Liittyykö tämä johonkin reumaan kun minulla on polvissa turvotusta ja nilkoissa,jalat ovat myös muutenkin arat koskettaessa.Alaselässä ja rintarangassa on jäykkyyttä,lievää skolioosia myös.Toinen kilpirauhasarvo on koholla.Kovaa väsymystä yleensä jo heti aamulla kun herää,välillä täysin vetämätön olo.Tulehdusarvoissa ym.verikokeissa ei ole ilmennyt mitään,reumatekijä negatiivinen.Jos jollain on omakohtaisia kokemuksia samanlaisista oireista voisitko ystävällisesti vastata mikä on sinun diagnoosisi(jos olet saanut sellaisen)
Monenlaiset oireet
kivulias
2747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...olla jonkinlainen sarkoidoosi, ns. lihastulehdus, jossa tulehtunut alue sijaitsee keskellä nivelen ihoa tai säärissä, hoitoa saa terveyksekusksesta, Kilpirauhasarvosata et kertonut , mikä arvo on muuttunut, joten ei voi ottaa kantaa, usein kuitenkin kipirauhanen reagoi sarkoidoosiin.
Kyseessä vaaraton, mutta jonkin verran kivulias tauti kyllä.
minulla on tosiaan epäilynä sarkoidoosi.Kilpirauhasavoistani koholla oli tpo ab 460.Hoitoa ei vielä ole.Mitä hoitoa on saatavana sarkoidoosiin?Kumpi on ensin,kilpirauhasen tulehdus vai tää toinen?