halua kilpailla. Suottakoon se heille. On tää kuntoilulajikin. Miksikö ? Yksinkertaisesti siksi, kun ei ole missään määritelty mitä Judon on pakko olla.
>Pahimpia haittavaikutuksia ovat tekniikkavalikoiman karsiutuminen vain kilpailussa hyödyllisiin
No itse näkisin ton sillätavalla, että parhaat kilpatekniikat on ne tehokkaimmat, kun on yksinkertaisesti eniten "testattuja. Se on kyllä totta, että noissa tekniikoissa jyllää aina joku valtavirtaus = Ruvetaan kopsaamaan, vaikka ihan salin sisällä eniten menestynyttä kilpailijaa. Hyvä juttu, koska kaveri yleensä osaa heiton hyvin. Huonoa ehkä siksi, kun joku toinen heitto vois fyysisten ominaisuuksien takia olla ehkä parempi. Tai sitten liikkeeseen pesiytyy virhe jota on vaikea hioa pois. Monipuolisuus on valttia. Olet täysin oikeassa.
>että muuan ex-maajoukkuekaratekatar moitti suomalaisia kilpailijoita siitä, etteivät nämä kehtaa filmata tarpeeksi ja sillä pudottaa taidoiltaan parempia vastustajia
Nojoo toi on jonkun henk. koht mielipide.
>Kuntoilutreenaaminen tahtoo myös olla minulle aika vastenmielistä. Johtunee siitä, että on erittäin ärsyttävää treenata ihmisen kanssa, joka ei lainkaan piittaa siitä, menikö tekniikka hyvin vai huonosti
Se on vaan väkisin niin, että tää on "vapaaehtois toimintaa" jokainen saa treenata. Hyvät ja huonot. En tiedä lajiasi, mutta tossa kannattaa tietty pitää itse kiinni hyvistä ja oikeista liikeradoista. Jos valmennat koeta kiinnittää porukan huomio virheisiin Niin ja toiset on yksinkertaisesti liikunnallisesti lahjakkaampia. Ei sille voi oikein mitään. Hyvä olis tietty myös kerätä (jos mahdollista) se vähän perempi porukka kasaan ja hioa sitä enemmän vaativaa osa-aluetta.
"No itse näkisin ton sillätavalla, että parhaat kilpatekniikat on ne tehokkaimmat, kun on yksinkertaisesti eniten "testattuja."
No eikös kuitenkin judon kilpailusäännöt rajaa aika paljon tekniikoita pois, ainakin jalkasakset on kielletty (en tarkoita että tämä olisi jokin ultimatetekniikka) ja taisi olla otteen ottamisessakin jotain sääntöjä, eli todellisuudessa tehokkaita juttuja on rajattu pois.
>No eikös kuitenkin judon kilpailusäännöt rajaa aika paljon tekniikoita pois,
, eli todellisuudessa tehokkaita juttuja on rajattu pois.
Joo ilmanmuuta. Tarkoitin ihan lajikohtaisia tekniikoita. Ja Judossahan esim. polvilukot on kielletty kilpailuissa. Ja syystä nimimerkillä risat polvet ;)
Oli se joskus raakaa se kilpaileminenkin ;)
"In those days contests were extremely rough and frequently cost the participants their lives. Thus, whenever I sallied forth to take part in any of those affairs, I invariably bade farewell to my parents, since I had no assurance that I should ever return alive." ... Sakujiro Yokoyama quoted in "The Fighting Spirit of Japan" by E.J. Harrison
Omat kokemukseni kilpaurheilusta ovat lähinnä karaten puolelta. Ja siinä lajissa kisatekniikat ei todellakaan ole niitä tehokkaimpia, vaan niitä, joilla saa pisteitä. (Puhun siis WKF-ottelusta, en esim. Kyokushinkai-ottelusta.)
Männä kesänä meillä oli eräässä pikkukaupungissa eri seurojen yhteiset painitreenit. Sainpa sitten vastaani mustan vyön judokan, jota vastaan en uskonut minulla olevan mitään mahdollisuuksia vaikka kokoetu olikin minun puolellani. Hämmästykseni oli suuri, kun kaveri joutui taputtamaan neljästi peräkkäin parin minuutin sisään. Ei siksi, että olisin parempi painija, en todellakaan, mutta hän ei osannut lainkaan varoa paljasta kyynärvarsikuristusta, joka on judokilpailussa kielletty. (Myöhemmin, kun ko. musta vyö "sai juonesta kiinni" en sitten pärjännyt tosiaankaan yhtä hyvin.) Tällaista tapahtuu, kun totuttelee liikaa yksiin sääntöihin.
"Se on vaan väkisin niin, että tää on "vapaaehtois toimintaa" jokainen saa treenata. Hyvät ja huonot."
Jaa-a. Olen nähnyt, kuinka sensei ajaa ulos salista oppilaan, joka ei keskittynyt tarpeeksi. Minä olisin ajanut jo aiemmin. Fyysinen lahjakkuus on asia erikseen ja lahjatontakin oppilasta (luen muuten itseni näihin) tulee opettaa parhaan taidon mukaan, jos tämä puolestaan tekee parhaansa oppiakseen. Enempää ei voi keltään vaatia. Turhaa painolastia ovat sitten nämä, jotka ovat mukana treeneissä "kunhan nyt täällä ollaan ja vähän jalkaa vemputetaan"-asenteella. Nämä yksilöt haittaavat harjoituspariensa treenaamista, tuhlaavat opettajan aikaa, kun hän voisi opettaa niitäkin, jotka oppia kaipaavat ja ovat jopa vaaraksi harjoitustovereille, jos tehdään tarkkaa keskittymistä vaativia suorituksia. Treeniparina tai ohjaajana en tunne armoa näitä kohtaan.
Onko totta että kyynärvarsikuristus on kielletty judo-ottelussa? Hitto vie, onneksi en ole yrittänyt ottelussa, harjoituksissa on tullut tehtyä. Niin siinä käy kun ei ota tarpeeksi hyvin selvää asioista. :)
Paljas kyynärvarsikuristus on kielletty judo-ottelussa.Et siis saa puristaa pelkkää vastustajan kurkkua käsilläsi. Sensijaan on sallittua kuristaa (vaikka kyynärvarrellakin) siten, että puristuksissa on vastustajan kurkun lisäksi myös hänen käsivartensa.
>Hämmästykseni oli suuri, kun kaveri joutui taputtamaan neljästi peräkkäin parin minuutin sisään.
En varsinkaan ole täällä rummuttamassa Judon ylivoimaisuutta. Ja vuoroin vieraissa itse kukin pyöritellyt ketäkin. Kaikissa lajeissa on heikkoutensa ja vahvuutensa. Millaistahan kuristusta meinasit ? Toi kyynärvarsi vähän hämäsi. (hadaka Jime??) Suora sormilla kuristaminen on siis kielletty. Tossa noita sallittuja
http://judoinfo.com/techdrw.htm
Choking Techniques (Shimewaza)
Judossa täytyy muistaa, että se on kilpaurheilu ja Olymppialaji. Ei siihen ihan ultimate tekniikat passaa.
ks. noi Wanhat säännöt.
>>Jaa-a. Olen nähnyt, kuinka sensei ajaa ulos salista oppilaan, joka ei keskittynyt tarpeeksi
Saispa pienet koululapsosetkin heittää aina !ulos, kun eivät kuuntele ;) Eli toi pätee vähän mihin tahansa elämässä. Ei siis pelkästään Budolajeissa. Huonompikin oppilas saa vihdoin todistuksen, ajokortin, ties mitä muuta. Lahjattomat Laulaa, maalaa, kirjoittaa jne. Mutta eiköhän tää elämä siitä huolimatta ole suht siedettävää.
Yhdessä kirjassa Zen opettaja moittii oppilastaan, kun pissii ja harjaa hampaat yhtä aikaa. Ei keskity kumpaankaan ;)
Surkeita vellihousuja ovat slavat ja hmd:t Sadistista Hakkausta vastaan.
Jätit lainaamatta yhden oleellisen rivin siitä kirjoituksesta; "..olisiko paras kamppailulaji sittenkään se, jolla saa parhaiten vahingoitettua toista ihmistä?"
Uskoisin tietäväni joitakin lajeja jotka opettavat tehokkaampaa itsepuolustusta tai kamppailutaitoa, mutta missään tapauksessa ne eivät ole parempia lajeja kuin se mitä treenaan.
jokainen laji on kyllä yhtä hyvä kuin sen harjoittaja.
Näihin kuka voittaa? -kilpailuihin on olemassa käteviä määrityskeinoja. Tehdäänpä vaikka niin, että otetaan eri kamppailulajeista ihmisiä, jotka sitten pistetään häkkiin tappelemaan. Jotta häviäjälle ei tulisi paha mieli ottelun jälkeen, sovimme vaikka että silmien ulos kaivaminen on kielletty. Sitten vain katsotaan kumpi voittaa. Kuulostaako tutulta?
Niin, ja tuo oli vain tapa selvittää lajin kamppailullista tehokkuutta, jos joku hakee kamppailulajiltaan henkistä kasvua tai "hianoa katailua" niin omapahan on häpeänsä =)
Että yleensähän thaiboxarit ovat olleet melko rujoja noissa tappeluissa... Raakaa voimaa ja mättöä, toki matossa käy heikommin.
UFC-jätkät taitavat käydä myös thai-boxaajien kanssa ottelemassa, jotta saavat ottelukokemusta?
En tiedä mitä muut vastasivat koska en ehtinyt lukea niitä. Itse olen sitä mieltä että Kung Fu tai Nin Jitsu ovat hyvä vaihtoehto. Tosin en tiedä voiko Nin Jitsua harrastaa suomessa.
Tämä on sitten vain ehdotus!
"Itse olen sitä mieltä että Kung Fu tai Nin Jitsu ovat hyvä vaihtoehto"
Kokemuksen syvällä rintaäänella?
Judo on ehdottomasti paras kamppailulaji.