Vattenfall kosiskelee menettämiään asiakkaita takaisin. Siitä päätellen, että ovat oikein kalliisti painamalla painattaneet värikkään kyselykirjeen, entisiä asiakkaita on tuhansia.
Heti irtisanomisen jälkeen firmasta tuli postia, jossa rivien välistä saattoi saada käsityksen, että sähkön jakeluun voisi tulla joitakin ongelmia. Nyt tämän väriesitteenkin kansiotsikko on vihjaileva: saammeko auttaa jatkossa? Siellä missä Vattenfall hallitsee meidän kansalaisten rahoilla maksamaamme sähköverkkoa, siellä sen on autettava myös jatkossa kenen hyvänsä myymää sähkö tulemaan huusholleihimme.
Jos minä olisin Vattenfall Sähkömyynti Oy:n toimari, en varmasti olisi mennyt mainostoimiston retkuun ja lähetyttänyt nimissäni kallista massapainotuotetta. Sehän pelkällä olemuksellaan kertoo, että ongelmia on ja paljon. Henkilökohtainen, halpa kirje olisi viestintästrategisesti ollut paljon viisaampaa. Mutta virheitä syntyy, kun harkintakyvyn tilalla on paljon rahaa.
Tarkasti kirjettä lukiessa muuten huomaa, että Vattenfall lupaa tehdä tarjouksen, mutta vähän jä lukijaa huolestuttamaan, mikä arvo tällaisella tarjouksella on. Toimitusjohtaja nimittäin sanatarkasti toteaa: "...saat tarjouksen, joka ei sido mihinkään."
Että siis tarjouksen hyvksymisen jälkeen hintaa voidaankin nostaa, niinkö?
VATTENFALL PANIIKISSA!
7
3411
Vastaukset 7
Markkinatalouden mekanismeissa kilpailun pitäisi huolehtia kuluttajan edusta eli mm. siitä, että hinta pysyy kurissa. Ainakaan energiateollisuudessa se ei toimi.
Jos alalla ei vallitse suoranainen kartelli, paljon puhutut "pohjoismaiset sähkömarkkinat" ovat juuri sitä.
Yritykset hinaavat hintaa vuoronperää ylös, sehän on niiden kaikkien etu. Jos sähkövoimaa ei voida kansallistaa niin kuin ehkä pitäisi, sen hinnoittelu pitäisi lainsäädännöllä saattaa KUSTANNUSPERUSTEISEKSI nykyisen markkinahinnan sijaan.
Täällä pohjan perukoilla sähkön hinnan vedättäminen on ihmisten hädänalaisen tilan hyväksikäyttöä.- sähköä...
Vattenfallin "tarjous" 12kk sähkösopimukseksi:
3,00e/kk 8,30 snt/Kwh. *NAURUA*
Ihan tosissaan tarjoavat tällaista sopmimusta.
Huh huh, ja ihmiset suostuu siihen.
Muut sähköyhtiöt myy sähköä 5-5,50 senttiä / Kwh. SILTI tällä Vattenfallilla on satoja tuhansia uskollisia sähkön OSTAJIA suomessa!!
Tehkää se vaihto edes isänmaallisuuden vuoksi. - kissamies57
sähköä... kirjoitti:
Vattenfallin "tarjous" 12kk sähkösopimukseksi:
3,00e/kk 8,30 snt/Kwh. *NAURUA*
Ihan tosissaan tarjoavat tällaista sopmimusta.
Huh huh, ja ihmiset suostuu siihen.
Muut sähköyhtiöt myy sähköä 5-5,50 senttiä / Kwh. SILTI tällä Vattenfallilla on satoja tuhansia uskollisia sähkön OSTAJIA suomessa!!
Tehkää se vaihto edes isänmaallisuuden vuoksi.Tuo perusmaksu tuntuu edulliselta siihen verrattuna mitä se oli meidän kohdalla vuosia sitten eli noin 10 per kuukausi oli pelkkää perusmaksua.Tuo tekee noin satasen vuodessa vaikka ei käyttäisi mökillä tippaakaan sähköä.Me sanottiin sopimus irti ja tolla satkulla saa viidessä vuodessa suht hyvän agrigaattorin joka ei oo niin herkkä noille syksyn myrskytuhoillekkaan.
- MooRe47
kissamies57 kirjoitti:
Tuo perusmaksu tuntuu edulliselta siihen verrattuna mitä se oli meidän kohdalla vuosia sitten eli noin 10 per kuukausi oli pelkkää perusmaksua.Tuo tekee noin satasen vuodessa vaikka ei käyttäisi mökillä tippaakaan sähköä.Me sanottiin sopimus irti ja tolla satkulla saa viidessä vuodessa suht hyvän agrigaattorin joka ei oo niin herkkä noille syksyn myrskytuhoillekkaan.
Hintaa vertaillaan 1000-sissa kilovteissa, eikä viitsi laskea, paljonko sii maksaa 1-Kwh?
- UHRIT
sähköä... kirjoitti:
Vattenfallin "tarjous" 12kk sähkösopimukseksi:
3,00e/kk 8,30 snt/Kwh. *NAURUA*
Ihan tosissaan tarjoavat tällaista sopmimusta.
Huh huh, ja ihmiset suostuu siihen.
Muut sähköyhtiöt myy sähköä 5-5,50 senttiä / Kwh. SILTI tällä Vattenfallilla on satoja tuhansia uskollisia sähkön OSTAJIA suomessa!!
Tehkää se vaihto edes isänmaallisuuden vuoksi.mikä on sitten parempi yhtiö?
Suomen Energiayhtiö vai?? EI ainakaan!!
pyörittääkö sitä joku rikollisliiga kun suomen "laki" ei saa niitä kusettajia kuriin??
- pekka
sähkön hinta
- MummonioliMannerheIm
Kaksisyytä olla kilpailuttamatta sähkön hintaa on
1. 70 vuotiaat mummot ei oikein ymmärrä
2. Jos sähkön kulutus on 2000 kwh/v tai alle 3sent/kwh: säätö tekee 60/vuosi (= 5€/kk = 16snt/pv.
eli yksi auton tankkaus, eli aika vähän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241522
- 106907
- 69881
- 95811
Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?
Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2127788Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi
Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett117781Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus
Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai41736- 77610
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki50604Martinalle onnea
Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.218558