Mistä saisi ja millaista muovailuvahaa vilja-allergiselle?
muovailuvaha
vilja-allergiselle
93706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eipä ole vielä vastaan tullut. Olen ostanut ainakin neljää eri sorttia, mutta kaikista on tullut oireita. Suurimmassa osassa ei edes ole tuoteselostetta pakkauksessa.
Olen myös kiinnostunut, jos jollakin on tietoa..
Mää ostin Ruohonjuuresta ÖkoNORM merkkistä muovailuvahaa. Tuoteselosteen mukaan sisältää "wax, paraffin oil, chalk, organic pigments". (Suomenkielinen tuoteselostetarra on näköjää lähteny pikkuneidin toimesta johonkin tärkeämpään paikkaan...)
Tuote on myös myrkytön.
ja se auttoi jonkun verran, mutta hajuhaittaahan tuo konsti ei poista. Jos siis on pakko muovailla, kokeile hanskat kädessä. Meillä jäi koko muovailu allergian vuoksi vähiin, mutta eipä siitä mitään traumoja ole jäänyt. Kokeilette vaikka kesäaikaan luonnonsavella, jos satutte löytämään sitä hyvälaatuista savea maasta.
muovailuvaha, vaikka maissijauhoilla tai perunajauhoilla. Meillä päiväkodissa tehdään muovailuvaha seuraavalla ohjeella:
Play Do-vaha
5 dl vehnäjauhoja
2 dl suolaa
1,5 rkl alunaa (meillä oli kyllä sitruunahappoa)
0,5-1 tl karamelliväriä (apteekki tai ruokakauppa)
2 rkl ruokaöljyä
5 dl kiehuva vesi
Sekoita kuivat aineet. Lisää öljy ja vesi.
Alusta taikinaksi.
Säilytä rasiassa tiiviin kannen alla. Säilyy noin 3kk. (On säilynyt päiväkodilla kyllä pidempäänkin hyvänä)
Jos tuosta pystyisi siis nuo vehnäjauhot korvaamaan jollain muulla niin luulisi käyvän.
nyt se ongelma, mikä pullataikinankin kanssa, että vehnä tuo siihen sen sitkon, gluteenittomat jauhot eivät tee sitkoa. Jos joku kuitenkin kokeilee ja löytää jonkun käyttökelpoisen yhdistelmän, please laita tänne ohje.
Minäpä kokeilen viikonloppuna tuota taikinaa soveltaa gluteenittomilla jauhoilla.
miten kävi?
joka sopii vilja-allergisille En muista nimeä, tuote on ollut käytössä useita vuosia. Ostin muovailuvahan aikoinaan Sinooperista, oli ranskalaista alkuperää. On kestänyt hyvin käytössä. Vaha on mehiläisvahapohjaista, sekin voi kyllä olla allergisoiva.
Voisit myös kokeilla esim. www.jokellus.fi verkkokaupasta löytyvää EFA muovailuvahaa. Väitetään, että tuote ei sisällä vehnää. Minulla ei ole kokemusta ko tuotteesta.
Miksi lähteä merta edemmäs kalaan kun kotimaastakin löytyy.
Crearten mehiläisvahapohjainen muovailuvaha ei sisällä vehnää, on lähes hajuton ja turvallinen käyttää.
tarkemmin tuotteesta http://www.awennstrom.fi/Tuoteperhe/Liidut_ja_vaha/Muovailuvaha