Ruokahaluttomuus

Hyvä kunto

Parkinsonin tauti todettiin minussa n. 3-4 vuotta sitten. Taudin eteneminen on ilmeisesti hidasta.
Retkeilen paljon luonnossa ja kunto on suhteellisen hyvä, lääkityksenä Madopar, Rivatril, Eldepryl ja Propral.
Mistä mahtaisi johtua vähäinen kiinnostus syömiseen ja ruokahaluttomuus. Voisiko syynä olla lääkkeet. Olen kuullut, että painon aleneminen ja Parkinson liittyvät yhteen.
Olisiko kokemuksia, tai tietoa?

7

6402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WaltterRedder

      Kyllä tämä teetättää kaikennäköistä myös ruokahaluttomuutta. Se jountuu kun ruoka ei maistu, masennuksesta ja olet saattanut ryhtyänä noudattamaan liian ankaraa ruokavaliota.

      Googlaa Parkinson ja lue lisää

    • hoikkis

      Ruokahaluttomuus osin johtuu lääkkeistä, kuten arvelitkin. Lisäksi kun monilla maku- ja hajuaistit joko osittain tai kokonaan lopettavat toimensa, ruoka ei houkuttele. Itse olen laihtunut kuutisen kiloa, enemmästä ei ole väliä kunalunalkaenkin olin hoikka.Sitten kun tauti etenee, ruokavalioon tulee rajoituksia ja samaan aikaan syöminen saattaa vaikeutua vapinoiden ja pakkoliikkeiden vuoksi, nämä laihduttavat jo vaikka syöminen sujuisikin.

    • todettiin noin

      10 vuotta sitten. Sairaus on "sukua" parkinsonille ja oireet samanlaisia. Kolme kertaa vuodessa käyn piikitettävänä keskussairaalassa.
      Ruokahaluttomuutta on ja kaikki tekeminen menee lähes päin mäntyä, eli mikään ei oikeen onnistu. Silmän ja käden yhteistyö hankalaa. Lääkkeenä Rivatril, särkylääkettäkin tarvis, mutta en niitä halua vatsavaivojen takia ottaa. Kun kumminkin särkee lihaksia, otti niitä tai ei.
      Enkä oikein usko, että sairaus olisi perinnöllistä, sillä suvussani ei ole kenelläkään ollut tätä samaa. Nuorena tuli pakosta tehtyä pitkää ja raskasta päivää vuosikausia työelämässä ja tässä on tulos siitä työstä.

    • huomannut

      että en nyt ole pahasti laihtunut mutta en kyllä lihokaan syönpä mitä tahansa. Hajuaistin häviäminen lienee yksi sy. Ruoka ei houkuttele.

    • pe60

      Ruokamaistuu,mutta painno laskee.Normaali painoni on 66-67 kg,Pudotusta on 2-3 kg.2 kuukauden aikana.Lääkitykset,Madopar,Requip Depot,verenpaine lääke,Cardase.

      • painoako

        Olen nainen 168cm pitkä ja 75kg painava siis hieman ylipainoinen. Toisilla tuntuu olevan enempi huoli painostani kuin minulla. Itse luotan neurologini lohdutkseen, että paino kyllä laskee kuin tauti etenee. Ompahan sitten jotain mistä ottaa eikä heti oo semmonen kurppana. Jospa minä jaksaisn kiloni kantaa.


    • vastoin tahtoa

      Olen 177 cm pitkä, paino helmikuussa 72 kg. Nyt painan 63 kg. Ikää 62 v. Lääkkeet verenpaineeseen Bisoprolol Actavis 10 mg ja Primaspan 50 mg, Parkinsonin tautiin Requip Depot 8 4 mg ja Eldepryl 10 mg. Eturauhaseen Avodart 0,5 mg, erektiolääkkeenä Cialis 20 mg. Unettomuuteen Circadin 2 mg.

      Pahinta ovat vatsa- ja suolistokivut sekä pyörtymisen tunne. Vielä olen ehtinyt välttää pyörtymisen hakemalla tukea tai menemällä välittömästi lepäämään työpaikan lattialle. Myös horjuminen voimakasta, samoin vapina, joka voimistuu koko ajan. Pitääkin mennä neurologin vastaanotolle. Tähän asti minua on pidetty täysin työkykyisenä, tuntuu itsestä oudolta. Muistikin heikkenee. Tauti todettiin 7 kk sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2574
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1282
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1037
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      975
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      865
    Aihe