Tervehdys kaikki kanssalukijat!
Minulla on harkinnassa ostaa otsikon mukainen Cherokee. Olen erityisesti mieltynyt 4.0L 6-moottoriin ja limited varustetasoon.
Minulle tulee vuodessa suhteellisen paljon venetrailerin vetoa sekä ajoa huonokuntoisilla metsäautoteillä.
Toivoisin ihmisten joilla on kokemusta Cherokeesta kertovan hieman kokemuksistaan ko. autosta. Erityisesti minua kiinnostaa tietää onko autossa tiettyjä tyyppivikoja joihin kannattaa kiinnittää erityistä huomiota autoa ostaessa.
Kulutus on sinänsä yhdentekevää kun tällaista autoa valitsee, se on minulle selvää, mutta jos käsitykseni että maantieajossa mennään noin 15L/100km olenko aivan hukassa arvioni kanssa. Mutta komentoikaa kyseistä autoa!
Jeep Cherokee vm.96-99
3
1610
Vastaukset 3
- murikoita
ovat. Omalle kohdalle ei ole sattunut kummempia tyyppivikoja.
Tuo kutonen on toimiva pata, vm-dieselkoneisiin ei kannata puuttua pitkällä tikullakaan.
Huoltohistoria tärkeä, varsinkin voimansiirtolinjan öljyjen säännöllinen ja ohjelmanmukainen vaihto. - Jeep GC
Itse olen vetänyt n. 1,8 tonnin venettä 750 kg omapainoisella FarmiPro 27 trailerilla. Eipä Jeeppi GC 97 4.0L koneella siitä hätkähdä.
Erittäin tyytyväinen vetoon ja muuhunkin menoon.
Näissä malleissa joita tutkailet, on tuo 3360kg:n jarrullinen perävaunumassa, mitä ei nykyisistä edullisemmista ha-maastureista enää löydä, siksi minäkin ostin 97:n. - Hatska
Minulla on tuo ko. Jeep GC ja olen enemmänkuin tyytyväinen autooni. Talvella mm. omani on ollut miellyttävän lämmin ja kesällä ilmastointi varmasti esim. moneen eurooppalaiseen verraten erinomainen. Vielä tuohon kulutukseen mennäkseni, niin ajan työmatkaa päivittäin pääsääntöisesti moottoritieajoa ja pääsen n.8-9 l/100km kulutuksella, mikä on noinkin isoksi autoksi kohtuullinen. Myös alkuperäiset audio laitteet (radio/CD/kaiuttimet) ovat varmasti yksi parhaista ensiasennuslaitteista mitä nykyautoista löytyy.Joudun myös paljon vetämään sekä isoa peräkärryä että n.700kg venetraileria, niin nekin tulevat Jeepin perässä vaivattomasti. Tässä muutamia positiivisia omasta kokemuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4091915- 1481417
- 1691353
- 1161336
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281116- 111892
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.225835- 62704
- 26655
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124635