tehkää

Olen seuraillut tuomioita ryöstöissä ja murhissa ja tullut siihen tulokseen, että takausvelkaiset ja ehkä muutkin velkojen maksajina ulosottovirastossa saavat pisimmän tuomion, onko kaikki ihan loppuun asti ajateltu, takaajista on moni eläkeläinen ja maksavat toisten tekemiä velkoja vähistä varoistaan
188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

tuhosi minun elämäni. Allekirjoitin paperin ajattelemattomuuttani vuonna 1988 ja helvetti jatkuu yhä edelleen. Yhden kolmasosan elämästäni ole joutunut sen vuoksi olemaan yhteiskunnan sylkykuppina. Menetin tuolloin luottotietoni - näin sanotaan - itse sen sijaan koen tuolloin menettäneeni kansalaisluottamuksen. Tuollainen tuomio annettiin takavuosikymmeninä vain erittäin raskauttavista rikoksista. Nykyään sen saa yhdellä allekirjoituksella.
Kun helvetti alkoi kohdallani olin alle nelikymppinen, nyt tulee kuusi vuosikymmentä täyteen. Siis se aika elämästäni, jolloin rakennetaan tulevaisuutta, on minun kohdallani valunut sormien lomitse muiden tulevaisuuden rakentamiseen.
Olen ollut jo jonkun vuoden työkyvyttömyyseläkkeellä tukirankavammojen vuoksi ja ulosotto jatkuu edelleen pienestä eläkkeestäni.
Suorastaan loukkauksena koin sen, kun ulosottomies ilmoitti mihnun saavan luottotietoni ensi vuonna puhtaaksi.
Mitä helvettiä minä vanha, sairas ukko enää luottokelpoisuudellani teen?
Kyllä minä hautaan pääsen ilman luottokelpoisuuttakin.
Vai tekisinkö sittenkin todella ison "kuprun" sitten ennen kuolemaani ja elelisin leveästi viimeiset elinviikkoni?
Näin minun kohdallani, joka olin tuolloin yrittäjä ja jouduin pakon edessä kirjoittamaan nimeni paperiin ja jolle ei vielä tähän päivään mennessä ole tultu tarjoamaan ehdonalaiseen pääsyä, kuten tehdään moninkertaisille murhaajillekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotaintälle kirjoitti:

Olen seuraillut tuomioita ryöstöissä ja murhissa ja tullut siihen tulokseen, että takausvelkaiset ja ehkä muutkin velkojen maksajina ulosottovirastossa saavat pisimmän tuomion, onko kaikki ihan loppuun asti ajateltu, takaajista on moni eläkeläinen ja maksavat toisten tekemiä velkoja vähistä varoistaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu