Vanhuksia käsketään päästämään alleen Tampereen koukkuniemessä,onko tämä inhimillistä vanhusten kohtelua!
Kokeikaapa päättäjät itse päästää housuun,ja vielä toisten ollessa vieressä.
Hyvä paikka olisi kokeilla vaikka kunnan hallituksen kokouksessa,kyllä on meininki menossa!
Eiköhän nämäkin vanhukset ole maksaneet veronsa ja tuoneet meille sen hyvinvoinnin mikä meilläkin on,tässäkö on palkka.
Kaiken näköisiä virkoja keksitään ja kallispalkkaisia johtajien paikkoja siihen kyllä rahaa tuntuu riittävän!
Onkohan arvot aivan paikallaan näillä meidän päättäjillämme.
ps.Eikö sietäisi edes hävetä päättäjät!
Kokeikaapa päättäjät itse päästää housuun,ja vielä toisten ollessa vieressä.
Hyvä paikka olisi kokeilla vaikka kunnan hallituksen kokouksessa,kyllä on meininki menossa!
Eiköhän nämäkin vanhukset ole maksaneet veronsa ja tuoneet meille sen hyvinvoinnin mikä meilläkin on,tässäkö on palkka.
Kaiken näköisiä virkoja keksitään ja kallispalkkaisia johtajien paikkoja siihen kyllä rahaa tuntuu riittävän!
Onkohan arvot aivan paikallaan näillä meidän päättäjillämme.
ps.Eikö sietäisi edes hävetä päättäjät!
Vastaukset 31
Vanhimmat
niin onhan meillä laumoittain näitä työttömiä, eikös heistä pitänyt pikakouluttaa pissattajia vanhainkoteihin, entäs maahan muuttajat, eikös he voisi hommaan ryhtyä?
Kun hoitsut on nyt niin polleeta porukkaa ja ylikoulutettua, he eivät halua edes pissattaa.
Se nyt vaan on niin, että sellaista työtä tekee jopa ilman kielitaitoa ja täysin ilman pikakoulutusta.
Vaikeahan se on niiden myöntää, jotka on ylikoulutettu sen takia, että yritettään väittää, että työ on niin vaativaa, kun se kerta kaikkiaan ei taidollisesti ole.
Jos työ on vaativaa fyysisesti tai henkisesti, se ei silti ole vaativaa taidollisesti.
Pissattamaan ja syöttämään kykeneen yhtä lailla jokainen, joka kykenee pikkulapsillekin samaa tekemään. Jollet ole kykenevä vanhemmaksi, et ole sitten kykenevä vanhusten hoitajaksikaan. Vanhukset eivät edes saa yhtä paljon kiukkukohtauksia ja heidän kanssaan ylensä sentään pystyy neuvottelemaan.
Kysymys lienee kuitenkin puhtaasti siitä, että jos töissä on vain YKSI ihminen, olkoon sitten pollea tai ei, tämä ei varmaankaan ehdi saattamaan jokaista vanhusta erikseen vessaan. Osastolla on muutakin tekemistä kuin pelkästään asukkaiden vessakäynneistä huolehiminen, ja silloin on pakko priorisoida.
Ei ihan kannata liioitella.
Harvemmin yöllä koko osasto haluaa vessaan yhtä aikaa.
Jos ihan väkisin halutaan väittää, ettei ehditä, niin toden totta, vanhusten osasto olisi oikea paikka siviilipalvelusta suorittaville.
Sinulla ei ole mitään hajua vanhusten hoidosta tai yleensä hoitamisesta ollenkaan...se tulee ilmi tuosta lauseesta.
Tuleppa valvomaan yöksi osastolle... vanhukset eivät nyt niin vain nuku.... voisi sanoa että kukkujia on pajon enemmän. Sekavuustilat keskittyvät usein aamuyölle. Muistamaton ihminen sanoo illalla kun pitäisi nukkumaan mennä...että huometa...silmät kirkkaana....
Yövuorot ovat usein aika vauhdikkaita. Ette uskokkaan mitä kaikkea vanhus keksii yöaikaan. Jos ei muuten, niin sitä pitää päästä äidin luokse....kova huoli että äiti ja isä etsivät häntä....muisti ei pelaa niin paljoa, että muistaisi 80 vuotias hautaan saattaneen vanhempansa. Toinen kaatuu yöllä, lähdettyään liikkeelle.... toisella on rintavaivaa.... erinäisiä ahdistuksia.... eksytään osastolla ei löydeta takaisin omaan vuoteeseen, nukkumisvaikeutta...jotkut huutavat yöt läpeensä...ihan vaan huutavat, ei aina löydy syytä miksi huudetaan. Asentohoidot niille jotka eivät pysty itse kääntymään...toiselle tulee nälkä....vessassa auttamiset ovat pieni osa työtä
Niin ja jotkut vanhukset ovat ihan niin tahallaan pirullisia ja ilkeyttään soittavat hoitajan paikalle vain sättiäkseen tämän. Ilman että on mitään asiallista asiaa. Olen ihmetellyt, että missä ovat ne hyväntuuliset harmaahapsiset mummut jotka hymyilevät ja istuvat keinutuolissa, millaisiksi vanhukset kuvataan.
Nuorempana yöt nukutaan...odotahan kun tulet vanhaksi ja unentarpeesi vähenee... tässä sinulle realiteettia mitä yövuorot todella ovat vanhustehoitolaitoksessa. Nuo olivat vain osa esimerkkiä mitä yöllä tapahtuu.
Jotkut vanhuksista värittävät omaisille omaa huonoa oloaan valittamalla hoidosta, saadakseen vain omaisilta enemmän huomiota ja heitä käymään useammin katsomassa. Yksinäisyys syynä. Vanhuksella ei ole mitään ongelmaa päivänmittaan, kunhan olisi puuhaa. Omaiset taas menevät vanhuksen valitukseen mukaan, huono-omatunto syynä, kun eivät ehdi käymään useammin. Hyvä syntipukki on aina hoitajat ja hoitolaitos.
Nyt joku vetää herneet nenään kirjotuksestani. Miksi ei saisi sanoa ääneen, mitä yöllä tapahtuu, kun niin rivienvälistä väitetään, että on rauhallista ja aikaa on vaikka ja mihin. Kyllä ne hoitajat tekevät todella töitä läpi yön siellä. Harvassa paikassa on aikaa "luppoilla". Itselläni ei ole koskaan ollut yövuoroissa aikaa luppoilla. Aina on työtä, eikä aina joka paikkaan ehdi.
Yksinvalvominen on täysin peestä.... onpa niitä sairaalaosastojakin, missä valvotaan yksin ja soitetaan sitten apua toiselta osastolta yöllä.... ei siinäkään ole järkeä. Yksin käännät ja väännät potilaita kyljeltä toiselle, jotta ei tule makuuhaavoja.
Lohduttaakseni omasta kyynisyydestäni hoitajana, olen irtisanoutunut, enkä tule hoitotyötä tekemään...uudet tuulet puhaltavat elämässäni.
Se on sitä samaa kuin kotipalvelu pistää vuoteeseen, kun ihmisen paikka olisi pystyssä vaikka television ääressä, ainakin heräisi aina mainostaukojen aikana, kun äänenvoimakkuus kasvaa.
Jos makaa päivällä, ei varmaan unta riitä yöksi. Tajuaaan sen jokainen.
Mummeleilla pitäisi olla aktiviteettia päivisin.
Mutta kun vaikka sellaista järjestetään, ei kukaan kuskaa heitä sinne, elleivät he itse pikkujaloillaan köpöttele sinne.
Moni sanoo, ettei ole kiinnostunut tai nuokkuisi mieluummin tunkkaisessa huoneessaan, mutta kun menee vaan ohjelmiin mukaan, niin johan ne piristävät, ainakin pieneksi hetkeksi ja ei ainakaan tule nukuttua sitä aikaa omassa punkassa.
Jos tuollaista tapahtuu, ei se surullisenkuuluisa terveustieteen tutkimus ainakaan kanna käytännössä hedelmää. Turhaan niitä terveystieteen maistereita koulutetaan tutkimaan, mikä on pielessä ja miten pitäisi olla ja miksi.
"jotkut huutavat yöt läpeensä"
Sellainen on sietämätöntä muille potilaille, ollaan kyllä kuultu. Sellaisten paikka ei ole vanhusten osastolla, vaan asia pitää selvittää.
"Asentohoidot niille jotka eivät pysty itse kääntymään!
Tarkoitatko, että jotkut asukkaat käydään kääntämässä vuoteessa yöllä toiseen asentoon. Ihan tuttua, ei ole homma eikä mikään, ei vaadi mitään koulutusta: kerran kun joku näyttää, miten se menee helpoiten, siinä se. Ei pidä liioitella termeillä yksinkertaisen asia toteuttamista.
"toiselle tulee nälkä"
Ei voi tulla, jos on syönyt päivällä tarpeeksi. Mikä estää, ettei yöpöydällä voisi kaikilla olla jotain pientä naposteltavaa, siltä varalta, kodinomaisesti,
saahan muutkin ihmiset käydä jääkaapilla yöllä, jos siltä tuntuu. Siksi laitos onkin vankila, jossa ei saa edes syödä, koska haluaa.
"vessassa auttamiset"
Se on tietysti se vähiten miellyttävä työtehtävä, jos on herkkä tuoksuille. Eikö sängyn vieressä ole yöastiaa (wc-tuolia); osa osaisi varmaan nousta sellaiselle, jos tulee kiire.
Kiirellisyysjärjestys on selvä: ensin hoidetaan ne, joilla on pissahätä. Sitten pestään kädet, jos tehdään voileipä jollekin, jota hiukoo yöllä.
Onpa hirmuisesti monivuotista koulutusta vaativaa työtä?! Raskasta se voi silti olla, sitä ei käy kiistäminen, fyysisesti. Henkisesti ei saisi olla tai on väräällä alalla.
- jotkut vanhukset ovat ihan niin tahallaan pirullisia ja ilkeyttään soittavat hoitajan paikalle vain sättiäkseen tämän -
Mitä siitä? Sehän on vaan työtä. Et kai ole nukkumaan mennyt osastolle. Potilaslehtiäkni ehtii paremmin yöllä lukea kuin päivävuorossa, kun ramppaa omaisia kyselemässä kaikenlaista.
Aika monet tosiaan haluaa istua toimistossa ja katsoa BigBrotheria, kun mummeli soittaa ja keskeyttää sen katsomisen harmittavasti.
Jokainen on varmasti tehnyt itselleen selväksi, kuinka usein käy katsomassa omaistaan. Hoitsut taitaa taas yrittää sen sijaan syyllistää omaisia, jotta itse pääsisivät helpommalla.
- Yksin käännät ja väännät potilaita kyljeltä toiselle, jotta ei tule makuuhaavoja. -
Tietysti yksin, kahdesta olisi vain haittaa, kuten niin monessa muussakin asiassa. se ei ole voima, vaan tekniikkalaji, se kääntäminen.
Onko treella käytössä hierovia sänkyjä?
Kotipalvelunkaan ei tarvitsisi käydä kahden naisen voimin, mutta se perustuu ehkä siihen, että he ovat liikkeellä samalla autolla. Toinen istuu, kun toinen pesee - onko siinä järkeä? Toinen lämmittää ruokaa tai tekee leipiä, kun toinen pesee. Onkohan siinäkään ihan järkeä?
Omaishoidon hakemusten käsittelijöidenkään ei tarvitsisi käydä kahden naisen voimin. Todellista resussien haaskausta. Tästä juuri on kyse: oikeaan työhön porukkaa sen sijaan, että papereita kääntelemään palkataan porukkaa istumaan toimistossaan.
On se mukava huomata, että tämä kirjoittaja selviäisi yövuorosta ... Kaikki on niin yksinkertaista.
Tervetuloa hoitoalalla yövuoroihin hommiin....me todella tarvitaan tänne lisää työvoimaa. Sinähän sen jo osaat, päteviä ihmisiä tarvitaan!
Ai niin....työnohjaus...mitä se on? Aika tuntematon käsite hoitoalalla.
Katselin kans, että on se hyvä, et on päteviä ihmsiä vielä liikenteessä. Hoitoalalle vaan, kun on selvät konstit miten hoidetaan.
Yks puoli sulta unohtu....täs hoidetaan ihmistä ei säkkiä. On erittäin epäinhimillistä, että yksi ihminen esim kääntää potilasta yöllä. Tuuppa kokeilemaan, ei löydy hyvää asentoa ei millään. Kaikki mummut ja papat ei ole siinä kunnossa, että heitä saisi yksin wc:ssä käytettyä.
Hygieniasäännökset estävät ruuan säilyttämisen yöllä huoneissa ja esim banaania eivät vanhukset koppuroisilla käsillään saa itse avattua. Mites se ruuan ja yöämpärin säilyttäminen samassa huoneessa yöllä... ehkä kotona onnistuu, mut hoitolaitoksissa on omat asiat mitkä pitää ottaa huomioon näissäkin tapauksissa. Hoitolaitoksissa on selvät säädökset miten toimitaan jo yleisen turvallisuuden vuoksi. Oletkos ajatellut mitä ripulitauti tekee vanhustenosastolla?
Olis tossa muutakin kommentoitavaa sulle....mut kun et tiedä asiasta mitään...niin en edes viitsi. Tuu töihin hoitoalalle, niin silmäs aukeaa sieltä ruusutarhasta.
Jotkut vanhuksista huutavat öisin, huomioitava kyllä on, että näin on myös usein päivisin. Dementikon aivot ovat vaurioituneet, mielikuvat vuorokaudenajoista hämärtyneet.
Asentohoidot on tehtävä, suositus on, että tämä tapahtuu kahden tunnin välein. Tätäkään hommaa ei tehdä kerran näyttämisen jälkeen. Asukkaat ovat yksilöitä, monilla kehossa pahoja asentovirheitä, jotka huomioitava. Vaikeasti sairaat vanhukset eivät itse kykene asentoaan lainkaan muuttamaan, jonkun on se tehtävä puolesta.
Nälkä vanhukselle voi tulla myös yöllä, vaikka olisi ruokaillut riittävästi. Usein kuitenkin on niin, että vanhuksen vatsa ottaa vastaan vain pieniä ruokamääriä kerrallaan, erilaisista sairauksista johtuen. Yöpöydälle voi toki varata ruokaa. On kuitenkin huomioitava, että vanhainkotiasukkaat ovat nykyisin aika pitkälle niin huonokuntoisia, että itse eivät sitä välipalaa suuhun asti saa, se on syötettävä.
Vessaan auttaminen kuuluu jokaisen hoitajan tehtäviin. Miellyttävyyttä tuskin yksikään hoitaja ajattelee, eipä olisi tälle alalle asiaa jos näin tekisi. Vuoteen viereen voi toki tuoda ja tuodaankin usein yöastia, usein vanus ei siihenkään kykene itse nousemaan, jälleen avuksi tarvitaan se hoitaja.
Tervetuloa yksinäisen hoitajan avuksi valvomaan vanhainkotiosostolle.
Lääninhallitus on antanut koukkuniemen vastuussa oleville virkaihmisille huomautuksen jo aikaisemminkin liian vähäisestä henkilökunnasta.
Sama öykkäröinti tuntuu jatkuvan. Rahaa kyllä tuntuu riittävän muuhun, mutta ei vanhusten, edes alkeellisempaan hoitoon.
Onko ko. päättäjien paikka linnassa? Henkilökohtainen mielipiteeni on, että ko. vastuussa olevat virkailijat ovat aivan väärässä ammatissa. Katselisivat sellaisia hommia, joita osaavat.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/105850.shtml
Valituksi tultuaan se on varmaa.
Jos vanhus nukkuu kahvitunnin yli, kukaan ei käy herättelemässä kahville. Nestehukka sen kun vaan kasvaa.
Jos vanhus sanoo, ettei ruoka maista, ruoka viedään pois. Yksinkertaista ja tehokasta.
Voisi kysyä, onko ruoka sellaista, että Aamulehden toimitajatkaan söisivät sitä viikon, suurella mielihalulla.
Heh...taas on vaalit tulossa ja näitä asioita yhtäkkiä ilmestyy lehtiin isoilla jutuilla.... Itse olen jo aikaa sitten pettynyt lehtien uutisointiin...sensaatiohakuisuutta vaan...
Kukahan nyt taas sitten vetää suurimman vaaliteeman vaipoista.... ja suuresta kusetuksesta, mitä politiikka tänä päivänä on.
Hoitajat ovat jo pitkän aikaa henkilökunnan vähyydestä tiedottaneet...ei nää asiat mitenkään uutuutena tuu... Nyt vaan on vaalit taas ovella ja vanhuksien asialla voi ratsastaan syksyn, ja sitten jo jouluksi unohtaa.
OLEMME TOSISSAMME SEN VERRAN OTTAA PÄÄHÄN TUO"SOPIMINEN" IHMISTEN KUSTANNUKSELLA:
Perin kummallista, että sosiaalitoimi nauttii jotain ihme koskemattomuutta - ei ole itsetarloitus palkata naislaumaa, joilla todellisuus on hakusessa;
kenttätyöntekijät tekee arvokasta työtä ja heistä jokainen voisi kertoa, kuka on minkäkinlaisen avun tarpeessa.
ennenkuin tämä pelle tekee koko puolueen naurettavaksi.
Suunnitteluyksiköissä vieraantuu niin helposti todellisuudesta.
Yliopistokoulutuksella ei kouluteta sopivia sosiaalityöntekijöitä. Yliopiston tutkinnon tarkoitus on kouluttaa ihmisiä, jotka kykenevät tekemään itsenäistä tietellistä tutkimusta, mutata eihän sellaista tarvita sen määrittämiseen,
kuka tarvitsee apua ja kuka ei. Siihen riittää terve järki ja riittävästi rahaa ja puoluettonta ajattelutapaa jakaa se tarvitseville, riippumatta siitä, onko pienet vai suuret bruttotulot.
ketään hälytellä sen takia että joku tekisi itsensä pelleksi, on näet tehnyt jo.
Pellejuttujahan nämä vanhustenhoitoasiat tällä palstalla. Kirjoittaja ei ilmeisesti pääse enään muille areenoille narisemaan niin itkee sitten täällä.
Suomi24:jähän on tunntetusti varsin kansallismielinen palsta :(
Estää kirjoittelemasta mielipiteitään julkisella vaikka sanavautta kuinka yritettäisiin rajoittaa vätyspuolueiden taholta. Naurettava ajatus!Sitäpatsi vanhusten asiat EI OLE pellejuttuja!
tekevät "vaalityötä" kirjoittelemalla nimettöminä tänne kaikenlaista huvittavaa alatyylistä ropakantaa. Jätettäiskö kannanotot puolueen virallisille, nimellään esiintyville ihmisille. Nämä huutelut todellakin vain pilaavat politiikan asioita.
En kritisioi itse asiaa, josta kirjoitetaan, vaan sitä, että tähän tuodaan puoluepolitiikka mukaan ja joka toisessa välissä tehdään "vaalityötä" mukamas kehumalla perussuomalaisia. Jos jätettäisiin tosiaan se kannanotto perussuomalaisten virallisille edustajille jotka kirjoittavat omalla nimellään, ja jätettäisiin se kansanomainen huutelu pois niin että ei hukutettaisi asiaa pelleilyyn.
Kuinka joitakin "tahoja" kiukuttaa toden puhuminen epäkohdista kaupungin palveluissa.
Netti on kuitenkin kaikille julkinen ja tarkoitettu siihen ettei ikävätkään asiat jää kansalaisilta huomaamatta.
Kabineteissä sovittujen "aseveliakselien" tie on tullut päähänsä.
Eläköön netti ja sanan vapaus!
Lue kirjoitukseni tuolta ylempää. Mieti ja ajattele. Sanan vapaus on hyvä asia, mutta liika meuhkaaminen ja alatyylisten päästöjen suoltaminen kääntyy itseään vastaan. En äänestä perussuomalaisia jos tämän tyylinen halpa-arvoinen nimetön replikointi jatkuu.
Ei voisi uskoa, että kukaan todellinen asioihin vaikuttaja kirjoittaisi tosiaan tuollaisella oudolla tyylillä.
Samaan aikaan kun kehutaan tietyllä puolueella ja henkilöllä olevan kokemusta ja kykyä päättää asoista,tiedämme myös,että pitkän aikaa hallinnollisissa,taloudellisissa ja poliittisissa kuvioissa mukana ollut,kokenut politiikko tyyppi rutinoituu.
Hän käy jopa ylimieliseksi varmana vallastaan kuten laatupormestari Ollila(sdp) tekee.
Tuntuu että keskimittaiselle äänestäjälle ei juuri mikään ole sietämättömämpää kuin tunne,että ei ole yhtä suuremman ryhmän puolueen kanssa.
Seis puolue rasismille ja vanhusten asiat kuntoon.
Perussuomalainen ääni Tesoma.
Päättäjienkin mokista jos kukaan ei reagoi niihin muuten.
Jokainen itseään kunnioittava nainen ei tuollaisen virheen jälkeen lähtisi enää ehdolle.
Sellaisia sammakoita kun päästi suustaan "otetaan opiksi".