Ihan ärsyttää kaupungeissa tuo ylenpalttinen jarruttelu pieneenkin asfalttisaumaan kun kyseessä esim asfaltointi, kyllä auton jouset ja iskarit nyt tuon pikku töysselön ottaa ilman iskua, siitä vaan rohkeutta ja hanaaaa! Ihan kuin ihmiset luulis autonsa hajoavan siihen, niin tottuneet tasaiseen menoon?
Älä jarruta töyssyssä!
JousetkinOn
191116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
En itsekään ymmärrä, miksi niissä pitää jarrutella. Itse ajan C5:lla, mikä ylittää töyssyt sivistyneen hillitysti tekemättä niistä numeroa. Olen kyllä joskus ollut kyydissä sporttisessa hetekassa, millä nämä töyssyt täräyttivät melkein paikat hampaista.
Mutta kuten sanotaan: huippuajettavuus ja -mukavuus ovat saman janan ääripäissä. Molempia ei voi saada yhtä aikaa. On tehtävä valinta tai kompromissi. C5 on ollut hyvä kompromissi.
Mikäs kiire tässä on valmiissa maailmassa.
Voitko selittää?
Oisko tuota tarkoittanut valmiilla maailmalla?
Ei kai valmiissa enää olekaan. Vaan tämä maailma, jossa elämme, ei ole läheskään valmis.
360 astetta. Ei se kovin paljon muutu elinaikanasi pelkästään sillä, että poljet kaasua naama punaisena :)
niin säästyy auto ja myös kuorma.
Aloittaja lienee juuri ajokortin saanut pojankloppi, joka nyt ensiautollaan näyttää ajotaitojaan. Tyyppi kun pakettiauton takana ajaa, ajattele että surkea auto ja surkea kuski, kun kadunkulmissa ja kaarteissa hiljentää. Kaveri ei ymmärrä sitä, että pakettiauton kuorma saattaa olla moninkertaisesti arvokkaampi kuin hänen autonsa.
Älä jarruta turhaan on hyvä neuvo!
Onpas sulla mielikuvitusta, tässä vanha ja kokenut konkari on ajanut kuoppaisia hiekkateitäkin ja autot kehittyneet niistä ajoista paljon ja silti aristellaan kun pienikin saumareunus näkyvissä!
Anteeksi että luulin sinut kakaraksi, mutta aloituksesi antoi niin ymmärtää.
Itse sain ammattimaisen kuorma-autokortin reilut 45 vuotta sitten ja vielä toistaiseksi kortissani on kaikki kirjaimet tallella. En ole ammattikuskina ollut kuin joskus opiskeluaikana, mutta yrittäjänä ja keikkamiehenä olen joutunut istumaan eri kuorma- ja pakettiautojen ratissä yhtäjaksoisesti yli 3 vuotta, jos kaikki ajot laskettaisiin yhteen.
Kommenttini oli turha ja asiaton, kirjoitin sen hetken mielijohteesta kun aloituksesi luin.
Viestini oli, että toivoisin henklöautoilijoista myönteisempää suhtautumista tavara-autoihin. Emme huviksemme ajele, emmekä halua ketään kiusata kun töyssyissä ja kadunkulmissa vautia hiljennämme. Kyydissä olevat tavarat pitää saada ehjinä perille. Vedän bussipysäkille ja päästän kiireisemmät ohi jos siihen on mahdollisuus, mutta ruuhkaisilla pääkaupunkiseudun väylillä se ei onnistu, joutuisi siinä seisomaan koko päivän.
Tyhjä tehokas henkilöauto on eri asia. Varsinkin mutkaisilla sorateillä kun perässä ajava alkaa puskea, saatta nuoruus tulla mieleen. Lähden jaloista pois, katselen taustapeilistä, ettei kaverilla tainut kiirettä ollakaan.
Yhteispelillä se sujuu, sanoi aikoinaan Enska. Kun toisiamme huomioimme ja toisiamme kohtaan kohteliaiksi rupeamme, olemme liikenteessäkin jo pitkälle. Nostetaan handut kun kohdataan, eikä näytetä keskisormea.
turvaväli ni ei tartte pelätä että kajautat perään jos et osaa ennakoida.
jouset ja iskarit kestää mut en viitti rikkoa vanteita ja renkaita jos vesilätäkön alla on 15 sentin monttu.
Kyse siis ajoradasta, jossa varoitettu vain tietyöstä, ei arvaamaton eikä iso monttu. Eli aina kun ajo sallittu, ei reuna ole merkittävä, se on viistotettu silti ajamista varten ja vauhdilla!
Toisilla saattaa olla alla muutakin kun ne satasen rankaat peltivantein !! Vähemmästäkin alkaa jarrutella ja olla varovainen kun on yli tonnin vannepaketti alla, ja madallus. Jos päähän ottaa jarruttelu niin voithan aina ajaa perään, tietää kyllä kenen on syy !!
Katsastusta et läpäise liian matalalla pohjalla, ja nuo sallitut katutyöt, asfaltointikaapimiset aiheuttaa vain 1-2 cm reunan, minkä voi huoletta räpätä yli, itsellänikin on 17 tuuman 1000 vanteet, ja hyvin pyyhkii!
Iskarit ottaa itseasiassa kovemmalla vauhdilla töyssyn tasaisemmin ilman turhaa "löllymistä".
Tuntuu aika ikävältä täräyttää töyssyyn matalalla autolla jossa kova alusta. En suosittele...
Tosi käsiä nää tyypit kun hiljentää tietyöpaikoissa olevien teräslevyjen kohdalla, samaten asfalttisaumat näitä aloittaja lähinnä tarkoitti, toi jarruttelu on sellanen tapa jolla ilmoitellaan olevansa "hyvä kuski", auton kannalta yks hailee, mukulakivillä on sama vaikutus ja kaikki nämä professorit ajelee siellä normaalisti, ei voi kun todeta että typeryys ei tästä maasta lopu.
Mitäs ajelet kaduilla ja yleisillä kovalla autollasi, normaalikansalaisilla normaaliautot ja hyvin menee. Oma vikas kun luulet olevas Räikkönen Mannerheimintiellä!
Edellinen autoni opetti jarruttamaan aina töyssyn kohdalla. Ensin alkuun ajoin töyssyihin kuten ennenkin mutta muutama pahan kuuloinen rysäys kun nokka otti kiinni töyssyyn opetti hidastamaan. Auto ei ollut mitenkään muuteltu vaan täysin vakio, luutavasti syynä oli pitkähkö etuylitys yhdistettynä vähäiseen maavaraan. Nykyään vaikka auto on vaihtunut hidastan aina.