nimi-rekkareista..

Nykyäänhän kaikilla trendi-tietoisilla vaunullisilla on näissä vaunuissa lapsosensa nimirekkari.

Onko kellään muulla tullut mieleen, et nehän saattaa olla vaaraksi, kun tuntemattomatkin tietää minkäniminen pikku-ihminen siellä vaunuissa istuu; lapsi kun varmasti luottaa helpommin vieraaseen aikuiseen, jos tämä puhuttelee heti etunimellä, ja on tuntevinaan.

Itse en ikinä laittaisi moista oman muksun vaunuihin..
16794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Itse olen pitänyt noita rekkareita lähinnä älyttömimpinä turhakkeina joita saattaa keksiä.

Äänestä

Mutta vaunuissa istuva lapsi ei kyllä luota kuin tuttuihin, se on jämpti. Siinä ei nimen tietäminen auta asiaa, ei ainakaan meillä.

Äänestä
  • omasta tuttavapiiristä parikin muksuu, jotka ei koko elämänsä aikana oo ujostellut/pelännyt ketään aikuista, ja ois lähtenyt mukaan varmasti jos joku ois houkutellut nimen kanssa vaikka leipomoon berliininmunkille.

    Eihän nyt vauvat varmaan jääkään yksin vaunuihin, mut monesti kaupois törmää noin 3 vuotiaisiin joiden mutsi on jossain muualla riepujemn perässä ja vaunuissa lukee et Janika istuu siinä..

    Äänestä

  • tiedän kirjoitti:

    omasta tuttavapiiristä parikin muksuu, jotka ei koko elämänsä aikana oo ujostellut/pelännyt ketään aikuista, ja ois lähtenyt mukaan varmasti jos joku ois houkutellut nimen kanssa vaikka leipomoon berliininmunkille.

    Eihän nyt vauvat varmaan jääkään yksin vaunuihin, mut monesti kaupois törmää noin 3 vuotiaisiin joiden mutsi on jossain muualla riepujemn perässä ja vaunuissa lukee et Janika istuu siinä..

    että tehdään vaan pedofiileille palvelus kun sellasia rekkareita pidetään vaunuissa!! lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset ja kidnappaukset räjähtävät käsiin suomessa tästä syystä vuoteen 2009 mennessä!!! vankilapaikoista alkaa olla pulaa ja namusetiä siksi vapaana!! sanokaa mun sanoneen!!!

    Äänestä

minä ite just tilasin tytölle vaunuihin sellasen, sehän on kätevä ku toimii heijastimena kun taas alkaa olla illat ja aamut pimeitä. ja kaikkihan lapselta kysyy eka nimeä, lähinnä varmaan siksi et saa jotain juttua muka aikaseksi... hei kukin tavallaan, jos sä et tykkää niistä niin anna muitten tykätä!! ei se oo sulta pois.

Äänestä
  • se multa pois. kaikkien pitäis tehdä kuin minä.lukea raamattua mennä pimeään kellariin näkee nälkää ettei tule nautittua leipää ja sirkushuveja.

    Äänestä

Ei ole meilläkään nimirekkaria enkä haluakaan. Ei minusta olisi kiva että kaikki tietäisivät lapseni nimen. Mutta kukin tavallaan, ne laittaa jotka haluaa.

Äänestä
  • Sitäpaitsi enhän minä nyt herranjestas koskaan ole jättänyt pientä lasta valvomatta yleisellä paikalla.

    Rekkaria en huolisi, mun mierestäni ne ovat typeriä. Sopivat lähinnä sellaisille jotka ostavat myös rekallisen leluja joka vuosi.
    Oho, taisin sohaista jotakuta.

    Äänestä

Kun noita rekkareita katsoo, niin eipä niissä paljon täysijärkisten vanhempien antamia nimiä näykään. Kaikki saatanan Nicot, Jannicat, Jessicat ja Tonyt roikottaa vaunuissaan kylttiä. Mutta harvemmin siellä kunnon nimiä näkyy. Mä olen ollut aina sitä mieltä, että tyhmät ihmiset tekee tyhmiä ratkaisuja. Kuten antaa tyhmiä nimiä ja ostaa lapsille tyhmiä tarvikkeita.

Äänestä
  • Naulan kantaan vaikka onhan tuo tietty makuasia.

    Äänestä

Kuka oikeasti luulee ketään kiinnostavan, minkä niminen muksu siellä kärryissä istuu/makaa? Miksi sellaisia pidetään?

Ja samaa hieman olen miettinyt: jos jotakuta sitten oikeasti ventovieraiden lasten nimet kiinnostavat, niin mitä siitä nimen tietämisestä voikaan sitten seurata?

Äänestä

sitä lapselle ostanut, niinkun lelua, musta se oli vaan hauska juttu ja kun mummo tarjoutu vielä maksajaksi niin miksei.se on ihan totta että ne vieraat kyllä yleensä tulee ekana kysymään, että mikäs sun nimi on.huumorintajuttomia ihmisiä taitaa täällä olla.
musta oli aika hauskasti tokastu kun joku joskus sano että nythän se voi saada sakotkin ylinopeudestakin kun on rekkari.

Äänestä
  • Mun mielestä ne on typerän näköisiä.. Kohta niihin saa varmaan Pikku-Neiti -kylttejäkin :)

    Äänestä

  • vaikka omille muksuille ei olekaan tullut hankituksi, niin hymyn ne huulille saavat kun vastaan tulevat.

    Äänestä

Enpäs tiedä onko sillä niin väliä. Vaikka lapsen nimi vaunuissa oliski, en ikinä jättäisi lastani yksin vaunuihin, vahtimatta! Ja voihan joku vieras kuulla muutenkin kun puhuttelet lasta tai komennat! Joten en ymmärrä kyseistä vaaraa...

Äänestä
  • on et mun muksun nimi ei kuulu kellekään ulkopuoliselle.

    oon mäkin nähnyt näitä 2-3 vuotiaita rattaissa joiden vanhemmat on ihan muualla.. ihan kiva kun siinä se melkein tuttu naapurin setä tulee juttusille ja houkuttelee mukaan.. Suurin osa lapsista nyt on hyväntahtoisia, eikä tajuu et vaara piilee siellä missä sitä vähiten odottaa. Ja sitä ei tajuu aikuisetkaan..

    Niin se vaan minäkin lähdin pienenä katsomaan tuikituntemattoman äijän kanssa kissanpentuja kerrostalon kellariin (mies asui samassa rapussa ja tiesi mun nimen, vaikken mä häntä tuntenut) ja huonosti siinä kävi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hunnye kirjoitti:

Nykyäänhän kaikilla trendi-tietoisilla vaunullisilla on näissä vaunuissa lapsosensa nimirekkari.

Onko kellään muulla tullut mieleen, et nehän saattaa olla vaaraksi, kun tuntemattomatkin tietää minkäniminen pikku-ihminen siellä vaunuissa istuu; lapsi kun varmasti luottaa helpommin vieraaseen aikuiseen, jos tämä puhuttelee heti etunimellä, ja on tuntevinaan.

Itse en ikinä laittaisi moista oman muksun vaunuihin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu