krooninen ripuli

1,3 vuotiaalla...

Hei! Onko teillä kokemusta tai tietoa seuraavanlaisista oireista...??

Poikani aloitti n.8kk viljatuotteiden syönnin ja piakkoin silloin huomasin ettei se sopinut hälle. Tuli vatsakramppeja. Lopetin ne, ja kaikki palautui ennalleen.

Kun taas n.1 v yritettiin viljoja uudestaan, ei ongelmaa mitään tullut. Sitten tuossa elokuussa pojalla alkoi ripulointi, jota alkuun luultiinkin ihan normi ripulitaudiksi. Ei siinä mitään. Ripuli vaan jatkui ja jatkui 2viikkoa, kuitenkin pojan yleiskunto normaali ja ruokahalu erittäin hyvä. Vein verikokeisiin ja kakkanäyteet otettiin. Kaikki niissä ok. Myös vatsakrampit tulivat uudestaan.

Jätin hiljalleen maidot pois kun huomasin että ne pahensi asiaa ja lopulta myös lääkäri totesi saman. Siitä lähtein poika ollut maidottomalla ruokavaliolla. Ripulointi helpottui jnkv. Kuitenkin löysät ulosteet jäi, muttei siis aivan ripuliripulia. Joskus jopa tulee ihan norm.kakka.

Kuitenkin oudoksi asian tekee se, että on päiviä jolloin kaikki ok. Vatsa ei kramppaa ja uloste suht normia. Ja sitten taas parin päivän päästä saattaakin olla taas ripulia, joskus ihan vesiripaskaa, joskus ei ihan vettä, mutta ripaskaa kuitenkin.

Keliakia verikokeessa neg. Kuitenkin herännyt epäilys että jos kuitenkin johtuu viljoista asia ja lääkärin ehdotuksella nyt kokeiluna 2 vkoa myös viljaton rv.

Pojalla myös suun ympärillä atooppistyyppista ihottumaa.

Kuulostaako siis tämä kellekään teistä tutulta ja jos, niin mikä ollut ja mitä tehty?

(poikaani edelleen kuitenkin tutkitaan ja hutkitaan, että vastaus varmaan saadaan ihan lähitulevaisuudessa itse lääkäriltä, mutta tahtois kuulla onko muilla vastaavaa ollut. )

4

1738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mut ei luomukermaa eikä -so...
    • allergiaa

      Meillä aika pitkälti samanlainen tilanne!

      Pojalla (1-v.) alkoi ripuli elokuun -08 puolessa välissä ja aluksi myös mekin luultiin että on normaalia mahatautia tai hampaista johtuvaa koska ruokavalio oli jo pitkään ollut samanlainen. Ripuli kuitenkin jatkui vaan ja kun oli jatkunut 2,5 viikkoa vein pojan lääkäriin. Lääkäri epäili heti ruoka-aineallergiaa, mutta varmuuden vuoksi otettiin kakkanäytteet. Seuraavaksi päiväksi saatiin aika prick-allergiatesteihin. Allergiatestillä selvisi kananmuna-allergia, ja kakkanäytteet oli ihan normaalit.

      Lääkärin määräyksestä aloitettiin munaton ruokavalio, mutta sillä ei ollut vaikutusta ripuliin. Tilanne paheni edelleen ja kakka oli ajoittain pelkkää vihreää, limaista vettä. Omasta aloitteesta jätimme kotimaiset viljat ruokavaliosta (oli sellainen tunne että ne ei sovi), jolloin mahan toiminta alkoi hiljalleen parantua. Lääkärin kanssa myös juteltiin ja hän sanoi että oikein toimittu ja kehoitti jatkamaan ilman kotimaisia viljoja kunnes maha toimii täysin normaalisti. Tämän jälkee tehdään ns. kotialtistus eli vilja kerrallaan kokeillaan että sopiiko. Nyt ollaan oltu ilman kotimaisia viljoja n. 1,5 viikkoa ja 3 päivää on maha toiminut ihan normaalisti, ilman ripulia siis. Meillä ripuli kesti kaikenkaikkiaan 4 viikkoa ja mitä todennäköisimmin johtui vilja-allergiasta. Meilläkin kakka saattoi ripulin aikana olla välillä normaalimpaa ja välillä ihan vettä..

    • ++++

      Jos keliakia verikokeet näyttää negatiivista, mutta viljat aiheuttavat oireita, on varmaan kyseessä vilja-allergia. Eli kannattaa tosiaan kokeilla sitä viljojen jättämistä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      9
      3782
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      213
      3705
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      130
      3392
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2247
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      28
      1792
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1565
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe