Mistä saisi ja millaista muovailuvahaa vilja-allergiselle?
muovailuvaha
9
3638
Vastaukset
- J.a.n.e
eipä ole vielä vastaan tullut. Olen ostanut ainakin neljää eri sorttia, mutta kaikista on tullut oireita. Suurimmassa osassa ei edes ole tuoteselostetta pakkauksessa.
Olen myös kiinnostunut, jos jollakin on tietoa.. - HDlady
Mää ostin Ruohonjuuresta ÖkoNORM merkkistä muovailuvahaa. Tuoteselosteen mukaan sisältää "wax, paraffin oil, chalk, organic pigments". (Suomenkielinen tuoteselostetarra on näköjää lähteny pikkuneidin toimesta johonkin tärkeämpään paikkaan...)
Tuote on myös myrkytön. - hanskat kädessä
ja se auttoi jonkun verran, mutta hajuhaittaahan tuo konsti ei poista. Jos siis on pakko muovailla, kokeile hanskat kädessä. Meillä jäi koko muovailu allergian vuoksi vähiin, mutta eipä siitä mitään traumoja ole jäänyt. Kokeilette vaikka kesäaikaan luonnonsavella, jos satutte löytämään sitä hyvälaatuista savea maasta.
- itsetehty
muovailuvaha, vaikka maissijauhoilla tai perunajauhoilla. Meillä päiväkodissa tehdään muovailuvaha seuraavalla ohjeella:
Play Do-vaha
5 dl vehnäjauhoja
2 dl suolaa
1,5 rkl alunaa (meillä oli kyllä sitruunahappoa)
0,5-1 tl karamelliväriä (apteekki tai ruokakauppa)
2 rkl ruokaöljyä
5 dl kiehuva vesi
Sekoita kuivat aineet. Lisää öljy ja vesi.
Alusta taikinaksi.
Säilytä rasiassa tiiviin kannen alla. Säilyy noin 3kk. (On säilynyt päiväkodilla kyllä pidempäänkin hyvänä)
Jos tuosta pystyisi siis nuo vehnäjauhot korvaamaan jollain muulla niin luulisi käyvän.- J.a.n.e
nyt se ongelma, mikä pullataikinankin kanssa, että vehnä tuo siihen sen sitkon, gluteenittomat jauhot eivät tee sitkoa. Jos joku kuitenkin kokeilee ja löytää jonkun käyttökelpoisen yhdistelmän, please laita tänne ohje.
- etsiskelijät
J.a.n.e kirjoitti:
nyt se ongelma, mikä pullataikinankin kanssa, että vehnä tuo siihen sen sitkon, gluteenittomat jauhot eivät tee sitkoa. Jos joku kuitenkin kokeilee ja löytää jonkun käyttökelpoisen yhdistelmän, please laita tänne ohje.
Minäpä kokeilen viikonloppuna tuota taikinaa soveltaa gluteenittomilla jauhoilla.
- J.a.n.e
etsiskelijät kirjoitti:
Minäpä kokeilen viikonloppuna tuota taikinaa soveltaa gluteenittomilla jauhoilla.
miten kävi?
- muovailuvahaa
joka sopii vilja-allergisille En muista nimeä, tuote on ollut käytössä useita vuosia. Ostin muovailuvahan aikoinaan Sinooperista, oli ranskalaista alkuperää. On kestänyt hyvin käytössä. Vaha on mehiläisvahapohjaista, sekin voi kyllä olla allergisoiva.
Voisit myös kokeilla esim. www.jokellus.fi verkkokaupasta löytyvää EFA muovailuvahaa. Väitetään, että tuote ei sisällä vehnää. Minulla ei ole kokemusta ko tuotteesta.- muovailuvahaa
Miksi lähteä merta edemmäs kalaan kun kotimaastakin löytyy.
Crearten mehiläisvahapohjainen muovailuvaha ei sisällä vehnää, on lähes hajuton ja turvallinen käyttää.
tarkemmin tuotteesta http://www.awennstrom.fi/Tuoteperhe/Liidut_ja_vaha/Muovailuvaha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1166790Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam454478Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723637Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272584Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282381Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221866Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1981378Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191194Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on36991- 88858