Lohkolämmitin Getziin

Minkälainen ja mihin laitetaan ihan uuteen Getz 1.4:ään lohkolämmitin? Vanhan ajan lohkon reikäänkö vai joku säteilylämmitin?
Kuinka hyvin pelaa? Säästääkö polttoainetta?
Asiallisia vastauksia toivoisin.
51001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lohkonreikään lohkolämmitin

Äänestä
  • Täytyypä kurkistaa pellin alle.

    Äänestä

  • Pohojosen poika kirjoitti:

    Täytyypä kurkistaa pellin alle.

    Joo oikea paikka on lohkossa,,,pikkasen vaikempi asentaa,,,,itellä oli yli määränen letkun välin laitettava sis syylärin paksun letkun laitettava..siihen laiotin letku poikki,,välin.
    NO on kummiskin toiminut hyvin ei ongelmaa lämpii heti kun koskettaa letkuu saman tien pakkasella,,,,
    no tää on van yks ehto,,kun en sit viitsinyt asennelaa oikein lohkoo on joskus näit käyttänyt
    ni aina toiminet hyvin ei mulla mennyt ku puoltuntii kun laitoin sen paikallen,,,mutta varsinainen lohkolämmitin on se yleinen,,

    Äänestä

Vilkaisin konepellin alle ja nettiin. Calix neuvoo asentaan laturin yläpuolelle ykköspaikkaan, Defa taas moottorin taakse keskelle.

Calixin paikka on ahdas, laturi alla, ohjaustehostimen pumppu päällä, pakosarja lämpösuojineen sivulla.

Ehkä Defan ehdotus on helpompi, jos pääsee alakautta. On sielläkin kaikenlaista rautaa, mutta jostakin välistä pääsee tarpeeks pitkällä tapilla ja vasaralla lyömään tai poraamaan ruuvin kiinni tulppaan.

Onko sylinterinkannessa ilmausruuvia, että saa jäähdytysnestettä täyteen, ei jää ilmataskua?

Äänestä

Konehuone ahdas kuin mikä. Moottorin etupuolella laturin luona syvällä kuopassa, ei näy kuin pailillä. Moottorin takapuolella vähintään yhtä hankala - yläkautta ei millään, alakautta kiinalaisin sormin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohojosen poika kirjoitti:

Minkälainen ja mihin laitetaan ihan uuteen Getz 1.4:ään lohkolämmitin? Vanhan ajan lohkon reikäänkö vai joku säteilylämmitin?
Kuinka hyvin pelaa? Säästääkö polttoainetta?
Asiallisia vastauksia toivoisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu